37

"دغدغه" نشانی ازافکار:"احتمال انقراض نسل یک پرنده کمیاب به دلیل حضورداعش درسوریه"+عکس

3 سال قبل

هم رسانی

با نگاه به سایت بی بی سی به مطالبی بر می خوریم در مورد تخریب ابنیه ی تاریخی و صدمات وارده به محیط زیست به دلیل حضور داعش در منطقه؛ به انقراض پرنده های کمیاب اشاره شده و بر تخریب شهرهای باستانی، اما در بی بی سی گزارشی از شهرهای مردم زنده و وضعیت وخیم کودکان منتشر نشده است.
به گزارش بی بی سی پرشن، سایت رسمی دولت انگلیس (بی بی سی) مطلبی تحت عنوان " احتمال انقراض نسل یک پرنده کمیاب به دلیل حضور داعش در سوریه " منتشر کرده است. در این مطلب که روی سایت فارسی زبان بی بی سی قرار گرفته، ظاهرا به جنبه ی دیگری از جنایات داعش در سوریه و عراق و... اشاره شده؛ در این یادداشت می خوانیم که نوعی لک لک به نام "لک لک طاس شمالی" در حال انقراض است (که قبلا تحت حفاظات ویژه قرار داشته اند)؛ "شهر تاریخی نمرود" توسط داعش در عراق تخریب شده؛ شهر تاریخی پالمیرا در سوریه در معرض خطر جدی قرار دارد و احتمال می رود این اثر تاریخی با شکوه نیز توسط داعش تخریب گردد.

به گفته بی بی سی، کارشناسان محیط زیست و تاریخ شناسان بر این باور اند که جنگ پایان خواهد یافت، اما تاثیراتی که بر آثار تاریخی و محیط زیست می گذارد سال ها و قرن ها باقی خواهد ماند، بلکه جبران ناپذیر خواهد بود.

همچنین در این یادداشت نقلی ا ز خبرنگار بی بی سی در بیروت آمده که گفته: "خبر جدیدی از سه لک لک طاس شمالی مورد حفاظت در دست نیست".

با جستجو در سایت بی بی سی بسیاری از تصاویر و اخبار مربوط به شهرها و آثار تاریخی که تخریب شده اند و یا در معرض تخریب قرار دارند را می توان یافت؛ و همچنین اخباری در مورد "لک لک طاس شمالی و جفت ماده اش به نام زنوبیا"-که متاسفانه بر اثر جنایات داعش در معرض انقراض قرار گرفته و با خطر جدی روبرو هستند- در بی بی سی منتشر شده اند. اما هرگز تصویری یا مطلبی مکفی در مورد کشته شدن و از بین رفتن انسان ها اعم از زن و مرد و کودک و نظامی و غیر نظامی یافت نمی شود! اظهار تاسف کارشناسان از تخریب آثار تاریخی – که حقیقتا جای تاسف هم دارد- در بی بی سی منتشر شده، اما در بی بی سی نظری مبسوط در مورد فجایعی که بر سر مردم بی گناه گذشته مشاهده نمی کنیم.

حتی با توجه به نظریه "مرگ مولف" (و صرف نظر از نقد این نظریه!)، انتظار می رود در کنار پرداختن به "لک لک طاس شمالی" و انتشار گزارشات و یادداشت ها از "بناهای تاریخی در معرض تخریب" ، گزارشی هم منتشر شود از بچه هایی که جنگ را با پوست و گوشت و استخوانشان تاوان می دهند و فریاد بی گناهیشان به جایی نمی رسد. به هر حال دغدغه چیست؟ آیا اهمیت جان انسان ها (حتی یک کودک) کمتر است از بنای تاریخی و پرنده ها؟!

تمام فجایعی که از آن یاد شد – خواه در بی بی سی به آنها پرداخته شود خواه نه- کار داعش است؛ و باز سوالی با پاسخی روشن؛ داعش فرزند ناخلف کیست؟ از کجا تا بن دندان مسلح است؟ با هدف بدنام سازی اسلام برای رفتاری متوحشانه اجیر شده ولی در این بین گناه مردم چیست؟

شهر تاریخی پالمیرا - در معرض تخریب توسط داعش

لک لک طاس شمالی-در معرض انقراض توسط داعش


شهر تاریخی نمرود عراق - تخریب شده توسط داعش

کودکان - قربانیان داعش

کودکان - قربانیان داعش

کودک عراقی-قربانی داعش- با لقب کوچک ترین شهید

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در ادامه واکنش‌های متناقض خود، با هم از تروریستی خواندن انفجار اخیر در چابهار خودداری می‌کند.

5 روز قبل