ایران اینترنشنال
334

آمدن و رفتن محمد سرافراز و رمزگشایی از سخنان صادق صبا

3 سال قبل

هم رسانی

   صادق صبا

چرا تغییر رئیس صداوسیما برای بی‌بی‌سی خیلی مهم است

در این متن با بررسی اظهارات کارشناسان بی‌بی‌سی در هنگام انتصاب و استعفای محمد سرافراز، به رمزگشایی از سخنان صادق صبا در برنامه به‌عبارت‌دیگر در 70 امین سالگرد تأسیس بی‌بی‌سی فارسی پرداخته‌شده است.

 مقدمه: نحوه پوشش خبر تغییر رئیس سازمان صداوسیما و حجم تحلیل‌های این اتفاق در برنامه 60 دقیقه و همچنین اختصاص برنامه‌هایی مثل نوبت شما و گاه صفحه 2 در تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی نشانه اهمیت این ماجرا برای این شبکه است. چنین اهمیتی از کجا نشاءت می‌گیرد؟

حلقه اول: در برنامه به‌عبارت‌دیگر که به گفتگو با صادق صبا مدیر سابق بی‌بی‌سی فارسی اختصاص داشت و به مناسبت 70 امین سالگرد تأسیس کارتل عظیم رسانه‌ای بی‌بی‌سی اختصاص داشت صادق صبا مدعی شد علت آنکه وزارت خارجه به بی‌بی‌سی بودجه 15 میلیون پوندی می‌دهد این است که این رسانه برایش اعتبار و پرستیژ میاورد و کمک می‌کند به صلح و دموکراسی در جهان. او از سوی دیگر سخن از ادیتوریال پالسی بی‌بی‌سی گفت که هدف همه کارکنان است.

حلقه دوم: در زمان انتصاب محمد سرافراز تحلیل گران بی‌بی‌سی معتقد بودند قرار نیست در استراتژی کلی سازمان تغییری ایجاد شود و پیش‌بینی می‌کردند: اگر به زبان رسانه‌ای اگر بگوییم نوع عملیات روانی که هدفش شستشوی تبلیغاتی و ذهنی مخاطب است با شیوه‌های خیلی خاص‌تر در تلویزیون و رادیو افزایش خواهد یافت".

حلقه سوم: در زمان استعفای محمد سرافراز وقتی مجری شبکه بی‌بی‌سی پرسید " یعنی همان محتوا در فرم‌های جدید ولی اینکه چقدر آن محتوا بتواند مخاطب جذب کند بحث است؟" حسین رسام کارشناس برنامه جواب داد: "اگر بتواند متنوع بکند و کمیت را افزایش بدهد تعداد مخاطبین را طبیعتاً سعی می‌کند و قدری به آن کمک خواهد کرد"

دیدگاه‌های بالا ما را به نگاه کارشناسان و مدیران بی‌بی‌سی درباره کارکرد رسانه رهبری می‌کند و آنچه در مورد صداوسیما بیان‌شده فقط محدود به صداوسیما نیست.

به تعبیر دیگر آنچه درباره شستشوی ذهنی و تبلیغاتی مخاطب یا تنوع فرم‌ها گفته شد همان چیزی است که صادق صبا از آن به سیاست‌های ادیتوریال بی‌بی‌سی نام می‌برد.

 


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

رشد 6 برابری جرایم متعصبانه علیه مسلمانان در انگلستان در ادامه جواسلام هراسی در انگلستان و علی رغم سانسور بی‌بی‌سی فارسی رسانه های انگلیسی گزارش دادند که جرائم متعصبانه علیه مسلمانان در این کشور بعد از وقوع حمله تروریستی نیوزیلند – که در آن ۵۰ نمازگزار کشته و بیش از ۳۰ تن دیگر مجروح شدند – ۶ برابر افزایش یافته است.

11 روز قبل