ایران اینترنشنال
335

آنچه بی‌بی‌سی از مسابقه موسیقی یوروویژن نگفت

3 سال قبل

هم رسانی

   Eurovision

مسابقات موزیک همراه رقص یوروویژن ارسال 1956 آغاز شد. در این مسابقه ترانه‌ها به زبان انگلیسی و فرانسه و مسئول برگزاری Eurovision" " اتحادیه انتشارات و پخش اروپاست (EBU).

تعداد کشورهای شرکت‌کننده حدود پنجاه کشور است و این مسابقات هرسال بین کشورهای اروپایی انجام و مشهورترین و طولانی‌ترین مسابقات موزیک می‌باشد.

مسابقات امسال بدون حواشی نبود، حاشیه‌ای که باسیاست رسانهٔ سلطنتی بی‌بی‌سی یکی نبود و به آن پرداخته نشد. این مسئله عجیب حذف پرچم فلسطین از مسابقات بود. پرچم فلسطینی‌ها در کنار پرچم گروه داعش و دیگران، در فهرست پرچم‌های ممنوعه مسابقه آوازخوانی یوروویژن قرار گرفت.

علت این امر به‌منظور دورنگه داشتن این رقابت هنری از مسائل سیاسی اعلام شد و به شرکت‌کنندگان اجازه داده نشد که پرچم‌های حامل پیام سیاسی را بر روی صحنه با خود داشته باشند. طبق قوانین داخلی مسابقات آواز یوروویژن متن ترانه‌ها نیز نباید سیاسی باشد، اما در مسابقات امسال، خواننده‌ای اول شد که با آهنگ سیاسی خود به کوچ اجباری تاتارها از شبه‌جزیره کریمه به دستور ژوزف استالین، رهبر وقت شوروی اشاره می‌کرد. در میان پرچم‌های ممنوع اعلام‌شده، به‌جز نام پرچم فلسطین، پرچم گروه داعش، پرچم کریمه و پرچم کوزوو دیده می‌شود.

طبق قوانین یوروویژن، پرچم‌های ملی، پرچم‌های ایالتی و پرچم‌هایی که حاوی پیام تبلیغاتی و مذهبی و سیاسی باشند، ممنوع هستند. پرچم کشورهای شرکت‌کننده در این مسابقه یا دیگر کشورهای عضو سازمان ملل، پرچم اتحادیه اروپا و پرچم رنگین‌کمانی جنبش دگرباشان یا صلح، مجاز هستند.

در این رابطه صائب عریقات، یکی از مقام‌های دولت خودگردان فلسطینی همان زمان اعلام کرد: «ما از مدیر شرکت برگزارکننده یوروویژن می‌خواهیم که هر چه سریع‌تر در تصمیم خود تجدیدنظر کند و از یازده میلیون فلسطینی به دلیل این اشتباه غیرقابل‌قبول عذرخواهی کند.»

بعد از اعتراض فلسطین مقام‌های برگزارکننده یوروویژن ضمن تأکید بر ممنوع بودن این پرچم‌ها گفت، قصد نداشتند که فهرست پرچم‌های ممنوع را اعلام کنند و سیاست پرچم، قصد مخالفت با سرزمین یا سازمان خاصی را ندارد. یوروویژن گفته است که فقط حمل پرچم کشورهای عضو سازمان ملل متحد مجاز است و شرکت‌کنندگان می‌توانند پرچم‌هایی مثل پرچم نماد هم‌جنس‌گراها یا پرچم اتحادیه اروپا را با خود داشته باشند. در این رابطه مسئولین برگزارکننده‌ای مسابقات، فهرست حاوی پرچم‌های ممنوع را از صفحه فیس‌بوک خود حذف کرده‌اند.

دولت فلسطینی در سال 2013 «عضو سازمان ملل» معرفی شد ولی در سال 2014 سازمان ملل وضعیت فلسطین را به دولت «ناظر غیر عضو» تغییر داد.

 علی‌رغم ادعاهای بالا خواننده سیاسی اوکراینی در مسابقات اول شد و در تیتر اول بی‌بی‌سی قرار می‌گیرد، از طرف دیگر پرچم کشور فلسطین یک‌باره مشمول قانون سیاسی شدن مسابقات قرار می‌گیرد ولی از سوی بی‌بی‌سی به آن توجهی نمی‌شود.

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

11 روز قبل