ایران اینترنشنال
323

بی‌بی‌سی فارسی و تشویق به حمایت بیشتر از هم‌جنس‌گرایان

3 سال قبل

هم رسانی

   همجنس گرایی

بی‌بی‌سی فارسی اخیراً خبری را منتشر کرده است که طبق این خبر پارلمان ایتالیا قانون زندگی مشترک هم‌جنس‌گرایان را تصویب کرده است.

اما نکته‌ای که در این گزارش قابل‌توجه است این است که ظاهراً پارلمان ایتالیا تنها به پیوند مدنی هم‌جنس‌گرایان رأی اعتماد داده است و این برای شبکه بی‌بی‌سی فارسی آن‌قدر مهم به نظر می‌رسد که بلافاصله پس از انتشار این خبر در خبرگزاری‌های مختلف دنیا، این‌گونه این خبر را نقل می‌کند:

"حقوقی که بنا به این قانون به زوج‌های هم‌جنس‌گرا تعلق می‌گیرد به‌اندازه حقوقی که قوانین برخی از دیگر کشورهای آمریکایی یا اروپا برای زوج‌های هم‌جنس‌گرا در نظر می‌گیرند نیست."

ظاهراً غرض بی‌بی‌سی فارسی از عنوان کردن این مطلب در این گزارش این است که پارلمان ایتالیا از همتایان خود در جهان عقب‌مانده است و باید مخالفت عده‌ی زیادی از کاتولیک‌های کشورش را نادیده بگیرد و حقوق آنان را زیر پا بگذارد و گوش‌به‌فرمان خواسته‌های هم‌جنس‌گرایان کشورش باشد.

این زاویه‌ی دید بی‌بی‌سی به این ماجرا بسیار خنده‌آور یا حتی به عبارت درست‌تر دردناک است، چون به‌طور غیرمستقیم بی‌بی‌سی کشوری را که برای عده‌ی زیادی از قشر مذهبی جامعه‌اش لااقل آن‌قدر احترام قائل شده که به تمایلات دیگر هم‌جنس‌گراها رأی اعتماد نداده است، تشویق می‌کند به اینکه مانند دیگر کشورهای بی‌تفاوت آمریکایی و اروپایی عمل کند که به اقشار دیگر جامعه ارزش نمی‌دهند و باوجود موج وسیع مخالفت‌های مردمی، به هم‌جنس‌گراهای خود حق ازدواج و داشتن فرزندخوانده می‌دهند و خیلی مسائل عجیب‌تر را به رسمیت می‌شناسند.

حال سؤال اصلی اینجاست:

چرا بی‌بی‌سی در گزارش‌ها و نوع تحلیلی که در خبرها و یادداشت‌هایش ارائه می‌کند به فکر، عقیده و باورهای مهم مخاطبان خود توجهی نمی‌کند؟

یا بهتر بگوییم چرا بی‌بی‌سی فارسی به اعتقاد فارسی‌زبانان احترام نمی‌گزارد؟

آیا آمارها نشان نمی‌دهد که تعداد مسلمانان، مسیحیان، یا حداقل افرادی که تمایل به زندگی سالم زناشویی و زوجیت طبیعی و انسانی دارند، در میان فارسی‌زبانان که تنها مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی هستند، خیلی بیشتر از تعداد هم‌جنس‌گراهاست؟

پس انتشار وسیع این‌گونه خبرهای مرتبط باهم جنس گرایی و اینکه فلان کشور تا کجا با تمایلات این گروه راه می‌آید یا نه، در زندگی ایرانیان و دیگر فارسی‌زبانان چقدر در اولویت است که بی‌بی‌سی آن‌قدر بر فراوانی این خبرها و مستندها و گزارش‌ها در شبکه‌ی تلویزیونی و در سایت خود تأکید دارد و دائماً به این خبرها پروبال می‌دهد؟

آیا حقوق بشر فقط در حقوق هم‌جنس‌گرایان خلاصه‌شده؟ اصلاً چند درصد از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی برای ازدواج هم‌جنس‌گرایان حقوقی قائل‌اند و آنان را به رسمیت می‌شناسند؟

آیا نزد مخاطبان فارسی‌زبان بی‌بی‌سی خانواده و مسائل مرتبط با مدیریت خانواده و روابط طبیعی زناشویی اهمیت بیشتری ندارد؟

و سؤالات بسیار دیگری که ما را به یک جواب مشخص می‌رساند که بی‌بی‌سی فارسی به وجود نیامده تا نیاز مخاطبان خود را رفع کند یا حتی باعث روشنگری شود. بلکه آمده تا نیازهای کاذب و نامتعارف برای آنان ایجاد کند و ذهن مخاطبان فارسی‌زبان را متوجه مسائلی کند که مطابق عقاید و سبک زندگی او نیست تا از این راه به هدف دیرین خود برسد و آن به حاشیه رفتن اعتقاد، ارزش‌ها و باورهای مقدس آنان است. این در حالی است که بی‌بی‌سی در صفحه‌ی آکادمی بی‌بی‌سی از رعایت اخلاق در خبرنویسی به‌عنوان یک دستور کار یاد می‌کند.

 


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

یک رسانه آمریکایی فعالیت گروهی از کاربران در «توئیتر» که پیام‌هایی در حمایت از لفاظی‌های دولت آمریکا علیه ایران و یا براندازی نظام ایران مطرح می‌کنند را «مشکوک» خوانده است.

25 روز قبل