ایران اینترنشنال
331

بی‌بی‌سی دست به دامن پشت‌نویسی ماشین‌ها در کابل

3 سال قبل

هم رسانی

   شد شد نشد .. .

بی‌بی‌سی فارسی در تاریخ 24 اردیبهشت امسال گزارشی را در صفحه‌ی افغانستان سایتش منتشر کرده است که در این گزارش به پشت‌نویسی‌های مختلف ماشین‌ها در افغانستان پرداخته است.

گزارشگر بی‌بی‌سی ابتدا در این گزارش در مورد نوشته‌های عاشقانه و درد دل‌هایی که برخی رانندگان افغان پشت اتومبیل خود حک می‌کنند، سخن می‌گوید و پس‌ازآن به سراغ یک راننده‌ی جوان افغان می‌رود و آن راننده‌ی جوان در مورد شکست عشقی‌اش صحبت می‌کند و علت پشت‌نویسی ماشینش را همین شکست عشقی می‌خواند.

پس‌ازآن گزارشگر در مورد برخی شعارهای سیاسی و نوشته‌های اخلاقی پشت ماشین‌ها در کابل سخن می‌راند و سپس ویدئویی از مصاحبه با یک فرد به‌ظاهر کارشناس، پخش می‌شود که بر این نکته تکیه می‌کند که کشورهایی که مردمش به‌راحتی نمی‌توانند احساسات و حرف‌های دلشان را ابراز کنند و به‌نوعی جوامعی درون‌گرا دارند بیشتر از پشت‌نویسی ماشین یا دیوارنویسی برای بیان حرف‌هایشان استفاده می‌کنند.

حال نکته‌ی اصلی اینجاست که چرا بی‌بی‌سی فارسی از این ذوق هنری و احساسات شاعرانه و لطیف مردم افغانستان که قطعاً فقط مختص این مردمان و این سرزمین نیست و در خیلی از کشورهای جهان‌دیده می‌شود، این‌گونه نتیجه‌گیری می‌کند که مردم افغانستان به‌ویژه مردمی که در پایتخت این کشور روزگار می‌گذرانند دچار نوعی خفقان احساسی‌اند و کمبودها و تنش‌های روحی خود را پشت اتومبیل‌هایشان می‌نویسند؟

آیا به‌راستی این‌گونه نتیجه‌گیری‌ها و قضاوت‌های بی‌بی‌سی و مارک‌هایی که به ملت افغان می‌چسباند، از قبیل درون‌گرا بودن، واقعیت دارد؟

آیا این گزارش که بدون هیچ‌گونه آمارگیری دقیق و پژوهش‌های علمی مردم افغان را مردمی درون‌گرا و جامعه‌ی کابل را جامعه‌ای می‌خواند که مردمش نمی‌توانند احساساتشان را بیان کنند، گزارشی منصفانه است؟ که اگر این مسئله را از بی‌بی‌سی بپذیریم، خوب است که این شبکه به این سؤال پاسخ دهد که دلیل اصلی این خفقان چه کسانی هستند؟ آیا جز کشورهای اشغالگر یعنی آمریکا و انگلیس که به سرزمینشان لشگر کشیده و هزینه‌های سنگینی را به مردم این دیار تحمیل کرده‌اند، می‌باشند؟

به‌علاوه بی‌بی‌سی با زیرکی تمام در پایان این گزارش با نشان دادن ماشینی در کابل که راننده‌اش پشت آن نوشته بود:"شد شد نشد میرم آلمان " گزارش خود را به پایان برد تا آخرین نکته‌ای که در ذهن مخاطبش بر جای می‌گذارد، تمایل شدید افغان‌ها برای مهاجرت و رهایی از مملکت خویش و بی‌قید جلوه دادن آنان نسبت به وطنشان باشد. که اگر این نکته را هم قبول کنیم، باز به همان نتیجه‌گیری فوق می‌رسیم. علت مهاجرت چیست؟ آیا جز ناامنی و خفقان حاصل از حضور بیگانگان در این کشور است؟

این امر کاملاً بر مخاطب واضح است که بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش سطح پایین، تنها کوشیده است که برای دست‌یابی به هدفش که سیاه نمایی فضای سیاسی و اجتماعی کابل است، دست به دامان پیش‌پاافتاده‌ترین مسائل شود.


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

11 روز قبل