ایران اینترنشنال
329

خبري برای آن‌سوی آب‌ها !

3 سال قبل

هم رسانی

   02:38

ماجراي ديدار خانم فائزه هاشمي با جمعي از بهاييان در فضاي داخلي كشور بحث‌برانگیز شده است. صحبت از آن است كه بهاييت اصلاً دين نيست و يك گروه سياسي تشکیل‌شده توسط انگليس است كه مواضع ضد اسلامي آن‌ها در 150 سال گذشته کاملاً معروف است.

 اما بی‌بی‌سی فارسي هم به اين خبر ورود كرد. آنچه آن‌ها پوشش دادند يك تاك شو تكراري براي مخاطب خارجي بود.

شگرد آن‌ها مشخص بود. صحبت درباره حقوق بشر و اينكه بهاييان جزو بهترین‌ها و بااخلاق‌ترین‌های جامعه ايران هستند.  

چاشني برنامه هم كمي فحش به جمهوري اسلامي، نگرانی‌های جهاني ، مظلوم‌نمایی فعالیت‌های سياسي و امنيتي بهاييان زندانی‌شده و درنهایت  تشكر از اقدام خانم فائزه هاشمي بود.

در داخل ايران اين فضا اصلاً معنا دارد. حتي آن‌هایی كه می‌خواهند از بهاييان دفاع كنند هم ورودشان به بحث و  نوع استدلال‌ها متفاوت است.

بی‌بی‌سی فارسي چون می‌داند بهاييت در ساختار كلي جمهوري اسلامي هیچ‌وقت پذيرفته نخواهد شد  و اين دين ساختگي فقط دنبال كار سياسي است از همين رو مانند ديگر برنامه‌هایش سراغ اين سوژه نرفته است.

 در موارد ديگر با اين ساختار مانند حقوق زنان يا حتي موسيقي و زندانيان سياسي اين شبكه همواره تلاش داشته به‌گونه‌ای مخاطب داخل را اقناع كند و با فراهم كردن زمينه اجتماعي ، سياستمداران را مجبور به اندكي واكنش و تغيير  فضا نمايد. حتي اگر شده يك درصد! از همين رو كمي مؤدبانه‌تر و زیرکانه‌تر بحث می‌کرد.

اما برنامه‌ای كه براي بهاييان پخش‌شده در اين مسير نبود. شگردهاي بی‌بی‌سی فارسي نشان داد آن‌ها اصلاً برنامه را براي داخل كشور توليد نكردند.  هر دو كارشناس ، مسير را به سمتي بودند كه مخاطب غربي را خوشحال كند و در قالب هميشگي آن‌ها ، از ايران كشوري به‌شدت بسته و محدود ارائه دهند.

در كنار همه اين موارد ، يك نكته اساسي هم بزرگ جلوه دادن بهاييان به‌عنوان جامعه مدني فعال در ايران بود. تصوري نخبه گرايانه و فعال از گروه محدود كه تنها به مدد غربی‌ها  ظهور و به‌روز دارند..

با توجه به ثروت و قدرتي كه بهاييان در خارج از كشور دارند ، طبيعي است كه بی‌بی‌سی فارسي  وظيفه جو رساني  مظلوم‌نمایی از آن‌ها را بر عهده بگيرد.

 


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

یک رسانه آمریکایی فعالیت گروهی از کاربران در «توئیتر» که پیام‌هایی در حمایت از لفاظی‌های دولت آمریکا علیه ایران و یا براندازی نظام ایران مطرح می‌کنند را «مشکوک» خوانده است.

25 روز قبل