ایران اینترنشنال
368

بی‌بی‌سی و تفاسیرش از ریاست آیت‌الله جنتی بر مجلس خبرگان رهبری

3 سال قبل

هم رسانی

   بی بی سی سعی در کم رنگ جلوه دادن انتخاب آیت الله جنتی دارد

بی‌بی‌سی فارسی در یادداشتی با عنوان "ریاست جنتی: ناکامی لیست امید و حذف دو نامزد رهبری؟" سعی در مخدوش کردن این رأی آوری است

بی‌بی‌سی فارسی که از پیش از انتخابات 7 اسفند 94 به دنبال رأی آوردن لیست خاصی در تهران برای مجلس خبرگان رهبری بود که بعدها در بین سیاسیون کشور به "لیست انگلیسی" معروف شد و با تبلیغ گسترده آن لیست به دنبال حذف آیت‌الله مصباح، یزدی و جنتی بود که در خصوص دو بزرگوار اول این توفیق برای آن‌ها حاصل شد اما در مورد آیت‌الله جنتی این‌چنین نشد و ایشان بارأی مردم تهران به مجلس خبرگان راه پیدا کردند.

هرچند رأی نیاوردن آیت‌الله مصباح و آیت‌الله یزدی یک خسران بزرگ برای مجلس خبرگان بود لیکن برآیند رأی مردم در کل ایران نه‌تنها نشان‌دهنده تعدیل روحیه انقلابی در این مجلس نیست بلکه نشان‌دهنده انقلابی‌تر شدن این مجلس است. رأی بالای آیت‌الله جنتی از سوی نمایندگان مردم در خبرگان برای کرسی ریاست کاملاً نشان‌دهنده این مهم بود و حتی تفاوت چشم‌گیر رأی ایشان با انتخابات ریاست خبرگان در سال 86  که منتج به 31 رأی برای ایشان شد و درنهایت رأی آوری و ریاست اکبر هاشمی رفسنجانی، کاملاً تصویری متفاوت از این مجلس نسبت به مجلس قبلی به نمایش می‌گذارد.

بی‌بی‌سی فارسی که به نظر ناراحت از این اتفاق است در یادداشتی با عنوان "ریاست جنتی: ناکامی لیست امید و حذف دو نامزد رهبری؟" به قلم "جمشید برزگر" تحلیل‌گر ارشد این شبکه در امور ایران سعی در مخدوش کردن این رأی آوری است و در بخشی از این یادداشت این‌گونه می‌نویسد: "انتخاب فردی با کمترین رأی لازم برای راه‌یابی به مجلس خبرگان به‌عنوان رئیس، درعین‌حال این سؤال را پررنگ می‌کند که سهم افراد از قدرت در جمهوری اسلامی تا چه اندازه تابع رأی و خواست مردم است؟ بسیار محتمل است که در رقابت محمدرضا عارف و علی لاریجانی بر سر ریاست مجلس شورای اسلامی نیز این سؤال بار دیگر مطرح شود." همان‌طور که از این نوشته پیداست گمان بی‌بی‌سی این است که چون لیست خاصی در تهران رأی آورده پس باید از بین افراد این لیست رئیس خبرگان تعیین می‌شد وگرنه سهم مردم نادیده پنداشته شده. حال سؤالی که به ذهن می‌رسد این است که آیا رأی سایر مردم ایران ازنظر بی‌بی‌سی فاقد  اعتبار است؟ و اساساً نقش سایر نمایندگان مجلس خبرگان که از سراسر نقاط ایران رأی آوردند چه می‌تواند باشد؟ به نظر این شبکه به دنبال نادیده گرفتن سایر مردم ایران است و دقیقاً با همین استدلال در سال 88 یعنی نادیده گرفتن رأی سایر مردم ایران، برخی از مردم تهران را دچار توهم رأی آوری میرحسین موسوی کرد و درنهایت شد آن چیزی که بی‌بی‌سی به دنبال آن بود یعنی ایجاد اغتشاش و آشوب در تهران و فتنه‌ای که دودش در چشم مردم رفت و هزینه‌های آن را مردم ایران باید سال‌ها بپردازند.

 مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

26 روز قبل