ایران اینترنشنال
318

فعالیت‌های موشکی ایران و بازی بی‌بی‌سی در زمین آمریکا

3 سال قبل

هم رسانی

   تصویر منتشر شده از آزمایش موشکی در اسفند ماه 1394

در پی انتشار اخباری ضدونقیض در خصوص برگزاری آزمایش موشکی جدید توسط جمهوری اسلامی ایران و واکنش قابل پیش‌بینی و تکراری آمریکا به این موضوع، شبکه‌ی فارسی‌زبان بی‌بی‌سی با گزارشی بازهم در زمین ایالات‌متحده بازی کرده و به توجیه واکنش‌های غیرمنطقی آن‌ها پرداخته است ...

به گزارش بی‌بی‌سی فارسی؛

 

پس‌ازاین که اخباری ضدونقیض در خصوص آزمایش یکی دیگر از تازه‌ترین دستاوردهای نظامی جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌ی موشک‌های بالستیک در برخی رسانه‌ها منتشرشده است، طبق معمول ایالات‌متحده‌ی آمریکا که همواره مخالفت‌های جدی خود با افزایش توان دفاعی کشورمان را به شکل‌هایی مختلف ابراز نموده است، به این اخبار نیز واکنش نشان داده و آن را در راستای بی‌ثباتی منطقه دانسته است.

در همین راستا، شبکه‌ی فارسی‌زبان بی‌بی‌سی نیز همانند موارد مشابه با بازی در زمین آمریکا، با انتشار گزارشی در بیستم اردیبهشت‌ماه 1395 تلاش کرده است تا این واکنش غیرمنطقی و خودخواهانه‌ی مقامات ایالات‌متحده را توجیه نماید.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارش مذکور، با استفاده از تیتر « واکنش آمریکا به اخبار تائید نشده حاکی از آزمایش یک موشک بالستیک جدید در ایران »، می‌نویسد: « در پی انتشار اخبار متناقض درزمینهٔ آزمایش یک موشک بالستیک در ایران، سخنگوی کاخ سفید گفت ایالات‌متحده در حال تلاش برای روشن کردن مسئله است و یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا تأکید کرد درصورتی‌که این آزمایش انجام‌شده باشد، کشورش موضوع را در شورای امنیت طرح خواهد کرد.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفته است که آمریکا در جریان ادعاهای مربوط به آزمایش موشک و همچنین تکذیب این خبر از سوی وزیر دفاع ایران قرار دارد. وی با تأکید بر اینکه ایالات‌متحده در تلاش برای روشن کردن موضوع است گفت در حال حاضر آنچه می‌تواند تائید کند این است که " ایران هیچ‌گونه سلاح هسته‌ای در اختیار ندارد ". این اظهارنظر، ظاهراً پاسخی به انتقادهای معمول مخالفان توافق هسته‌ای در آمریکاست که می‌گویند توافق، تأثیری بر رفتار ایران در زمینه‌های نظامی و استراتژیک نداشته است.

درواکنشی جداگانه، الیزابت ترودو، از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا گفت اگر انجام آزمایش جدید موشکی ایران تائید شود، " آمریکا آن را به شورای امنیت سازمان ملل خواهد برد ".

خانم ترود افزود: " ما همچنان آزمایش‌های موشک بالستیک ایران را تحریک‌آمیز می‌دانیم و برهم زننده ثبات و در مورد آن نگرانیم. این آزمایش‌ها خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت هستند که در آن از ایران خواسته‌شده از آزمایش‌های موشک‌های بالستیک که توانایی حمل کلاهک هسته‌ای دارند، بپرهیزد." »

آن شبکه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در ادامه نیز تأکید می‌کند: « آزمایش‌های اخیر موشکی ایران باعث تنش میان مقام‌های ایران و آمریکا و بحث بر سر تأثیر این آزمایش‌ها بر تحریم‌ها و توافق هسته‌ای با ایران شده بود.

حدود دو ماه پیش سپاه اعلام کرد که دو موشک بالستیک با برد دو هزار کیلومتر به‌سوی اهداف تعیین‌شده شلیک کرده است.

دو هفته بعد از اعلام این خبر، آمریکا شش شرکت و دو فرد را در ارتباط با برنامه‌های موشکی ایران تحریم کرد که این موضوع باعث اعتراض شدید مقام‌های ایران ازجمله آیت‌الله خامنه‌ای شد. »

اما این گزارش در شرایطی منتشر می‌شود که پیش‌تر در خصوص دلایل وحشت غرب از فعالیت‌های موشکی کشورمان و همچنین اهمیت این فعالیت‌ها در حفظ ثبات، امنیت و آرامش کشورمان، به انتشار مطالبی پرداخته‌ایم؛ اما آنچه در اینجا قابل‌توجه است این نکته است که در حالی مقامات آمریکایی این‌گونه به یک خبر مبنی بر آزمایش موشکی جدید در کشورمان واکنش نشان می‌دهند که همین چند روز پیش، رسانه‌های مختلف جهان در گزارشی اذعان نموده‌اند که بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در بیانیه‌ای ضمن دعوت از تمامی جهان به اجرای معاهده‌ی بین‌المللی " منع آزمایش اتمی "، از ایالات‌متحده‌ی آمریکا به‌عنوان یکی از کشورهایی که علیرغم فعالیت آشکار نظامی از انرژی اتمی، همچنان به این‌گونه معاهدات بی‌توجه است نام‌برده است.

بعلاوه، آیا می‌شود از طرفی تنها کشوری بود که در دنیا از بمب اتمی علیه انسان‌ها استفاده کرده است و فاجعه‌ای به وسعت تمام تاریخ رقم‌زده است اما بازهم ادعا کرد که دیگران در این خصوص خطر به‌حساب می‌آیند؟!

در همین راستا چندی پیش نیز " آنگلا کین " نماینده عالی سازمان ملل در امور خلع سلاح‌های هسته‌ای از عدم پایبندی کشورهای برخوردار از سلاح‌های هسته‌ای ز جمله انگلیس، چین، فرانسه، روسیه و آمریکا به تعهدات خود ذیل پیمان " ان ‌پی‌ تی " انتقاد کرده و آن را مانع تحقق جهان عاری از سلاح‌های اتمی اعتراض کرده است.

 


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

11 روز قبل