ایران اینترنشنال
35

تاثیر حضور انگلیس و آمریکا در افغانستان برای مبارزه با مواد مخدر؛ نظرات شما

3 سال قبل

هم رسانی

طبق اعلام رسانه های انگلیسی و آمریکایی، میلیاردها دلار توسط غرب صرف هزینه های مبارزه با مواد مخدر شده است. هرچند در سال 2014 و پس از گذشت بیش از ده سال از حضور آمریکا و انگلیس در افغانستان، تولید مواد مخدر افزایش چشم گیری داشته.

 اخیرا "الجزیره" از افغانستان و شخصی به نام "لیلا حیدری" گزارشی تهیه کرده که یکی از فعالان اجتماعی افغانستان است و اخیرا تمرکز خود را بر کمک به معتادان قرار داده. "لیلا حیدری" مانند بسیاری از مردم افغانستان معتقد است اقدامات انگلیس و غرب در مبارزه با مواد مخدر نه فقط کارآمد نبوده، بلکه شرایط را برای تولید کنندگان مساعدتر کرده است. وی در راه کمک به گرفتاران در دام اعتیاد، بارها زخمی شده و حتی به گفته خودش دو مرتبه راهی بیمارستان گشته اما دست از فعالیتش بر نمی دارد.


به نظر شما آیا نیروهای ناتو، انگلیس و آمریکا در کاهش تولید مواد مخدر نقش داشته اند؟


آن چه در رسانه های بین المللی بیان شده این است که آمریکا و انگلیس میلیاردها دلار صرف تاسیس دادگاهی مخفی جهت مبارزه با مواد مخدر کرده اند. بودجه ی هزینه شده غرب در مدت بیش از ده سال از حضور  در افغانستان، بالغ بر 6/7 میلیارد دلار اعلام شده.

آیا دادگاه مخفی توانسته مانعی در برابر تولید مواد مخدر باشد؟ بنظر شما چه راهکاری برای مقابله با تولید کنندگان و قاچاقچیان مواد مخدر وجود دارد؟

دادستان دادگاه مخفی مبارزه با مواد مخدر"تجلا تموری" معتقد است تمام بحث های مطرح شده حول مبارزه با مواد مخدر شعار گونه و تبلیغاتی است و عملا حرکت کارسازی انجام نشده است. وی در گفتگو با الجزیره گفت:" این دادگاه تاکنون هزاران نفر از قاچاقچیان مواد مخدر را راهی زندان کرده اما تبهکاران اصلی در حال فرار از دست مقامات هستند." . همچنین "تموری" علی رغم ویژگی "مخفی بودن" این دادگاه اعلام کرد بارها به خانه اش توسط تبهکاران حمله شده و جانش در خطر است.


بنظر شما آیا چه راهکار عملی برای مقابله با تولید، توزیع و مصرف مواد مخدر در افغانستان وجود دارد؟ اقدامات آمریکا، ناتو و انگلیس را چگونه ارزیابی می کنید؟ بنظر شما آیا آمریکا و انگلیس در عمل به دنبال کاهش تولید مواد مخدر در افغانستان هستند؟


از زمان حمله آمریکا به افغانستان در سال 2001، تولید مواد مخدر در افغانستان روندی صعودی در پیش گرفته و با کشت 224 هزار هکتار خشخاش در سال 2014 رکورد بی سابقه‌ای برجای گذاشت.

برخی از کشاورزان و تولید کنندگان خشخاش مانند "فاضل رحمان" خواهان معرفی کشت جایگزین توسط مقامات هستند که هرگز این اتفاق رخ نداده. وی صریحا اعلام کرد به نیروهای پلیس افغان و غربی بارها رشوه داده تا از تولید خشخاش جلوگیری نکنند.


شما می توانید از طریق همین صفحه نظرات، پیشنهادات، راهکارها، و مشاهدات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»

13 روز قبل