ایران اینترنشنال
358

بی‌بی‌سی و شگرد شب ناتمام در سوريه!

3 سال قبل

هم رسانی

   02:56

بی‌بی‌سی فارسي از ابتداي بحران سوريه به پوشش جهت‌دار اين جنگ پرداخته است. موفقیت‌های تکفیری‌ها را به‌عنوان پيروزي بزرگ معرفي كرده با برخي سران آن‌ها مصاحبه كرده و هیچ‌گاه حاضر نشده آن‌ها را تروريست خطاب كند.

 از سويي شيوه حمله به حضور مستشاري ايران در سوريه هم در اين شبكه قابل‌توجه است. از نشان دان چهره خون‌آشامی از سپاه پاسداران  و استيصال ايران در  نبردها گرفته تا حمله ايران به غیرنظامی‌ها و مسائل حقوق بشري.

اما يك شگرد منحصربه‌فرد اين شبكه انگليسي، دل سوزاندن براي ايران است. در چند مورد خاص شاهد بوده‌ایم كه به سمتي رفته كه گويي  نگران فرزندان و رزمندگان ايران است و دل‌نگران براي خانواده آن‌ها شده و توصيه می‌کند كه  سوريه را رها كنيد.

اما اين هفته بی‌بی‌سی فارسي شگرد ديگري را در دستور کار قرار داده است.شگرد شب ناتمام!

در اين شگرد به‌گونه‌ای القا می‌شود كه هدف نهايي قابل‌دسترس نيست. پس تلاش‌ها  هیچ‌گاه به نتيجه نخواهد رسيد و مشكلات باقی‌مانده است. پس مسير بايد تغيير كند.

 

 به دنبال آن ايجاد ابهام و آشفتگي در ميدان نبرد و سياست جنگي. سوريه در سخنان كارشناسان بی‌بی‌سی فراوان شد.

بی‌بی‌سی به دنبال آن است تا نشان دهد اصلاً معلوم نيست ايران به دنبال چيست و اين جنگ پيروزي نخواهد داشت. در اين شگرد دشمن را چندان بزرگ نمی‌کنند بلكه  با ايجاد شك، به مخاطب القا می‌کنند كه آينده تاريك است و بايد  همه‌چیز را عوض كنيم.

ايجاد اين تصور از سوريه در حالي است كه پیروزی‌های بزرگي در چند هفته اخير به دست آمده است و حتي در جبهه عراق تروریست‌ها  در شهر فلوجه با حمله‌ای بزرگ روبرو شده‌اند..

بی‌بی‌سی در اين رويكرد به جمهوري اسلامي و سپاه پاسداران ناسزا نمی‌گوید بلكه خود را در مقام مشاور قرار می‌دهد و سعي دارد از نگاه دلسوزي، آشفتگي  و بی‌نتیجه بودن نبردها را به ذهن مخاطب منتقل كند.

كمي از تحليل آن‌ها را بشنويد:

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

20 روز قبل