ایران اینترنشنال
330

تلاش بی‌بی‌سی برای حزبی نشان دادن سریال شهرزاد

3 سال قبل

هم رسانی

   شهرزاد

اخیراً یکی از نویسندگان بی‌بی‌سی فارسی، "مریم زهدی"، یادداشتی بلندبالا در مورد سریال شهرزاد در سایت این شبکه منتشر کرده است.

در این یادداشت که سراپا تعریف و تمجید از این سریال و زوایای مختلف آن است، نویسنده کوشیده که طبق خط‌مشی همیشگی بی‌بی‌سی و سیاست کهنه‌اش عمل کند و آن شایعه‌پراکنی و صحه گذاشتن بر صحبت‌های عوامانه‌ای ست که قصد دارد باعث اختلاف‌افکنی سیاسی و اعتقادی میان مردم ایران شود.

و حالا بازیچه‌ی بی‌بی‌سی برای جوسازی جدیدش در ایران، سریال شهرزاد است.

بی‌بی‌سی در این یادداشت بارها نام محسن چاووشی» را می‌آورد و خواندن ترانه‌ی رفیقم کجایی برای تیتراژ این سریال را مرتبط با حصر و میرحسین موسوی می‌خواند.

و یا درجایی با اشاره به روابط فامیلی متصدیان با رجال سیاسی، تلاش می‌کند این سریال را یک سریال هدفمند سیاسی و حزبی معرفی کند و علت استقبال مردمی را همین نکته معرفی می‌کند.

بی‌بی‌سی همچنین تأکید دارد که این سریال خط قرمزهای صداوسیما را زیر پا گذاشته و تنها سریالی است که عشق و تاریخ را آن‌قدر خوب و جذاب درهم‌آمیخته است که دومین علت استقبال مردمی از نگاه بی‌بی‌سی است.

حال‌آنکه وقتی به سریال‌هایی از قبیل کیمیا، معمای شاه، مدار صفر درجه، در چشم باد، ارمغان تاریکی، پروانه و خیلی سریال‌های دیگر تلویزیون در این سال‌ها مراجعه می‌کنیم، درمی‌یابیم که بن‌مایه‌ی عشقی این سریالها کمتر از شهرزاد نیست و اتفاقاً تاریخ و سیاست هم در آن‌ها موج می‌زند و استقبال مردمی هم از این سریال‌ها کم نبوده است.

پس این اصلاً قانع‌کننده نیست که بر اساس صحبت‌های عده‌ی کمی از عوام در صفحه‌های مجازی در مورد ترانه‌ی این سریال و یا یک رابطه‌ی فامیلی، بی‌بی‌سی خط‌مشی این سریال را یک خط‌مشی حزبی و هدف‌دار معرفی کند.

ضمناً سوءاستفاده‌ی بی‌بی‌سی از این سریال فقط به همین ماجرا محدود نمی‌شود. خانم زهدی در یادداشت مغرضانه‌ی خود می‌نویسد:

"زن سریال شهرزاد کمتر شبیه زن فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیون است. تمام داستان شهرزاد حول محور عاشقانه‌ها می‌گردد، عاشقانه‌های پیدا و پنهان. شهرزاد در این مجموعه نمایشی با تلاش و تقلا تبدیل می‌شود به زنی بالغ توانا و تأثیرگذار، در زمانه‌ای که تصویر محکم و مؤثری از زن ایرانی در جمع دیده نمی‌شود. شهرزاد زنی است عاشق و معشوق، مرز ممنوعه‌ها را درنوردیده و به اهدافش کمابیش رسیده است. زنی که هر طور می‌خواهد لباس می‌پوشد، هر طور می‌خواهد حرف می‌زند، هر جا می‌خواهد می‌رود، در خانواده کنار پدر یا در خانه کنار همسرش هم از اعتقاداتش کوتاه نمی‌آید. شهرزاد با زن‌های سریال‌های تلویزیونی که معمولاً می‌بینیم فرق دارد."

نویسنده بابیان این جملات قصد دارد سریال شهرزاد را یک سریال فمینیستی و مرد ستیز معرفی کند و تا با این روش توجه مردم ایران را به ضد ارزش‌ها جلب کند. همان ضد ارزش‌هایی که قرار است بنیان خانواده‌ی گرم ایرانی را از هم بپاشد و رشته‌ی مهر زن و شوهر معتقد و مسلمان ایرانی را از یکدیگر بگسلد.

و همچنین این نویسنده در جای دیگری از یادداشتش این‌گونه می‌نویسد:

"گاردین در مطلبی که در مورد شهرزاد منتشر کرده از خطوط قرمز صداوسیما و بازار داغ سریال‌های ترکیه‌ای نوشته و آورده که شهرزاد در این میان سربلند و پیروز و پرطرفدار بیرون آمده است، سریالی که قهرمانانش، دانشجوی پزشکی و روزنامه‌نگار عاشق معشوق قصه در کافه نادری روبروی هم می‌نشینند شعر می‌خوانند و حرفه‌ای روشنفکری می‌زنند. سریالی که با روزنامه نگارش مثل روزنامه‌نگاران امروز برخورد شده و درنهایت سریالی که در مواردی گوی سبقت را از جم و سریال‌هایش ربوده است."

کاملاً برای مخاطب زیرک ایرانی و متصدیان سریال شهرزاد روشن است که دشمنانی مانند بی‌بی‌سی قصد دارند ذائقه‌ی فکری و فرهنگی ایرانیان را تغییر دهند و هنرمندان ایرانی را به ساخت سریال‌هایی مانند سریال‌های ضد اخلاقی جم ترغیب کنند و ایشان را در ورطه‌ی رقابت با این شبکه‌ها بکشانند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

11 روز قبل