ایران اینترنشنال
337

اذعان بی‌بی‌سی به عمق تبعیض نژادی در آمریکا

3 سال قبل

هم رسانی

   مزایده سلاحی که یک سیاه پوست را در آمریکا کشته است.

شبکهٔ فارسی‌زبان بی‌بی‌سی دریکی از گزارش‌های اخیر خود، با پرداختن به خبر حراج یک اسلحه در امریکا که با آن‌یک سیاه‌پوست به قتل رسیده است، به عمق تبعیض نژادی در ایالات‌متحدهٔ آمریکا اذعان نمود ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

تبعیض نژادی در آمریکا و خشونت بیش‌ازحد، بی‌عدالتی و اعمال محدودیت‌های مختلف در خصوص رنگین‌پوستان، به‌ویژه سیاه‌پوستان در این کشور، باوجود سابقهٔ چند صدسالهٔ خود، همچنان پابرجا بوده و در همین راستا، هرروزه شاهد انتشار خبر تازه‌ای از وجود یک جنایت در ایالات‌متحده هستیم که در راستای همین تبعیض‌ها به وقوع پیوسته است.

در همین راستا، شبکهٔ فارسی‌زبان بی‌بی‌سی دریکی دیگر  از گزارش‌های نادر خود، با پرداختن به خبری در خصوص حراج سلاحی که با آن‌یک سیاه‌پوست به قتل رسیده است، به‌نوعی بر عمق این تبعیض‌های نژادی در آمریکا اذعان نموده است.

 

بی‌بی‌سی فارسی در خبر بسیار کوتاهی که در این خصوص بر روی وب‌سایت اینترنتی خود منتشر کرده است، با استفاده از این تیتر که "فردی که نوجوان سیاه‌پوست فلوریدایی را کشت، سلاحش را به حراج گذاشته "، می‌نویسد: «سلاحی که از آن برای کشتن نوجوان سیاه‌پوست فلوریدایی استفاده شد، توسط فردی که به او شلیک کرد به حراج گذاشته‌شده است.

جورج زیم رمن، نگهبان محله در فوریه سال ۲۰۱۲ تریون مارتین ۱۷ ساله را با شلیک گلوله کشت و گفت این کار را برای دفاع از خود انجام داده است.

آقای زیم رمن در دادگاه تبرئه شد و این رأی دادگاه باعث بروز اعتراضات زیادی شد.

آقای زیم رمن گفته است می‌خواهد با به حراج گذاشتن سلاح خود، برای مقابله با رویه ضد سلاح هیلاری کلینتون، پول جمع کند.

خانواده تریون مارتین گفته‌اند دراین‌باره اظهارنظر نمی‌کنند.

خانواده او می‌گوید بنیاد تریون مارتین خود را متعهد به پایان دادن به خشونت‌های سلاح در آمریکا می‌داند. »

بی‌بی‌سی در بخشی دیگر از این گزارش خود نیز ادامه می‌دهد: «وقتی یک شبکه تلویزیونی فلوریدا از آقای زیم رمن پرسید به افرادی که با فروش این سلاح مخالف‌اند چه می‌گوید، او جواب داد " آن‌هایی که مخالف‌اند، در این حراجی شرکت نمی‌کنند و اهمیتی هم به آن‌ها نمی‌دهم. "

او گفت " با خرید این سلاح، می‌توان صاحب تکه‌ای از تاریخ آمریکا شد. "

در اولین روز حراج، بیشترین قیمتی که برای خرید این اسلحه پیشنهادشده، ۵ هزار دلار است. »

این رفتار وقیحانه به‌خوبی گویای این واقعیت تلخ است که تبعیض نژادی علیه سیاه‌پوستان در آمریکا کاملاً به‌عنوان یک فرهنگ رایج در بین سفیدپوستان تبدیل‌شده است که امروزه همچنان همانند صدها سال پیش، علناً و بدون هیچ ابایی آن را فریاد می‌زنند.

این‌گونه تبعیض‌های نژادی در ایالات‌متحده به‌نوعی با نظام برده‌داری در سده ۱۷ میلادی آغازشده است که همچنان نیز با شکلی دیگر قابل‌مشاهده است.

بارها و بارها ایالت‌ها و شهرهای مختلف آمریکا شاهد اعتراض‌های شدید بر ضد تبعیض‌های نژادی بوده و هست؛ همان رو که چندی پیش نیز در اواخر سال 2015 میلادی با خشونت پلیس بر ضد معترضین، شهرهای مختلفی مانند " فرگوسن " به‌نوعی میدان جنگی بدل شده بودند.

درحالی‌که آمارها در آمریکا نشان می‌دهد که تنها 12 تا 14 درصد جمعیت این کشور را سیاه‌پوستان تشکیل داده‌اند، اما همین آمارها به ما می‌گویند که بیش از 40 درصد از زندانیان در این کشور، سیاه‌پوستان هستند که اکثراً بدون اثبات جرم به زندان افتاده‌اند.

آمارهای دیگری نیز نشان می‌دهد که به‌طور میانگین در هر 28 ساعت در ایالات‌متحده، یک سیاه‌پوست به قتل می‌رسد.

اوج تبعیض نژادی در آمریکا ازآنجا مشخص می‌شود که بر اساس سایت رسمی اداره دولتی آمریکا، دربند دوم از اصل نخست قانون اساسی این کشور قیدشده است که یک فرد غیر سفید، سه‌پنجم فرد سفیدپوست حساب می‌شود!

 مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

11 روز قبل