ایران اینترنشنال
361

"فروشنده" سازان، زیر ذره‌بین کِدر بی‌بی سی

3 سال قبل

هم رسانی

    'فروشنده' اصغر فرهادی در کن

بازهم بی‌بی‌سی فارسی سوژه‌ی جدید و داغی یافته تا با تفاسیر دلخواهش فضای ایران و ایرانی را به تیرگی بکشاند.

اخیراً با حضور اصغر فرهادی و فیلم تازه‌اش در جشنواره‌ی کن و حضور دو بازیگر اصلی این فیلم یعنی شهاب حسینی و ترانه‌ی علی دوستی و پس‌ازآن که جایزه‌ی بهترین فیلم‌نامه به کارگردان و جایزه‌ی بهترین بازیگر نقش اول مرد به شهاب حسینی اهدا شد، بی‌بی‌سی فارسی می‌کوشد تا با انتشار گزارش‌ها و بازخوردهای جهانی مرتبط با این فیلم فضا را آن‌طور که دوست می‌دارد به مخاطب عرضه کند و طبق معمول ذهن مخاطبانش را که حالا قطعاً بیشترشان ایرانی هستند، به همان سمت و سویی سوق دهد که منافع دشمنان قسم‌خورده را به دنبال دارد.

این بدیهی است که حضور هنرمندان ما در آن‌سوی مرزها و درخشش یک فیلم‌نامه یا بازی یک هنرپیشه از نگاه هنرمندان دیگر جذاب به نظر می‌رسد و قطعاً بازخوردها و واکنش‌های متفاوتی در داخل و خارج در پی خواهد داشت.

برای مثال عکس‌هایی که در این جشنواره گرفته می‌شود و در سراچه‌های مختلف به اشتراک گذاشته می‌شود که البته از نحوه‌ی ظاهر شدن بازیگران و دیگر هنرمندانمان که بگذریم اصرار بی‌بی‌سی فارسی در چگونگی انتشار این عکس‌ها قابل‌توجه است.

مثلاً اینکه در آلبوم‌های مختلفی که از روز نخست جشنواره از این اتفاق در سایت خود منتشر کرده است تمامی عکس‌ها و زیر تیترهای آن‌ها با این‌گونه توضیحات است:

"هنرمندان ایرانی روی فرش قرمز جشنواره‌ی کن، شهاب حسینی در کنار فلان بازیگر هالیوود"

حال سؤال اصلی اینجاست:

چرا بی‌بی‌سی در نحوه‌ی انتشار عکس‌های هنرمندان ما روی ارزش‌های غربی که دقیقاً در کشور ما ضد ارزش تلقی می‌شود، تأکید می‌کند؟

آیا این‌گونه گزارش‌های تصویری بی‌بی‌سی بی‌غرض است؟

سؤال دوم اینکه: چرا در گزارش بازخوردها نظراتی به چشم می‌خورد که طبق معمول به شکاف عمیق و فضای اندوه زده ایران تکیه دارد و از یاس و ناامیدی مردم ایران سخن به میان آورده؟

آیا این اقدام بی‌بی‌سی و تحلیلش از موفقیت دوباره‌ی اصغر فرهادی، بی‌طرفانه و بی‌آلایش است؟

پاسخ این است که حضور فیلم یک کارگردان مسلمان ایرانی، در عرصه‌ی جهانی و دریافت جایزه از کشوری غربی مانند فرانسه و با متدی غربی، قطعاً آن‌قدرها جای تحلیل و بررسی در داخل و خارج از ایران دارد که فقط به این‌گونه گزارش‌های یک‌سویه‌ی بی‌بی‌سی منتج نشود و داوران اصلی این هنرمندان قطعاً هم‌وطنانشان هستند که باید آنان را زیر ذره‌بین نقد ببرند، بدون آنکه بنشینند و گوش به تحلیل‌ها و چشم به تصاویری بدوزند که رسانه‌های غربی به آنان ارائه می‌کند.

در پایان به نظر می‌رسد بی‌بی‌سی در تلاش است تا تصویری از هنرمندان ایرانی ارائه دهد که آن‌ها را در مقابل ارزش‌های ایرانی- اسلامی قرار دهد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

26 روز قبل