ایران اینترنشنال
363

نظر شما درباره صنعت مد در ایران و برخوردهای اخیر با افراد مرتبط با آن

3 سال قبل

هم رسانی

   فشن و مد

تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در نظر دارد سؤال برنامه‌ی زنده‌ی خود را به موضوع "مد" اختصاص دهد. موضوعی که در پی کنکاش فعالیت‌ها در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام آغاز شد و در جریان آن حواشی زیادی به وقوع پیوسته است.
به نظر شما اهداف دنبال شده در جریان "مد" چیست؟ چه کسانی به دنبال ترویج "مد" هستند؟ از طرفی برخورد با مد و مدلینگ چرا انجام می‌شود؟

برخی مسئولان در خصوص چرائی برخورد با مدلینگ به مواردی از قبیل "تحت‌الشعاع قرار گرفتن فرهنگ ایرانی و اسلامی" اشاره‌کرده‌اند. فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی که تاریخ باشکوهی رقم‌زده‌اند و اکنون هدف اصلی غرب قرارگرفته، لذا با رخنه‌های کوچک در سبک زندگی جوانان و نوجوانان آماج حرکات ضد فرهنگی است. البته این فقط یک روش برای حمله به فرهنگ این مرزوبوم است.

شما در مورد "مد" و مدگرایی چه فکر می‌کنید؟ آیا اصلاً با مدگرایی و تغییر پوشش جوانان به هر چیزی در قالب "مد" خوش‌بین هستید؟

منتقدان "مد" اصولاً بر این باوراند که نباید از جنبه‌های اقتصادی در کنار مسائل فرهنگی غافل بود؛ زیرا چنین جریانی منجر به خرید بیش‌ازپیش – حتی گاهی کاملاً غیرضروری – خواهد شد. بدین ترتیب پایه‌گذاران "مد" و ترویج‌دهندگان آن صاحب مشتریان مدگرا که نتیجه‌ی آن به کسب ثروت در کنار سایر مقاصد اعم فرهنگی و عقیدتی خواهد شد. در مقابل چنین وضعیتی، استفاده از لباس‌ها و وسایل صرفاً در حد نیاز و جلوگیری از خروج ثروت و استفاده از منابع در مسیرهای درست‌تر است.

حتی یکی از مدیران ارشد شرکت ایتالیایی "گوچی GUCCI" که در زمینه ی "مد" نیز فعال است، ابراز کرده حاضر به استفاده از لباس های غیر رسمی نیست حتی اگر تولید شده ی خودشان باشد. نظر شما در این خصوص چیست؟ شما می‌توانید دیدگاه‌های خود را از طریق همین صفحه با دیگران به اشتراک بگذارید.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

28 روز قبل