ایران اینترنشنال
369

مقایسه‌ی مغرضانه‌ی بی‌بی‌سی میان بازیگران زن ایرانی در کن

2 سال قبل

هم رسانی

   جشنواره کن

اخیراً بی‌بی‌سی فارسی گزارشی از جوایزی که در جشنواره‌ی کن به کارگردانان و بازیگران مختلف اهدا شد ارائه داد که بخش مهمی از این گزارش را به حضور زنان ایرانی در جشنواره‌ی کن اختصاص داد.

بی‌بی‌سی فارسی که حضور زنان ایرانی را در جشنواره‌ی کن حضوری "پررنگ" می‌خواند، دراین‌باره می‌نویسد:

"لباس‌های متنوع علیدوستی که پوشش اسلامی در طراحی آن در نظر گرفته‌شده بود، موردتوجه بسیاری از رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفت. ترانه علیدوستی در کنفرانس مطبوعاتی کن در پاسخ به سؤال من در مورد تفاوت نقش‌هایش در فیلم‌های فرهادی گفت:"نقش‌هایی که در فیلم‌های قبلی آقای فرهادی بازی کردم، نقش‌های کنشگر بود اما در این فیلم (فروشنده) برای اولین بار نقش یک قربانی را تجربه کردم."سحر دولتشاهی، بازیگر فیلم وارونگی نیز، از بازیگران زن ایرانی حاضر در جشنواره بود که در این فیلم، نقش زن جوانی را بازی می‌کرد که برای خانواده‌اش ایثار کرده و از حق انسانی خود می‌گذشت. گل شیفته فراهانی نیز با فیلمی از جیم جار موش، سینماگر برجسته و مستقل سینمای آمریکا به کن آمده بود. گل شیفته فراهانی در فیلم پترسن، در نقش زن آمریکایی خانه‌داری به نام لورا ظاهرشده که عاشق موسیقی کانتری، نقاشی و آشپزی است و رؤیایش این است که روزی خواننده موسیقی کانتری شود. بازی گل شیفته در فیلمی از جار موش، آن‌هم در نقش اصلی زن، فارغ از ضعف یا قدرت آن، نقطۀ عطفی در کارنامۀ سینمایی این بازیگر به‌حساب می‌آید."

بی‌بی‌سی با قرار دادن گل شیفته فراهانی در کنار این دو بازیگر زن ایرانی قصد دارد مخاطب را و حتی هنرمندان را به مقایسه‌ی شخصیت‌ها و جایگاه هنری آنان وا‌دارد. ضمن اینکه در این گزارش می‌کوشد عملکرد این سه زن را تحلیل کند مثلاً در مورد پوشش آنان و کارنامه کاری آنان سخن به میان آورد.

در ادامه بی‌بی‌سی نقل‌قولی از فراهانی می‌نویسد با این مضمون که او اکنون احساس موفقیت و لذت می‌کند از اینکه با یک کارگردان آمریکایی کارکرده است ، بسیار خوشحال است و این اتفاق را یک افسانه می‌خواند که مدت‌ها در آرزوی آن بوده است.و با این جملات پر آب و رنگ گزارشش را به پایان می‌برد.

به نظر می‌رسد بی‌بی‌سی سناریویی از قبل نوشته‌شده دارد که اتفاقات هنری این روزهای جامعه‌ی هنری ایران را به همان سمت و سویی بکشاند که سردمدارانش یعنی آمریکا و انگلیس می‌پسندند که این سمت‌وسو همان سمت و سویی است که خیلی از نخبه‌های علمی، فرهنگی و هنری ما را در خود بلعید و به نابودی کشاند.

باشد که هنرمندان ایرانی مدهوش این‌گونه تبلیغات مغرضانه‌ی غرب نشوند. به‌خصوص زنان ایرانی که پاشنه آشیل یک زندگی سالم خانوادگی و اجتماعی هستند و از آن مهم‌تر زنان هنرمند ایرانی که به‌عنوان نماینده‌ی بانوان پاک سرزمینمان در مجامع بین‌المللی ظاهر می‌شوند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

این روزها با شدت گرفتن جنگ داخلی در لیبی که نتیجه شوم دخالت نظامی غرب در این کشور بعد از بهار عرب بود، بی‌بی‌سی فارسی در حال پوشش نبردهای ویرانگر در لیبی آن هم بدون اشاره به علل واقعی شکل گیری این تراژدی ویرانگر است.

16 روز قبل