ایران اینترنشنال
332

تلاش بی‌بی‌سی برای عادی‌سازی هم‌جنس‌گرایی

3 سال قبل

هم رسانی

   بی بی سی و همجنس گرایان

در تاریخ 27 اردیبهشت‌ماه 95 بی‌بی‌سی فارسی در صفحه‌ی " شما" در سایتش فراخوانی را منتشر کرده است با عنوان: "روز جهانی مبارزه با هموفوبیا؛ رفتار جامعه شما با همجنسگرایان چگونه است؟"

در این فراخوان بی‌بی‌سی فارسی از مخاطبین خود درخواست کرده است که به سؤالاتی که در ذیل می‌آوریم بیندیشند و تجارب یا نظرات خود را در برنامه‌ی نوبت شما به اشتراک بگذارند.

سؤالاتی که وقتی آنان را مطالعه می‌کنیم گمان می‌کنیم روی سخن بی‌بی‌سی با عده‌ای است که نه مسلمان‌اند و نه ایرانی و جالب‌تر اینکه به‌گونه‌ای این سؤالات طرح‌شده‌اند که نوعی قیافه‌ی حق‌به‌جانب پشت آن‌ها پنهان است. به‌عبارت‌دیگر مخاطب از قبل باید توجیه شود که باهم جنس گرایی هیچ‌گونه مخالفت فکری و اعتقادی نباید داشته باشد و باید به این قشر با نگاه ترحم و دلسوزی و مهربانانه بنگرد.

سؤالات به شرح زیر است:

"درجایی که شما زندگی می‌کنید رفتار جامعه با همجنسگرایان چگونه است؟ چقدر شاهد رفتارهای همجنسگرا ستیزانه بوده‌اید؟ به نظر شما چه رفتارهایی مصداق هم‌جنس‌گرا ستیزی هستند؟ درجایی که شما زندگی می‌کنید چه عواملی باعث همجنسگرا ستیزی می‌شود؟ اگر همجنسگرا هستید، تجربه شما از رفتار خانواده جامعه با شما چه بوده است؟ اگر شاهد رفتارهای همجنسگرا ستیزانه بوده‌اید، چه تأثیری بر زندگی شما داشته است؟ اگر فرزند همجنسگرا دارید، برخورد شما با فرزندتان چگونه بوده است؟"

با خواندن این سؤالات این مسئله به ذهن مخاطب متبادر می‌شود که شاید واقعاً نیمی از افراد جامعه‌ی اطراف من هم‌جنس‌گرا باشند و آن‌قدر رفتار این قشر به گفته‌ی بی‌بی‌سی گسترده و پر وضوح و علنی است که ما باید بارها شاهد آن بوده باشیم و به طبع شاهد ستیز با آن.

حال سؤال اصلی اینجاست که آیا بی‌بی‌سی فارسی که آن‌قدر نگران حال‌وروز هم‌جنس‌گرایان است و از همه مهم‌تر نگران هم‌جنس‌گرا ستیزی است، نگران اسلام‌ستیزی، دین‌گریزی و خیلی گریزها و ستیزهای دیگر در جوامع فارسی‌زبان هم هست؟

آیا مخاطبان بی‌بی‌سی بیشترشان مسلمان و دین‌مدارند یا هم‌جنس‌گرا؟

پس چرا بی‌بی‌سی در مطلب فوق مباحثی را طرح می‌کند که مخالفت دین و اعتقاد را با آن غیرطبیعی و غیرمنطقی می‌خواند؟

مطالبی ازاین‌دست که:

"عوامل بسیاری در ایجاد هوموفوبیا نقش دارند. ازجمله مواردی که محققان به‌عنوان ریشه هوموفوبیا مطرح می‌کنند عدم آگاهی درباره همجنسگرایی و مطلق دیدن تمایل جنسی فقط به جنس مخالف است. این مطلق‌گرایی سبب می‌گردد که افراد با دیدن کوچک‌ترین نشانه‌های تمایل به هم‌جنس در خود یا اطرافیانشان به هراس بیفتند و بکوشند با استفاده از نوعی ماسک اجتماعی، واقعیت وجودی خود را بپوشانند یا واقعیت وجودی اطرافیانشان را نادیده بگیرند."

آیا در میان ما ایرانیان تمایل جنسی به جنس مخالف بیشتر است یا جنس موافق؟ آیا ازدواج سالم و طبیعی یک مطلق‌گرایی افراطی است؟

درجایی دیگر در این متن بی‌بی‌سی می‌نویسد:

"از دیگر عوامل مؤثر در پیدایش هوموفوبیا در افراد، باورهای مذهبی و سیاسی آن‌ها است. در بسیاری از مذاهب اعمال هم‌جنس گرایانه به‌شدت تقبیح شده و هم‌جنس‌گرا در پیشگاه خداوند گناهکار خوانده می‌شود."

آیا واقعاً ما ایرانیان مسلمان نیستیم؟ آیا در دین و اعتقاد ما از لواط و مساحقه به‌شدت نهی نشده‌ایم؟ آیا در قرآن کریم در مورد تزویج مؤنث و مذکر و تسکین و آرامش آنان سخن به میان نیامده؟ آیا در روایات ما در مورد عظمت این گناه سخنان بسیاری نقل نشده است؟

پس چگونه بی‌بی‌سی فارسی چشمش را به روی دین و کتاب و اعتقاد ما به‌راحتی می‌بندد و از هم‌جنس‌گرا ستیزی طوری سخن می‌راند که انگار یک معضل اجتماعی است که ما مسلمانان باید برای حل آن بکوشیم؟

به نظر می‌رسد که این رفتار بی‌بی‌سی مصداق بارز قرآن ستیزی و اسلام‌ستیزی است. به‌علاوه این تنها مسلمانان نیستند که این‌گونه دغدغه‌های بی‌بی‌سی برایشان خنده‌دار است حتی ادیان دیگر هم با این مسئله به این راحتی که این شبکه سعی در عادی‌سازی و گسترش آن دارد و می‌کوشد آن را به یک فرهنگ تبدیل کند، کنار نمی‌آیند.

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

رشد 6 برابری جرایم متعصبانه علیه مسلمانان در انگلستان در ادامه جواسلام هراسی در انگلستان و علی رغم سانسور بی‌بی‌سی فارسی رسانه های انگلیسی گزارش دادند که جرائم متعصبانه علیه مسلمانان در این کشور بعد از وقوع حمله تروریستی نیوزیلند – که در آن ۵۰ نمازگزار کشته و بیش از ۳۰ تن دیگر مجروح شدند – ۶ برابر افزایش یافته است.

11 روز قبل