ایران اینترنشنال
364

نکاتی در مورد مصاحبه‌ی بی‌بی‌سی با "گل شیفته فراهانی"

3 سال قبل

هم رسانی

   گلشیفته فراهانی

اخیراً بی‌بی‌سی فارسی توسط مجری خود، جمال‌الدین موسوی، مصاحبه‌ای با گل شیفته فراهانی ترتیب داده است.

به نقل از بی‌بی‌سی فارسی:" این شب‌ها گل شیفته فراهانی در تئاتر دو لا تامپت پاریس در نقش «آنا کارنینا» مشغول بازی است و جمال‌الدین موسوی هم بر روی صحنه همین تئاتر از او درباره حضورش در جشنواره کن پرسیده است."

بحث با حضور گل شیفته در جشنواره‌ی کن آغاز می‌شود و این بازیگر در مورد مشغله‌های زیادش و علاقه‌ی شدیدش به کارش حدود چند دقیقه سخن می‌گوید.

پس‌ازآن خانم فراهانی در مورد فیلم‌های سیاه‌وسفید موردعلاقه‌اش و خاطرات کودکی‌اش و "جارموش" و قراردادی که با او بسته سخن می‌گوید و باآب‌وتاب بسیار در مورد آرزوهای همیشگی‌اش که کار کردن با بازیگران و کارگردانان غربی بوده صحبت می‌کند و نام چند تن از آنان را می‌برد.

پس‌ازاین، مجری بی‌بی‌سی بحث را به سمت تئاتر اخیر گل شیفته می‌برد و او در مورد این مسئله سخن می‌راند که نقشی را که در این تئاتر بازی می‌کند شبیه زندگی اوست و فردیت این شخصیت زن را دوست دارد چون او هم مانند گل شیفته پس‌زده شده و به خاطر فردیتش طردشده است.

دراین‌باره مجری بی‌بی‌سی چند سؤال دیگر می‌پرسد و اظهار کنجکاوی می‌کند و این بازیگر تأکید می‌کند که من توسط قدرت از کشورم رانده شدم و این خواسته‌ی من و یا مردم نبوده است و ابراز می‌دارد که مردم کشورش خیلی او را دوست می‌دارند و این اصلاً مهم نیست که باورها در کشورش چه باشد او کار خود را می‌کند وزندگی‌اش ادامه دارد.

حال‌آنکه خیلی از مردم ایران پس از اقدامات ضد دینی که این بازیگر انجام داد، باوجود محبوبیت این شخصیت از او احساس انزجار و تنفر کردند چراکه برای ایرانیان مسائل اعتقادی و دینی‌شان خیلی بیش از یک شخصیت محبوب هنری ارزش دارد و درواقع نحوه‌ی عملکرد این بازیگر سبب شد که از قلب خیلی از هم‌وطنانش رانده شود. پس این ادعا که تنها از کشورش و آن‌هم توسط قدرت رانده‌شده ادعای کامل و صحیحی نمی‌تواند باشد.

از مجموع این صحبت‌ها و اقدامات اخیر بی‌بی‌سی در راستای اتفاقات سینمایی این روزها، این‌گونه برمی‌آید که بی‌بی‌سی دائماً در تلاش است تا شخصیت‌ها و مدل‌هایی غربی و اسلام‌ستیز را که برای هنر و هنرمند ایرانی می‌پسندد، بیش‌ازپیش بلد کند و از آنان الگوسازی کند که یکی از این شخصیت‌ها که از نگاه این شبکه انگلیسی نمره‌ی بیست را دریافت کرده، قطعاً گل شیفته فراهانی است.

در فضایی که هنرمندان ما در جشنواره کن حضور دارند، بی‌بی‌سی تلاش می‌کند تا با این‌گونه مصاحبه‌ها بازیگران ما را تحریک کند که دنباله‌رو افرادی امثال فراهانی باشند و تبلیغات و مانور بسیار روی فعالیت‌های موردعلاقه‌ی این شخصیت و مطرح کردن دوباره‌ی او بعد از حدود چهار سال در این شبکه کاملاً معنادار به نظر می‌رسد.

 

 

 

 

 

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

20 روز قبل