ایران اینترنشنال
347

بازی بی‌بی‌سی با خاندان هاشمی

3 سال قبل

هم رسانی

   آیا بی بی سی با برگ هاشمی بازی می کند

ازآنجاکه تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی رسانه‌ای سیاسی محسوب می‌شود بنا به راین بازیگران عرصه سیاست بیشترین اهمیت را برای این رسانه دارند. یکی از جنجالی‌ترین بازیگران عرصه سیاست اکبر هاشمی رفسنجانی و برخی اقوام او هستند که موردتوجه بی‌بی‌سی بوده و همواره بی‌بی‌سی تلاش کرده است از آن‌ها در جهت اهداف سیاسی خود سو استفاده کند. در این متن به یک تغییر سیاست بی‌بی‌سی درباره اکبر هاشمی رفسنجانی پرداخته‌شده است.

ازآنجاکه تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی رسانه‌ای سیاسی محسوب می‌شود بنا به راین بازیگران عرصه سیاست بیشترین اهمیت را برای این رسانه دارند. این اهمیت در دو ساحت جاری می‌شود یکی ارائه تصویری گزینش‌شده از هر بازیگر سیاسی به مخاطبان و دیگر تأثیرگذاری بر رفتار هر بازیگر سیاسی چه با تشویق و ستایش و چه با نکوهش و ملامت.

مثلاً در مورد بازیگری مثل علی مطهری تنها مواضع او درباره رهبران فتنه بعد از انتخابات ریاست جمهوری 1388 پرداخته و برجسته می‌شود و اظهارات دیگرش مثلاً توافق ژنو یا سانسور می‌شوند یا در حاشیه قرار می‌گیرند. این سیاست خبری باعث می‌شود چهره خاصی از این نماینده مجلس در ذهن مخاطبان شکل بگیرد.

نمونه دیگر اکبر هاشمی رفسنجانی است و برخی بستگان او. عمدتاً تلاش بی‌بی‌سی بران است که اظهارات و اقدامات او و فرزندانش را که برخی از آن‌ها با در تقابل با برخی سیاست‌های رهبری و قوه قضائیه و مجلس بود برجسته و تقویت شود و به‌وسیله او و برخی اظهاراتش سیاست‌های کلی کشور مخدوش گردد. نمونه بارز آن‌هم توئیت او درباره آزمایش‌های موشکی بود که بی‌بی‌سی به برجسته‌سازی آن پرداخت اما پس از تکذیب آن توئیت تنها در قسمت اخبار کوتاه به آن اشاره شد.

اما این سیاست پس از دیدار فائزه هاشمی با یکی از رهبران بهایی تغییری چشمگیر پیدا کرد و این بار نه‌تنها اکبر هاشمی رفسنجانی تحت حمایت نبود بلکه به‌عکس بی‌بی‌سی تلاش می‌کرد او را سپر بلای بهاییان قرار دهد.

 به این اظهارات از سوی مجریان بی‌بی‌سی (نادر سلطان‌پور در برنامه اول و فرداد فرحزاد در برنامه دوم) توجه کنید، اظهاراتی که این اقدام را ستایش می‌کند:

"آنچه خبرساز شده دیدار عده‌ای از فعالان حقوق بشر و روزنامه‌نگاران با فریبا کمال‌آبادی است به‌ویژه ملاقات فائزه هاشمی"

"خیلی از لیبرال‌ها دارند از اقدام خانم هاشمی دارند دفاع می‌کنند"

اظهاراتی که آقای هاشمی رفسنجانی را به فرزندش گره میزند:

"فائزه هاشمی دختر رئیس‌جمهور پیشین ایران که 6 ماه پیش در زندان در همین بند بود از کسانی بود که به دیدن خانم کمال‌آبادی رفت"

"پدری که هر جا توانسته برای فرزندان خود مایه گذاشته اینجا کم آورده"

"در مقایسه با خیلی از رهبران دیگر سیاسی و مذهبی که با فرزندانشان فاصله جدی دارند آقای هاشمی فاصله اندر زیادی ندارد با پسرهایش و دخترهایش نسبتاً نزدیک است حتی موقعی که مهدی هاشمی به زندان رفت به یاد داریم چقدر از او حمایت کرد در کلان بخواهم بپرسم چه اگر منفعت سیاسی داشته باشد چه مضرات سیاسی داشته باشد دامن کل خانواده هاشمی را به نظر شما خواهد گرفت در بلمد مدت یا فقط متوجه فائزه هاشمی خواهد بود"

اظهاراتی که منتقدان را متهم می‌کند:

"آیا زمان تصفیه‌حساب سیاسی منتقدان با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام فرارسیده"

"محافظه‌کاران به دنبال انتخابات اخیر ایران دنبال هر فرصتی بودند تا به هاشمی رفسنجانی حمله کنند این فرصت را حالا خود خانواده هاشمی در اختیار آن‌ها گذاشته‌اند"

اظهاراتی که می‌خواهد از آقای هاشمی رفسنجانی برای بهبود وضعیت بهاییان استفاده کند:

"آیا این خودش می‌تواند بخشی از روند آن کار فرهنگی که میگویید باشد یعنی می‌تواند مسیر را باز بکند به‌هرحال دختر یکی از ارشدترین مقامات جمهوری اسلامی ایران رفته با یک زندانی بهایی دیدار کرده نه با یک زندانی معمولی با یکی از رهبران بهاییان در ایران چقدر این می‌تواند مسیر را باز بکند برای اینکه این تابوها شکسته شود"

"فائزه هاشمی دختر رئیس‌جمهور پیشین ایران که 6 ماه پیش در زندان در همین بند بود از کسانی بود که به دیدن خانم کمال‌آبادی (یکی از رهبران بهایی) رفت"

 

 

 

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

28 روز قبل