ایران اینترنشنال
33

دلایل کاهش بینندگان بی بی سی فارسی

3 سال قبل

هم رسانی

تلویزیون بی بی سی فارسی اخیرا با کاهش بیننده مواجه شده؛ موید این ادعا را در سایت رسمی این شبکه مشاهده می کنیم جایی که قبلا ده ها و حتی صدها کامنت ذیل بسیاری از موضوعات مطروحه در این سایت می دیدیم اما الان گاهی تعداد آن از انگشتان دست هم تجاوز نمی کند. به همین نسبت اثرات را در تلویزیون بی بی سی فارسی نیز شاهدیم.

به گزارش بی بی سی پرشن، تلویزیون بی بی سی فارسی در زمانی خاص و نزدیک به دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران فعالیت خود را آغاز کرد. به گفته "صادق صبا" (مدیر بخش فارسی زبان تلویزیون بی بی سی) تمام هزینه های این شبکه از محل بودجه وزارت امور خارجه انگلیس تامین می گردد. این موضوع اندکی با حق استقلال بی بی سی در تضاد است و برخی منتقدان بر این باوراند که تامین اعتبار توسط وزارت امور خارجه انگلیس، این شبکه را به زبان گویای دولت انگلیس تبدیل کرده و برنامه های بی بی سی عمدتا سفارشی تهیه می گردند. البته همواره مسئولین بی بی سی، "تحت نظارت دولت انگلیس بودن" را تکذیب کرده اند؛ تا زمانی که در دی ماه سال نود و دو و در پنجمین سالگرد تاسیس این شبکه، "صادق صبا" در برنامه "به عبارت دیگر" شرکت کرد و صراحتا اعلام نمود «...تمام هزینه های بی بی سی فارسی با بودجه ی سالانه ای معادل 15میلیون پوند توسط وزارت امور خارجه انگلیس تامین می شود.» . این افشای علنی به نوعی مهر تاییدی شد بر نظریه منتقدان استقلال و آزادی عمل بی بی سی فارسی.

برنامه های بی بی سی فارسی در بخش های متنوعی روی آنتن می روند و از آن جمله برنامه سابقا پر مخاطب "نوبت شما" است که اکنون به دلیل برخی اتفاقات از اقبال  گذشته برخوردار نیست. در این برنامه که به صورت زنده و روزانه پخش می شود، موضوعی تعیین و حول آن سوالاتی طرح می شوند که بینندگان از طریق تلفن به اظهار نظر حول آن می پردازند.

آنچه قبلا شاهد آن بودیم به این صورت بود که موضوع برنامه های نوبت شما از دو یا سه روز قبل روی سایت بی بی سی فارسی قرار می گرفت و پس از گذشت چند ساعت اظهارنظرهای زیادی حول موضوع ابراز می شد؛ اما در حال حاضر می بینیم موضوعات مطرح شده در سایت بی بی سی فارسی، پس از گذشت چندین ساعت و حتی چندین روز بدون اظهار نظر باقی می مانند و در بهترین شرایط گاهی در حد چند کامنت محدود؛ و به همین نسبت شبکه بی بی سی فارسی نیز که برای برنامه ی نوبت شما صفی از بینندگان پشت خط وجود داشت اکنون هیچ خبری از این دست موارد را شاهد نیستیم.

اما دلایل این افت شدید را از چند بعد می توان بررسی کرد؛ اول حاشیه های ایجاد شده برای کارکنان «انتشار خبر تجاوز به مجری اخراج شده بی بی سی -پ.ق- توسط صادق صبا و...»؛ اعتصاب به دلیل اعتراض به دستمزد کم، تعدیل نیرو و خارج شدن برخی از کارمندان بی بی سی فارسی، و از همه مهم تر طرح موضوعات تکراری و گاهی کم اهمیت در بی بی سی فارسی. نمونه بارز این اتفاقات را در آخرین برنامه ی نوبت شما شاهد هستیم جائی که موضوع این برنامه اختصاص یافته به "نظرات شما درباره قهرمانی چلسی در لیگ برتر فوتبال انگلیس"! طرح چنین موضوعاتی در زمانی که اتفاقات یمن در حال رخ دادن است، جنایات آل سعود آن طرف و کشتار بی رحمانه داعش و بوکوحرام و طالبان و برنامه های جنگ افروزانه اسرائیل و آمریکا در هر گوشه از دنیا هم آن طرف... و اکنون طرح موضوع "نظرات شما درباره قهرمانی چلسی در لیگ برتر فوتبال انگلیس" !

از زمانی که این موضوع روی سایت بی بی سی فارسی قرار گرفته و قرار است جمعه برنامه ای تحت همین عنوان در شبکه تلویزیونی بی بی سی پخش شود، تا الان حدود 15 ساعت می گذرد و فقط یک کامنت ذیل آن درج شده؛ همان یک کامنت هم این شاعبه را به ذهن مبادرت می دهد که آیا نویسنده ی آن یک پیام آیا کسی غیر از کارمندان بی بی سی بوده؟!

آن چه گفته شد تنها چند مورد هستند از دلایل سقوط محبوبیت بی بی سی فارسی که امروز این رسانه را با چالش جدی مواجه ساخته.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»

13 روز قبل