ایران اینترنشنال
354

بی‌بی‌سی و توهین به جایگاه امام‌جمعه

3 سال قبل

هم رسانی

   حمایت از کنسرت یا تخریب امام جمعه!

این چندمین بار است که در طی ماه گذشته بی‌بی‌سی فارسی مطلبی را در خصوص لغو کنسرت‌ها در خراسان رضوی در سایت خود منتشر می‌کند.

در تاریخ 28 اردیبهشت 95 بی‌بی‌سی فارسی با انتشار خبری با این تیتر: "سخنگوی دولت: روحانی با لغو مجوز قانونی کنسرت‌ها مخالف است"، دوباره و چندباره سعی کرد هیزم کش معرکه باشد و میان مخاطبان ایرانی‌اش جوسازی سیاسی کند.

این بار دست‌مایه‌ی بی‌بی‌سی لغو کنسرتی در نیشابور است.

بی‌بی‌سی با آوردن نقل‌قولی از آقای نوبخت در مورد لغو کنسرت‌ها، تلاش کرد که اختلاف میان دولت و شخصیت‌های مذهبی را علم کند و به آن پروبال دهد.

این شبکه با آوردن چندباره‌ی نام آیت‌الله علم الهدی، امام‌جمعه‌ی محترم مشهد، سعی کرد دولت را مقابل امام‌جمعه و به‌عبارت‌دیگر مقابل نماینده‌ی رهبری قرار دهد تا بار دیگر باعث ایجاد تفرقه و اخلاف شود.

در این خبر بی‌بی‌سی در مورد لغو کنسرت نیشابور می‌نویسد:

"دلیل عدم برگزاری کنسرت آقای کلهر در نیشابور مشخص نشده است؛ اما کنسرت‌های موسیقی در استان خراسان رضوی بارها لغو شده است. گفته می‌شود که مخالفت‌های احمد علم‌الهدی، امام‌جمعه مشهد با برگزاری کنسرت موسیقی در مشهد و شهرهای دیگر این استان از عوامل لغو این کنسرت‌هاست."

و با آوردن این مطلب توجه مخاطب را به شخص امام‌جمعه معطوف می‌کند و پس‌ازاین گزارش بلافاصله این جملات را می‌آورد:

"در سال‌های اخیر، شماری از برنامه‌های هنری باوجود داشتن مجوز از سوی وزارت ارشاد، به دلایل مختلفی ازجمله اعتراضات گروه‌های سنتی و تندرو و تصمیم‌گیری مقام‌های محلی، لغو شده است."

پرواضح است که بی‌بی‌سی در تلاش است که شخصیت بزرگی مانند امام‌جمعه را که هم به لحاظ اجتماعی و سیاسی و هم به لحاظ مذهبی جایگاه ویژه‌ای در نظام جمهوری اسلامی دارد و به‌علاوه نماینده‌ی رهبری محسوب می‌شود تنها یک مقام محلی قلمداد کند و با لحنی توهین‌آمیز این افراد حائز اهمیت را گروهی سنتی و تندرو خطاب کند.

حال‌آنکه اگر در نظرات مقام معظم رهبری در خصوص موسیقی اندکی جست‌وجو و مطالعه کنیم به‌راحتی درمی‌یابیم که ایشان نظراتی متعادل در این زمینه‌دارند. پس نمی‌توان ایشان را محکوم‌به سنتی یا تندرو بودن کرد، اما درعین‌حال هیچ ایرادی ندارد که نماینده‌های ایشان نظری مخالف نظر و سلیقه‌ی ایشان داشته باشند که این خود حاکی از آزادی بیان و دموکراسی در نظام جمهوری اسلامی است.

البته این امر برای مخاطب منصفی که مطالب این شبکه را دنبال می‌کند، مشخص است که هیچ‌گاه بی‌بی‌سی در قضاوت‌هایش در مورد شخصیت‌های بزرگ و تأثیرگذار مذهبی منصفانه و بی‌آلایش نبوده است و همیشه نوعی نگاه توهین‌آمیز پشت این‌گونه خبرهای بی‌بی‌سی پنهان بوده است.

 

 


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

28 روز قبل