ایران اینترنشنال
341

بی‌بی‌سی صدسال پیش هم فلسطین را به نام اسرائیل می‌شناخت

3 سال قبل

هم رسانی

   بی بی سی و اسرائیل

بعد از گذشت صدسال از این شخصی مثل "ابوبکر البغدادی" رهبر گروه داعش که مصیبت‌ها به مردم منطقه تحمیل کرده است یکی از اهداف حکومت اسلامی و یا بهتر بگوییم خلافت اسلامی خود را برچیدن مرزهای سایس- پیکو معرفی می‌کند.

شاید خیلی‌ها امروز دلیل بسیاری از اتفاقات منطقه غرب آسیا را اعم از جنگ‌ها، درگیری‌ها، دوری‌ها و ... را در انعقاد قرارداد ننگین سایس- پیکو میان سه کشور انگلیس، روسیه و فرانسه در صدسال پیش و پس از جنگ جهانی اول می‌دانند. حتی امروز هم بعد از گذشت صدسال از این شخصی مثل "ابوبکر البغدادی" رهبر گروه داعش که مصیبت‌ها به مردم منطقه تحمیل کرده است یکی از اهداف حکومت اسلامی و یا بهتر بگوییم خلافت اسلامی خود را برچیدن مرزهای سایس- پیکو معرفی می‌کند.

اما غرض از نگارش این و جیزه نقد این قرارداد نیست که اگر این‌چنین می‌بود بایستی کتاب‌ها در این خصوص می‌نوشت تا مردم نسبت به این خیانت بزرگی که دول غربی به‌ویژه انگلیسی‌ها در حق آن‌ها کرده‌اند آگاهی پیدا می‌کردند کما که این اتفاق افتاده است.

 بی‌بی‌سی فارسی اخیراً به مناسبت یک صدمین سالگرد انعقاد این قرارداد مطلبی تحت عنوان "۷ نکته درباره توافق‌نامه سایکس-پیکو" در وب‌سایت خود منتشر کرده است که شاید در نگاه اول معرفی اجمالی این قرارداد باشد لیکن دقیق‌تر که به آن می‌نگری متوجه می‌شوی که این متن مطالبی را در خود جای‌داده است که این شبکه به دنبال جا انداختن آن در بین مردم است.

بی‌بی‌سی در بخشی از این یادداشت، آنجایی که می‌خواهد منافع و یا به عبارتی سهم هر یک از این سه کشور، ازاین‌قرار داد را معرفی کند این‌گونه می‌نگارد: "به‌طور خلاصه، امضاکنندگان توافق کردند هر یک کدام بخش امپراتوری عثمانی را بردارند. بخش‌هایی تحت کنترل کاملشان قرار می‌گرفت و بخش‌هایی را به‌عنوان"تحت نفوذ " دیگری به رسمیت می‌شناختند. با نقشه امروز، سهم بریتانیا تقریباً این بود: عراق (جز تکه‌ای در شمال)، کویت، اردن (جز تکه‌ای در جنوب)، نیمه جنوبی اسرائیل (صحرای نقب)، بندر حیفا در شمال اسرائیل و ساحل شرقی شبه‌جزیره عرب تا الاحساء. سهم فرانسه تقریباً این بود: سوریه، لبنان، آن تکه باقی‌مانده در شمال عراق و بخش‌هایی از ترکیه که هم‌مرز سوریه است. سهم روسیه بخشی از شرق ترکیه در همسایگی ایران بود به‌علاوه استانبول. "

همان‌طور که در متن فوق مشاهده می‌کنید بی‌بی‌سی وقتی می‌خواهد سهم انگلیس را معرفی کند آنجایی که می‌رسد به کشور فلسطین از نام جعلی اسرائیل استفاده می‌کند.

این مسئله از آنجایی قابل‌تأمل است که اگر حتی بخواهیم کشور جعلی و دروغین اسرائیل را به رسمیت بشناسیم عمر این رژیم کودک کش به 60 سال پیش‌بر می‌گردد که سرزمین فلسطین به‌عنوان پیش کش از سوی انگلیسی‌ها به یهودیان اروپایی هدیه داده شد و شد آنچه امروز شاهد آن هستیم یعنی آوارگی مردم بی‌گناه فلسطینی، حملات روزانه به مناطق فلسطینی، کشتار کودکان و...


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

11 روز قبل