ایران اینترنشنال
343

بی‌بی‌سی و تلاش برای تشابه سازی بین تشیع و فرقه بهاییت

3 سال قبل

هم رسانی

   ناظران بی بی سی چه می گویند ؟!

دیدار فائزه هاشمی، دختر آقای هاشمی رفسنجانی با جمعی از بهاییان و سپس انتشار تصاویر این دیدار در فضای مجازی واکنش‌های فراوانی را به همراه داشت از مراجع تقلید گرفته تا شخص آقای هاشمی به این دیدار واکنش نشان داده و آن را محکوم کردند. حتی جریان سیاسی همسو با فائزه هاشمی هم سعی کرد این دیدار را هرچند به‌صورت خفیف اما محکوم کند.

در این میان اما بی‌بی‌سی فارسی به‌مانند همیشه سعی کرد تا از این فرصت استثنایی که برایش ایجادشده نهایت استفاده را ببرد. بی‌بی‌سی که اکثر کارکنان آن را اعضای فرقه ضاله بهاییت تشکیل می‌دهد با اجرای چند سناریو تلاش کرد که بیشترین بهره را از این ماجرا ببرد که به‌اجمال به آن می‌پردازیم:

در ابتدای امر این شبکه سعی صرفاً کار تبلیغی گسترده‌ای بر روی این حرکت خانم هاشمی انجام دهد و تا جایی که می‌تواند اصل اتفاق را پوشش دهد تا بتواند قبح این مسئله را بشکند.

بی‌بی‌سی در کنار پوشش گسترده این موضوع سعی کرد نوعی مظلوم‌نمایی را هم در مورد جامعه بهاییان ارائه دهد مسائلی هم چون برابری ادیان، دوستی، حق شهروندی و... را مطرح کند.

این شبکه انگلیسی با رندی هر چه تمام‌تر سعی کرد این اعتراضات را به حرکت فائزه هاشمی را نوعی واکنش‌های سیاسی نشان دهد نه واکنش‌های اعتقادی و مذهبی، بی‌بی‌سی به‌نوعی این انتقادات را در قالب انتقام سیاسی از آقای هاشمی رفسنجانی تعریف کرد.

اما در آخرین مورد که درواقع نیت از نگارش این و جیزه هم پرداختن به این مورد است تشابه سازی است که بی‌بی‌سی بین مذهب تشیع و این فرقه ضاله انجام می‌دهد. این شبکه در یادداشتی تحت عنوان "بهاییان و شیعیان: شباهت‌های نگاه رسمی گروه‌های اکثریت به اقلیت" به قلم "علی معموری" یک نوع تشابه سازی بین جامعه شیعه و فرقه بهاییت انجام می‌دهد و این‌گونه القا می‌کند که همان‌طور که جمعیت شیعیان در بین مسلمین از یک اقلیتی برخوردار است و به خاطر همین در اقلیت بودن در طول تاریخ مورد بی‌عدالتی‌های گسترده از سوی اهل سنت قرارگرفته است و این بی‌عدالتی‌ها باید به شیعیان کمک کند تا بی‌عدالتی‌هایی که در حق بهاییان به‌واسطه اقلیت بودنشان را انجام می‌دهند بیشتر درک کنند. حال‌آنکه اختلاف بین شیعه و سنی کاملاً یک اختلاف درون دینی است. این در حالی است که دعوای با فرقه بهاییت اولاً منحصر به شیعیان نیست بلکه اهل سنت و در رأس آن‌ها الا زهر مصر نه‌تنها آن‌ها را به‌عنوان یک دین به رسمیت نمی‌شناسد بلکه آن‌ها را یک فرقه انحرافی معرفی می‌کنند؛ اما به نظر آن چیزی که بی‌بی‌سی به این تشابه سازی به دنبال آن است رسمیت بخشیدن به فرقه ضاله به‌عنوان دین است همان‌طور که حرکت خانم هاشمی در این پارادایم تعریف می‌شود.مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

یک رسانه آمریکایی فعالیت گروهی از کاربران در «توئیتر» که پیام‌هایی در حمایت از لفاظی‌های دولت آمریکا علیه ایران و یا براندازی نظام ایران مطرح می‌کنند را «مشکوک» خوانده است.

25 روز قبل