ایران اینترنشنال
34

نتایج مبارزه با مواد مخدر در افغانستان توسط آمریکا و انگلیس + عکس

3 سال قبل

هم رسانی

به نوشته "الجزیره" 90 درصد از مواد مخدر دنیا توسط افغانستان تولید و منتشر می شود. از حضور ناتو، غرب و آمریکا در افغانستان بیش از ده سال می گذرد و هنوز اقدام کارساز و عملی مشاهده نشده.

به گزارش بی بی سی پرشن، پس از گذشت بیش از یک دهه از حضور آمریکا در افغانستان، رشد تولید مواد مخدر در این کشور افزایش چشم گیری داشته. آمریکا و ناتو برای حضور در افغانستان دو دلیل عمده را برشمرده اند، اول مبارزه با تروریسم و شبه نظامیان طالبان، و دوم مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر؛ بیش از ده سال است که غرب در دستیابی به این دو مهم ناتوان مانده است. علاوه بر این که توفیقی حاصل نشده، مردم افغانستان بر این باور اند که در این مدت تولید مواد مخدر به شدت افزایش یافته است.

طبق آمار رسمی ارائه شده، از سال 2001 و حمله به افغانستان، آمریکا تا کنون 6/7 میلیارد دلار صرف مبارزه با مواد مخدر در افغانستان کرده که نتیجه مثبتی بر جای نگذاشته است. علی رغم آن چه به عنوان مبارزه با تولید مواد مخدر از آن یاد می شود، در سال 2014 سطح زیر کشت خشخاش به آمار خیره کننده ی 224 هزار هکتار رسید که در نوع خود یک رکورد منفی و خارق العاده به حساب می آید.

"لیلا حیدری" یکی از فعالان اجتماعی افغانستان است که زمان و انرژی خود را وقف مبارزه با مواد مخدر کرده و در راه دستیابی به اهداف خود سختی های بسیاری متحمل شده است. "لیلا حیدری" که بارها در راه کمک به گرفتاران در دام اعتیاد مورد حمله واقع شده تصمیم گرفته به معتادان کشور خود کمک کند و آنان را از منجلاب اعتیاد رهایی دهد. وی به رغم صدمه ها و آسیب هایی که در این مسیر متحمل شده و حتی گاهی به دلیل زخمی شدن ها و صدمه دیدن ها راهی بیمارستان گشته، در گفتگو با "الجزیره" گفت:"آن‌ها انسان هستند و من می‌خواهم برای کمک به آن‌ها بجنگم و تا زمانی که زنده هستم به مردم معتاد کمک خواهم کرد تا بر اعتیادشان غلبه کنند."

آمریکا و انگلیس مدعی هستند در راستای مبارزه با مواد مخدر، میلیاردها دلار هزینه کرده و دست به تاسیس دادگاهی مخفی زده اند؛ طبق اعلام آمریکا و انگلیس، از مهم ترین اهداف راه اندازی این دادگاه "مبارزه مخفیانه با جرایم مواد مخدر و با هدف تعقیب قاچاقچیان مواد مخدر " بیان شده است. ویژگی مخفیانه بودن، به دلیل مصونیت از تهدیدها و آسیب های مجرمان در نظر گرفته شده. هرچند "نجلا تموری" دادستان این دادگاه در گفتگو با الجزیره ضمن ناکارآمد خواندن این اقدامات توسط غرب گفت "...هر روز به واسطه شغلمان با تهدیدات جدی روبرو هستیم." وی در ادامه بیان کرد تا کنون دو مرتبه تبهکاران مواد مخدر  به خانه اش حلمه کرده اند.

 


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

11 روز قبل