ایران اینترنشنال
314

بی‌بی‌سی فارسی در ستیز با زبان فارسی

3 سال قبل

هم رسانی

   نمایشگاه کتاب لندن

اخیراً بی‌بی‌سی فارسی گزارشی از نمایشگاه کتاب تهران در لندن منتشر کرده است که هم‌زمان با نمایشگاه کتاب تهران برگزارشده است.

اما این یادداشت فقط یک گزارش نیست، بلکه یک ستیز واقعی با زبان فارسی است، زیرا آنچه در این گزارش بیشتر توجه مخاطب را به خود جلب می‌کند، دست‌وپا زدن بی‌بی‌سی برای دلسرد کردن مخاطبان خارج از ایران برای خرید و خواندن کتاب‌های چاپ‌شده به زبان فارسی است.

بی‌بی‌سی با آوردن نقل‌قول‌ها و یا جملاتی ازاین‌دست که: کتاب‌های فارسی دیگر خواننده‌ی چندانی ندارد یا قیمت آن بسیار بالاست و چاپ کردن آن‌هم برای ناشرانش بسیار هزینه‌بر است، تقلا می‌کند که ارزش زبان فارسی را در چشم مخاطبان ایرانی و خارجی که در خارج از ایران زندگی می‌کنند پایین بیاورد و آنان را از استقبال از آثار فارسی بازدارد.

جالب‌تر اینکه بی‌بی‌سی این گزارش را با این رنگ و بو درزمانی در سایت خود منتشر می‌کند که رهبری در سال‌های اخیر به مردمش تذکر می‌دهد که به زبان اصیل فارسی بیش‌ازپیش پایبند باشیم. ایشان در سال 92 در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی این‌گونه می‌فرمایند: "مسئله‌ی زبان فارسی است؛ من خیلی نگران زبان فارسی‌ام؛ خیلی نگرانم. سال‌ها پیش ما در این زمینه کارکردیم، اقدام کردیم، جمع کردیم کسانی را دورهم بنشینند. من می‌بینم کار درستی در این زمینه انجام نمی‌گیرد و تهاجم به زبان زیاد است. همین‌طور دارند اصطلاحات خارجی [به کار می‌برند]. ننگش می‌کند کسی که فلان تعبیر فرنگی را به کار نبرد و به‌جایش یک تعبیر فارسی یا عربی به کار ببرد؛ ننگشان می‌کند. این خیلی چیز بدی است؛ این جزو اجزاء فرهنگ عمومی است که باید با این مبارزه کرد. دوستان! زبان فارسی یک روزی از قسطنطنیه‌ی آن روز، از استانبولِ آن روز، زبان علمی بوده تا شبه‌قاره‌ی هند؛ اینکه عرض می‌کنم از روی اطلاع است. در آستانه - مرکز حکومت عثمانی - زبان رسمی در یک برهه‌ی طولانی‌ای از زمان، زبان فارسی بوده. در شبه‌قاره‌ی هند برجسته‌ترین شخصیت‌ها با زبان فارسی حرف می‌زدند و انگلیس‌ها اولی که آمدند شبه‌قاره‌ی هند، یکی از کارهایی که کردند این بود که زبان فارسی را متوقف کنند؛ جلو زبان فارسی را با انواع حیَل و مکرهایی که مخصوص انگلیس‌ها است گرفتند. البته هنوز هم‌زبان فارسی آنجا رواج دارد و عاشق دارد؛ کسانی هستند در هند - که بنده رفته‌ام دیده‌ام، بعضی‌هایشان اینجا آمدند آن‌ها را دیدیم - عاشق زبان فارسی‌اند؛ اما ما در کانون زبان فارسی، داریم زبان فارسی را فراموش می‌کنیم؛ برای تحکیم آن، برای تعمیق آن، برای گسترش آن، برای جلوگیری از دخیل‌های خارجی هیچ اقدامی نمی‌کنیم."

حال‌آنکه باوجود گزارش‌هایی ازاین‌دست که برای زبان زیبای فارسی ضدتبلیغ محسوب می‌شود و تولیدکننده‌ها و سیاست‌گذاران این دست تبلیغ‌ها رسانه‌های دشمن هستند، هرگز مخاطبان واقعی زبان فارسی به‌خصوص طرفداران آثار ادبی و هنری فخیم فارسی کم نمی‌شوند و در سراسر جهان آثار فارسی‌زبان جایگاه ویژه‌ای برای ادیبان و هنر دوستان ایرانی و غیر ایرانی دارد.

به امید آنکه باوجوداین موش دوانی‌های بی‌بی‌سی فارسی، زبان فارسی‌زبان علم خیلی از کشورهای جهان باشد و به جایگاهی برتر ازآنچه تاکنون داشته است، برسد. با یادآوری این نکته که این هدف مهم باید دغدغه‌ی هر فارسی‌زبان باشد و غیرتی جمعی می‌طلبد در برابر آنان که سعی در کشتن زبان ما دارند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

رشد 6 برابری جرایم متعصبانه علیه مسلمانان در انگلستان در ادامه جواسلام هراسی در انگلستان و علی رغم سانسور بی‌بی‌سی فارسی رسانه های انگلیسی گزارش دادند که جرائم متعصبانه علیه مسلمانان در این کشور بعد از وقوع حمله تروریستی نیوزیلند – که در آن ۵۰ نمازگزار کشته و بیش از ۳۰ تن دیگر مجروح شدند – ۶ برابر افزایش یافته است.

11 روز قبل