ایران اینترنشنال
362

بی‌بی‌سی و مسئله مبارزه با تروریسم؛ از ادعا تا عمل

3 سال قبل

هم رسانی

   فهیمه اروانی

چندروز قبل سخنگوی ناجا اعلام کرد که یکی از عوامل اصلی فاجعه 7 تیر توسط پلیس بین‌الملل در آلبانی دستگیرشده است که بعد از چند روز، مشخص شد که نام این تروریست، فهیمه اروانی بوده است.

ولی باگذشت چند روز، خبر دیگری رسید مبنی بر این‌که اروانی، آزاد شد و به ایران مسترد نمی‌شود.

انفجار 7 تیر 1360 که به شهادت ده‌ها نفر از شهید آیت‌الله بهشتی انجامید، توسط سازمان مجاهدین خلق (منافقین) رخ داد. بعدازآن، جمهوری اسلامی از طریق پلیس بین‌الملل، عوامل این حادثه تروریستی را تحت تعقیب قرارداد و نیروی انتظامی موظف به پیگیری موضوع شد.

 مبارزه با تروریسم؛ از ادعا تا عمل!

اما آن مسئله‌ای که شاید بعد از گذشت سی‌وپنج سال از این حادثه تروریستی ذهن هر انسان صلح‌دوستی را درگیر می‌کند، سیاست دوگانه غرب و رسانه‌های غربی در مواجهه با این پدیده کثیف است. این رفتار دوگانه رسانه‌هایی همچون بی‌بی‌سی آن‌چنان پررنگ به نظر مخاطب می‌آید که وی را به‌یقین می‌رساند این‌گونه برخوردها جز مباحث ایدئولوژیک این شبکه است؛ یعنی آن زمانی که جبهه خودی بی‌بی‌سی که به‌عنوان دوست تعریف می‌شوند موردحمله تروریست‌ها قرار می‌گیرد. نه‌تنها واکنش بی‌بی‌سی صرفاً در راستای محکومیت‌های رسانه‌ای خلاصه نمی‌شود بلکه فضا رسانه‌ای را به سمتی می‌برند که کشورهای غربی به‌ویژه انگلیس و آمریکا فضا را مهیا لشگر کشی به کشورهایی همچون افغانستان و عراق به بهانه مبارزه با تروریسم می‌بینند.

اما اگر کشور موردحمله تروریست‌ها ایران و یا سوریه باشد دیگر هیچ‌کدام از این فضاسازی‌های رسانه‌ای نه‌تنها وجود ندارد بلکه عنوان تروریست هم به‌نوعی تعدیل می‌شود و تبدیل به واژه‌هایی هم چون پیکار جویان، شورشیان، انقلابیون، اپوزیسیون حاکمیت، معترضین، عناصر مخالف و... می‌شود. به‌عنوان نمونه شما اگر واژه "عبدالمالک ریگی" را در سایت بی‌بی‌سی فارسی جستجو کنید هیچ مطلبی را نمی‌توانید بیابید که بی‌بی‌سی از وی و گروهش به‌عنوان تروریست یادکرده باشد و حتی در گزارشی که این شبکه پس از اعدام ریگی در سایتش منتشر کرد این گروه تروریستی را این‌گونه معرفی می‌کند: " این گروه مسلح، مخالف نظام جمهوری اسلامی است و هدف خود را حمایت از حقوق اقلیت سنی‌های ایران به‌خصوص در استان سیستان و بلوچستان اعلام کرده است." این در حالی است که اکثریت علمای برجسته اهل سنت و مردم سنی ایران بارها اقدامات این گروه تروریستی را محکوم کرده‌اند.

در آخرین مورد از رفتارهای دوگانه بی‌بی‌سی می‌توان به همین مورد اخیر یعنی اعلام خبر دستگیری "فهیمه اروانی" یکی از اعضای منافقین و از عاملین انفجار تروریستی 7 تیر 1360 در دفتر حزب جمهوری اسلامی اشاره کرد که این شبکه نه‌تنها روش‌های پیشین خود را یعنی رقیق‌سازی از گروه تروریستی منافقین تا حد مخالف نظام و عدم اشاره به جنایت‌های این گروه تروریستی را در پیش گرفت بلکه پس از مشخص شدن هویت فرد دستگیرشده و نهایی شدن اینکه وی یکی از اعضای ارشد مجاهدین خلق (منافقین) بوده است این شبکه کاملاً به سانسور این خبر پرداخت.

اما در پایان هرچند به قول رهبری نظام از دشمن توقعی جز دشمنی نیست لیکن از این شبکه حداقل برای گرفتن ژست طرفداری از حق هم که شده توقع می‌رفت اقلاً این اقدام دولت آلبانی یعنی عدم استرداد این تروریست به جمهوری اسلامی را محکوم کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

28 روز قبل