ایران اینترنشنال
350

رفتار دوسویه با مقوله حقوق بشر

3 سال قبل

هم رسانی

   "اولنکا فرنکیل" یکی از گزارشگران ارشد سابق بی‌بی‌سی در اظهاراتی از تداوم تبعیض‌ها در این شبکه و اخراج کارکنان پس از انعقاد توافق حفظ اسرار و محرمانگی در این شبکه انتقاد کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی روز گذشت نرگس محمدی به‌موجب رأی دادگاه، در مورد اتهام‌هایی از قبیل اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام، و در مورد اتهام تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام محکوم شد.

این محکومیت صدای آقای کریستوف دلوار دبیرکل گزارشگران بدون مرز را در آورد و در صحبتی خطالب به آقای روحانی گفت:‌ " پرزیدنت روحانی نباید در برابر چنین حکم وحشتناکی ساکت بماند"

این در حالی هست که سال گذشته وقتی‌که دو خبرنگار از بی‌بی‌سی به علت فشارهای این شبکه استعفا دادن و دراین‌باره صحبت‌هایی کردند واکنشی از سوی آقای دلور دیده نشد.

خانم «اولنکا فرنکیل» که بعد از سی سال فعالیت رسانه‌ای در شبکه بی‌بی‌سی مجبور به استعفا شد در کمیته زنان گزارشگر در مجلس لردهای انگلیس بابیان این مطلب از وجود تبعیض بر اساس سالخوردگی و تبعیض جنسیتی در مجموعه بی‌بی‌سی لب به شکایت گشود.

سابقه فعالیت «فرنکیل» به سی سال قبل برمی گرد، تا آنجا که فروپاشی دیوار برلین را گزارش می‌کند. ایشان بعد از سی سال همکاری با بی‌بی‌سی مجبور می‌شود توافقنامه محرمانه‌ای را امضا کند یا اینکه اخراج شود. اما وی به‌جای امضای این توافقنامه تصمیم می‌گیرد از تجربیاتش در بی‌بی‌سی بنویسد.

دیگر کارمندان اسبق بی‌بی‌سی خانم «الیزابت مک‌کین» که برنده چندین جایزه کاری بود نیز از امضای توافقنامه محرمانه‌ای در بی‌بی‌سی امتناع کرد و گفت، تبعیض جنسیتی و سنی در این شبکه انگلیس یک معضل است.

یا وقتی‌که انگلیس از رایانامه‌های خبرنگاران جاسوسی کرد ایشان لب به اعتراض نگشود.

در بررسی انجام‌شده از مرکز ارتباطات دولتی انگلیس ((GCHQ، افشار شد که یکی از نهادهای جاسوسی انگلیس از خبرنگاران رسانه‌های بزرگ خبری در سراسر این کشور و امریکا جاسوسی کرده است.

بررسی اسناد منتشرشده از سوی ادوارد اسنودن، افشاگر آمریکایی فاش کرد که مرکز ارتباطات دولتی انگلیس محتوای رایانامه‌های خبرگزاری‌های بی‌بی‌سی، رویترز، گاردین، نیویورک‌تایمز، لوموند، سان، ان بی سی و واشنگتن‌پست را ذخیره کرده و به‌عنوان بخشی از یک برنامه آزمایشی در اینترانتِ این نهاد به اشتراک گذاشته است.

اما چرا این ماجرا مورد اعتراض گزارش گران بدون مرز یا سازمان آف کام قرار نگرفته است؟

سؤال این است که چرا همیشه موضع‌گیری‌های سازمان‌های بین‌الملل در مورد حقوق بشر تا این حد سیاسی است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

26 روز قبل