ایران اینترنشنال
333

بی‌بی‌سی در پارادوکس: محمد سرافراز و سپاه پاسداران

3 سال قبل

هم رسانی

   دردسرهای آقای رئیس؛ هجده ماه ریاست سرافراز در صدا و سیما

کوتاهی دوره مدیریت محمد سرافراز بر صداوسیما به ما امکان می‌دهد تا نحوه پوشش خبری و تحلیل‌های بی‌بی‌سی فارسی را از این اتفاق مورد مقایسه قرار دهیم. مقایسه‌ای که نشان می‌دهد آنچه از سوی این شبکه بیان می‌شود اگر نگوییم کاملاً نادرست است لااقل دچار تناقض است.

استعفای محمد سرافراز از ریاست سازمان صداوسیما مانند انتساب وی موردتوجه تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی قرار گرفت و در آن نظرات کارشناسان پرسیده شد. در مقایسه محتوای مطرح‌شده هنگام انتساب محمد سرافراز با هنگام استعفای او نکات جالبی وجود دارد.

در زمان انتصاب کارشناسان بی‌بی‌سی معتقد بودند: معاونت فرهنگی سپاه و بسیج آن‌ها دستشان بازتر خواهد شد … بنابراین به نظر من این راه را بازخواهد کرد برای اینکه بیشتر بتوانند برنامه‌سازی کنند (حبیبی نیا) یا "... برنامه‌سازانی که به سپاه و بسیج و جاهای دیگر نزدیک‌ترند بنابراین بدشان نمی‌آید ... سازمان را سبک بکنند و نزدیک بودن آقای سرافراز به دستگاه آقای امنیتی باعث می‌شود نفوذ آن مراجعی که محتوا را تعیین می‌کردند افزایش پیدا بکند" یا "آمدن سرافراز درها را بیشتر برای سپاه و بسیج بازخواهد کرد ... به‌هرحال ایشان هم به سپاه نزدیک است و دستگاه‌های امنیتی و رهبری ولی اینکه چرا درها بیشتر بازخواهد شد ... " (رمضان پور)

 اما در زمان استعفا کارشناسان چنین میگویند: "دلایل استعفای آقای سرافراز رسماً اعلام‌نشده، اما در ماه‌های اخیر گزارش‌های متعددی از تشدید اختلافات در داخل صداوسیما و تنش‌هایی میان آقای سرافراز با سازمان اطلاعات سپاه منتشرشده بود"...یا "که موضوع رفتن آقای سرافراز از صداوسیما بعد از سرمقاله ایشان در روزنامه جام جم و برخی نهادهای اطلاعاتی امنیتی را متهم کردند به مداخله" (حسین رسام)...

 

فارغ از اینکه حقیقت چه باشد این‌گونه پیش‌داوری در زمان انتصاب و بعد مصادره به مطلوب در زمان استعفا مخاطب را دچار تناقض می‌کند و اعتمادش را از رسانه سلب می‌کند.


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

یک رسانه آمریکایی فعالیت گروهی از کاربران در «توئیتر» که پیام‌هایی در حمایت از لفاظی‌های دولت آمریکا علیه ایران و یا براندازی نظام ایران مطرح می‌کنند را «مشکوک» خوانده است.

25 روز قبل