ایران اینترنشنال
355

بی‌بی‌سی به بهانه حمایت از بهاییت به دنبال تفرقه بین اقوام

2 سال قبل

هم رسانی

   بهاییت

اخیراً بی‌بی‌سی فارسی در یادداشتی از "محسن کاکارش" بازهم از بهاییان حمایت کرد.

این یادداشت که با تیتر "اقلیت‌های دینی و قومی در دوران روحانی" تنظیم و تحریر شده است، به نظر می‌رسد بی‌بی‌سی با بهانه کردن وضعیت اقلیت‌های مذهبی در ایران و اقدامات دولت آقای روحانی در قبال آنان، سعی دارد بار دیگر از بهاییت دفاع کند.

و جالب‌تر اینکه آقای کاکارش روزنامه‌نگار بی‌بی‌سی در چند قسمت این یادداشت، بهاییت را یک دین قلمداد می‌کند. به‌عنوان‌مثال درجایی می‌نویسد:

"اگرچه قانون اساسی ایران، بهاییان را به‌عنوان یک اقلیت رسمی نمی‌شناسد، اما حسن روحانی در بیانیه خود از'رفع تبعیضات ناروا در همه اشکال آن ' سخن گفته بود و دربندی دیگر بر'رعایت حقوق پیروان سایر ادیان و مذاهب ' تأکید کرده بود."

حال‌آنکه در نظام جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گونه هویت و ارزش دینی برای بهاییان در نظر گرفته نشده و نخواهد شد چون این گروه هیچ کتاب مقدس یا پیشوای مقدسی ندارند و هیچ رفتار شایسته‌ای در مرامشان نیست که بشود مرام آنان را حتی یک آیین خطاب کرد چه رسد به یک دین یا مذهب.

بی‌بی‌سی که سعی دارد به مسئله بهاییت در ایران بپردازد در ادامه‌ی این یادداشت تلاش می‌کند بازهم طبق مرام و رسم همیشگی‌اش باعث تحریک اقوام مختلف داخل ایران و تفرقه‌افکنی میان آنان شود و با بردن نام اقوام کرد و عرب و ترک و پرداختن به مسئله‌ی زبان مادری آنان سعی دارد به هدف خود نائل شود.

در این یادداشت پراکنده و مغرضانه هیچ خط‌مشی مشخصی به چشم نمی‌خورد و تنها کشکولی از مسائل مختلف از خواندن آن به مخاطب عرضه می‌شود که دست‌آخر مخاطب به فکر فرو می‌رود که بالاخره منظور نویسنده از نگارش این مطالب چه بود؟

حال‌آنکه همه‌چیز برای مخاطب تیزهوش مشخص است که وقتی در یک یادداشت به یک سری مسائل فقط در حد دو سه خط بدون ذکر منبع دقیق و موثق و تحلیل مفصل پرداخته می‌شود، این یادداشت تنها قصد قلقلک و تحریک ذهن مخاطب را دارد و تنها هدف و خط‌مشی مشخص این یادداشت می‌تواند یک مسئله‌ی همیشگی باشد:

دفاع از کسانی که هیچ حقوقی در آیین و کشور ما ندارند مانند بهاییان و تفرقه‌افکنی میان ملت متحد و غیرتمند ایران از هر نژاد و قومی که باشند و با هر دستاویزی که دشمن به چنگ آورد مانند زبان مادری یا هر مسئله‌ی دیگر.

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

رشد 6 برابری جرایم متعصبانه علیه مسلمانان در انگلستان در ادامه جواسلام هراسی در انگلستان و علی رغم سانسور بی‌بی‌سی فارسی رسانه های انگلیسی گزارش دادند که جرائم متعصبانه علیه مسلمانان در این کشور بعد از وقوع حمله تروریستی نیوزیلند – که در آن ۵۰ نمازگزار کشته و بیش از ۳۰ تن دیگر مجروح شدند – ۶ برابر افزایش یافته است.

7 روز قبل