ایران اینترنشنال
336

بی‌بی‌سی فارسی در سودای تأثیرگذاری بر مراجع تقلید

3 سال قبل

هم رسانی

   چگونگی حمایت بی‌بی‌سی فارسی از بهاییان

دیدار فائزه هاشمی با یکی از رهبران بهایی رویدادی بود که موردتوجه بی‌بی‌سی قرار گرفت و نسبت به آن واکنش نشان داد. این واکنش اگرچه ناشی از خاستگاه مشترک این شبکه با بهاییان بود اما چگونگی آن در این متن بررسی‌شده است.

واکنش بی‌بی‌سی نسبت این اتفاق چندلایه و مرحله داشت.

سکانس اول اختصاص دادن تیتر اول و اختصاص گزارش و مصاحبه‌ها بود که بیش از یک‌چهارم وقت کل برنامه را به خود اختصاص داد. این اقدام در جهت برجسته‌سازی این رویداد و حساس کردن ذهن مخاطبان نسبت به این ماجرا بود.

سکانس دوم عملیات روانی انبوه بکار رفته در این متن بود. مثل تکنیک همسان‌سازی که فائزه هاشمی را روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر و دختر رئیس‌جمهور سابق می‌خواند و منتقدان را تندرو اسلامی و عباراتی مانند "برای تضعیف اسلام" یا "به اسلام آسیب‌زده" به منتقدان نسبت داده می‌شود.

یا تکنیک بار عاطفی کلمات که کلماتی مانند تند، آسیب، برخورد، تبعیض رنج مداوم ناعادلانه، فشار یا احترام، خوشحالی، دوستانه در متن بکار می‌روند و درصدد توصیف طرفین این مناقشه هستند.

سکانس سوم برجسته کردن چهره‌های حامی بهاییت در ایران از یک‌سو و از سوی دیگر تشویق دیگران به این کار که در مصاحبه با محمد نوری زاد بود: "آقای نوری زاد که شما یکی از اولین شخصیت‌هایی بودید که به‌طور علنی حمایت خود را از جامعه بهایی نشان دادید در ایران واکنش‌ها چه بود نسبت به او بعد از اقداماتی که انجام دادید و هنوز انجام می‌دهید"

سکانس چهارم ارائه بازخورد از سوی سخنگوی بهایی‌ها بود و ابلاغ پیام تشکر آن‌ها. در این قسمت مجری برنامه نادر سلطان‌پور به حمایت بی‌بی‌سی از بهاییان اعتراف کرد: "چقدر نگران هستید که واکنش دستگاه‌های حکومتی بیشتر شود وقتی شخصیت‌ها به دیدار می‌روند و چه رسانه‌هایی مثل"ما " پوشش می‌دهند؟"

به نظر میاید این اقدامات برای تغییر ذائقه مخاطبان ایرانی از مسئولان حکومتی تا مردم عادی نسبت به بهایی‌ها بود تا برای آن‌ها آزادی عمل بیشتری فراهم گردد.

این معنی در سؤال کارشناس بی‌بی‌سی از محمد نوری زاد دیده می‌شود: "مراجع تقلید در این چند روز فتواهای آن‌ها بخصوص در رسانه‌های اصول گران که چه فتوایی داده‌اند راجع به بهاییان اما چه تلاش‌های دارد می‌شود تا روی مراجع تقلید تأثیر بگذرند و نگرش آن‌ها تغییر بکند نسبت به کسانی که شهروند این جامعه هستند؟"

 

 

 

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

یک رسانه آمریکایی فعالیت گروهی از کاربران در «توئیتر» که پیام‌هایی در حمایت از لفاظی‌های دولت آمریکا علیه ایران و یا براندازی نظام ایران مطرح می‌کنند را «مشکوک» خوانده است.

25 روز قبل