ایران اینترنشنال
338

واکنش بی‌بی‌سی به شهادت فرمانده ارشد حزب‌الله

3 سال قبل

هم رسانی

   تشییع جنازه شهید بدرالدین ...

شهادت " مصطفی بدرالدین "، فرماندهٔ ارشد حزب‌الله لبنان در سوریه، با توجه به سابقهٔ فعالیت‌های وی در مقابله با تروریست‌ها و همچنین مقابله با رژیم اشغالگر صهیونیستی، با واکنش شبکهٔ فارسی‌زبان بی‌بی‌سی همراه بوده است ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

در پی شهادت " مصطفی بدرالدین "، یکی از فرماندهان ارشد حزب‌الله لبنان در سوریه، با توجه به فعالیت‌های قابل‌توجه وی چه در مسیر مقابله با رژیم اشغالگر صهیونیستی در منطقه و سرزمین‌های اشغالی و چه در رابطه با مقابله با گروه‌های تروریستی تکفیری فعال در سوریه، با واکنش ویژه رسانه‌های مختلف غربیه ازجمله شبکهٔ فارسی‌زبان بی‌بی‌سی همراه بوده است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی ویژه با پرداختن به حضور پرتعداد مردم در مراسم تشییع این سرباز شجاع اسلام، این‌گونه می‌نویسد: «هزاران نفر در بیروت در مراسم تشییع‌جنازه مصطفی بدرالدین، از فرماندهان ارشد شاخه نظامی حزب‌الله لبنان شرکت کردند.

پیش‌تر ایستگاه تلویزیونی المنار، وابسته به گروه حزب‌الله لبنان، گزارش کرد که این فرمانده در سوریه کشته‌شده است.

عکس‌هایی که از مراسم گرفته‌شده است نشان می‌دهد که تابوت او روی دست‌های جمعیت انبوهی از مردم که شعار می‌دهند، حمل می‌شود.

کوئنتین سامرویل، خبرنگار بی‌بی‌سی که اکنون در بیروت به سر می‌برد گفت بعضی از افرادی که در مراسم تشییع پیکر مصطفی بدرالدین شرکت کرده‌اند اسرائیل را برای کشتن او مسئول می‌دانند.

شبکه تلویزیونی المیادین لبنان گزارش کرده بود که هواپیماهای اسرائیلی به محل اقامت این عضو حزب‌الله در نزدیکی فرودگاه دمشق حمله کردند و در این عملیات، تعدادی از همراهان او نیز کشته‌شده‌اند. این شبکه تلویزیونی در بخش‌های بعدی خبری به نقش اسرائیل در این عملیات اشاره نکرده است و اسرائیل هم هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده است. »

بی‌بی‌سی در ادامه نیز آورده است: «از زمان تشدید جنگ داخلی سوریه و مشارکت حزب‌الله لبنان در آن، نیروی هوایی اسرائیل در چند مورد به کاروان‌های حامل تجهیزات و تسلیحات نظامی که از لبنان به آن کشور ارسال‌شده بود حمله کرده است.

حزب‌الله لبنان رسماً اعزام نیرو برای حمایت از حکومت سوریه در جنگ داخلی آن کشور را تائید کرده و تاکنون، شماری از شبه‌نظامیان اعزامی این گروه در سوریه کشته‌شده‌اند. ایران نیز با حکومت سوریه همکاری نظامی دارد و شماری از نظامیان ایرانی در آن کشور جان خود را ازدست‌داده‌اند. مقامات دولت جمهوری اسلامی اعزام مستشار برای کمک به نیروهای دولتی سوریه را رسماً مورد تائید قرارداده‌اند. »

این شبکهٔ دولتی انگلیسی در بخشی دیگر نیز به تخریب چهرهٔ این شهید " مصطفی بدرالدین " در دید مخاطبینش پرداخته و عنوان می‌کند: «مصطفی بدرالدین در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی به اتهام توطئه برای منفجر کردن سفارت آمریکا در کویت و ترور امیر آن کشور برای مدتی زندانی شد اما با اشغال کویت توسط عراق، به لبنان بازگشت و همکاری با حزب‌الله لبنان را آغاز کرد.

هیئت قضایی ویژه سازمان ملل متحد برای بررسی ترور رفیق حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان، حکم پیگرد قانونی او را صادر کرده اما این حکم هرگز به اجرا درنیامده است. رفیق حریری که با ادامه حضور نظامی و امنیتی سوریه در لبنان و ادامه "دخالت دمشق" در امور داخلی کشورش مخالف بود، در انفجار مهیبی در بیروت در سال ۲۰۰۵ کشته شد.

در سال ۲۰۱۲، ایالات‌متحده بدرالدین را به اتهام حمایت فعالانه از حکومت سوریه و مشارکت در سرکوب و کشتار مردم آن کشور مورد تحریم قرارداد. به گفته منابع آمریکایی، این فرد ازجمله اعضای مؤثر در مدیریت عملیات نظامی حزب‌الله در سوریه بود. »

اما این نوع واکنش‌های شبکه‌های دولتی غربی ازجمله بی‌بی‌سی در شرایطی روی می‌دهد که شهید بدرالدین یا همان " سید ذوالفقار " نیروهای مقاومت، یکی از چهره‌های اثرگذار و شناخته‌شده در جریان مبارزه باسیاست‌های استعمارگرایانهٔ آمریکا، انگلیس و البته رژیم اشغالگر صهیونیستی در منطقه به‌حساب می‌آید.

در هر عملیات بزرگی که با شکستی سنگین برای این گروه همراه بوده است، یقیناً رد پایی از این شهید بزرگ قابل‌مشاهده است که از آن جمله می‌توان به یکی از بزرگ‌ترین عملیات اخیر مقاومت اشاره کرد که در پی آن پیچیده‌ترین و مهم‌ترین شبکه‌های جاسوسی و اطلاعاتی مشترک اسرائیل، آمریکا و انگلیس در لبنان و سوریه شناسایی و عوامل آن نیز بازداشت شدند.

غرب به‌طور آشکار شهید بدرالدین را عامل اصلی پشت پردهٔ این عملیات که با شکستی سنگین برایشان همراه بوده است، معرفی کرده‌اند و به همین دلیل و همچنین به دلیل موارد پرتعداد مشابه، همواره وی مورد تعقیب سازمان‌های اطلاعات و جاسوسی آن‌ها بوده و نام این شهید در لیست ترورشان قرار داشته که بارها نیز از عملیات ترور جان سالم به دربردهاست.

بر اساس شواهد موجود و حتی اظهارات شاهدان عینی، حدود ساعت 22 پنجشنبه گذشته، دو فروند موشک هوا به زمین باقدرت تخریب بالا، درست بعد از گذشت نیم ساعت از دیدار شهید بدرالدین و سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به یکی از ساختمان‌های اطراف فرودگاه بین‌المللی دمشق اصابت کرده که باعث شهادت این فرمانده ارشد حزب‌الله و پنج‌تن دیگر از هم‌رزمانش شده است.


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

رشد 6 برابری جرایم متعصبانه علیه مسلمانان در انگلستان در ادامه جواسلام هراسی در انگلستان و علی رغم سانسور بی‌بی‌سی فارسی رسانه های انگلیسی گزارش دادند که جرائم متعصبانه علیه مسلمانان در این کشور بعد از وقوع حمله تروریستی نیوزیلند – که در آن ۵۰ نمازگزار کشته و بیش از ۳۰ تن دیگر مجروح شدند – ۶ برابر افزایش یافته است.

11 روز قبل