ایران اینترنشنال
356

نگرانی بی بی سی از حضور ایران در سوریه

3 سال قبل

هم رسانی

   روابط مستحکم ایران و سوریه باعث نگرانی انگلیس شده است

بی‌بی‌سی فارسی که در چند سال گذشته از هر کمک رسانه‌ای به گروه‌های تکفیری درگیر در سوریه دریغ نکرده است اخیراً در برنامه "صفحه دو" به بررسی تلفات ایران و حضور نظامی ایران در سوریه پرداخت.

پس از حضور کمی و کیفی نیروهای داوطلب ایرانی در سوریه در چند وقت گذشته شاهد پیروزی‌های جبهه متحدان دولت سوریه در مناطق مختلف این کشور ازجمله بخش‌هایی از استان حلب، شهر تاریخی پالمیرا و... بودیم همین پیروزی‌ها باعث شد تا هجمه‌هایی علیه ایران و محور مقاومت صورت پذیرد و درنهایت با فشارهای آمریکا، روسیه متقاعد به ایجاد آتش‌بس بین طرف‌های درگیر در سوریه شد. این آتش‌بس همان فرصتی بود که گروه‌های تروریستی به دنبال آن بودند، آن‌ها از این فرصت کمال استفاده را برای بازیابی خود بردند و درنهایت درحالی‌که بین طرفین آتش‌بس برقرار بود حمله خان طومان را ترتیب دادند و تلفاتی را به ایران و گروه‌های مقاومت وارد آوردند.

اما دراین‌بین بی‌بی‌سی فارسی که در چند سال گذشته از هر کمک رسانه‌ای به گروه‌های تکفیری درگیر در سوریه دریغ نکرده است اخیراً در برنامه "صفحه دو" به بررسی تلفات ایران و حضور نظامی ایران در سوریه پرداخت.

شاید گزاره فوق یعنی کمک رسانه‌ای بی‌بی‌سی به تکفیری‌ها کمی برای مخاطب ناآشنا باسیاست‌های این شبکه عجیب به نظر برسد اما واقعیت امر همین بوده تا جایی که حتی تکفیری‌ها فیلم‌هایی را که از دوربین یک مستندساز ایرانی که در سوریه به شهادت می‌رسد به دست می‌آورند به‌راحتی در اختیار این شبکه قرار داده و بی‌بی‌سی هم به تحلیل آن‌ها پرداخته و تا جایی که می‌تواند علیه حضور ایران در سوریه موج منفی ایجاد می‌کند.

بی بی سی در برنامه صفحه دو این هفته خود که با موضوع حضور نظامی ایران در سوریه بود سه راهبرد اساسی را دنبال می‌کرد:

1.        یکی از راهبردهای اساسی بی بی سی این بود که دستاوردهای نظامی ایران در سوریه را کم رنگ نشان دهد و اساساً ایران را فاقد تاکتیک مشخص جنگی در سوریه معرفی می‌کند تا جایی که کارشناس این شبکه در گزافه گویی عجیبی دلیل به قول خودشان عدم موفقیت ایران در سوریه شخص سردار سلیمانی معرفی می‌کند و اینگونه بیان می‌کند که "سردار سلیمانی متخصص روابط عموی است نه متخصص نظامی".

2.        یکی دیگر از راهبردهای بی بی سی در این برنامه این بود که بی بی سی سعی می‌کند حضور نظامی ایران را در سوریه یک حضور خلاف قوانین بین المللی معرفی کند و حتی در جایی کارشناس بی بی سی این حضور را بر اساس قوانین بین المللی "مزدوری" می‌نامد. جالب آنکه در تعریف مزدور دو فاکتور را لحاظ می‌کند یک اینکه طرف مزدور پول گرفته باشد و حضورش داوطلبانه نباشد دوم آنکه مستقیماً بجنگد. حال‌آنکه خوب است بی‌بی‌سی پاسخ دهد که ایران در قبال حضورش در سوریه پول گرفته و یا آنکه پول هزینه کرده است؟ و اگر این تعریف را از کارشناس بی‌بی‌سی بپذیریم به نظر هیچ سربازی به‌اندازه سربازان و نیروهای نظامی آمریکایی و انگلیسی مزدور نیست زیرا که برای حضورشان در کشورهایی همچون بحرین، عربستان و مصر و... و تأمین امنیت حاکمان فاسد آن‌ها هم پول می‌گیرند و هم آماده به جنگند.

3.        سومین راهبردی که بی‌بی‌سی در پی اثبات آن در این برنامه است این است که مسئله سوریه راه‌حل نظامی ندارد بلکه تنها باید از در گفتگو و مذاکره باید مسئله سوریه را ختم کرد و این یعنی اینکه با توجه به پیشنهاد و القا این شبکه دولت سوریه باید این تروریست‌ها را به رسمیت بشناسد و با آن‌ها وارد میز مذاکره شود و جالب آنکه کارشناس بی‌بی‌سی این تروریست‌ها را "شورشیان و یا انقلابیون ضد اسد" می‌نامد و خوب است که بی‌بی‌سی پاسخ دهد که اساساً چه گروهی تروریست است؟ تنها آن‌هایی که به شهروندان اروپایی حمله می‌کنند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

28 روز قبل