ایران اینترنشنال
371

بی‌بی‌سی و نقش‌آفرینی آیت‌الله سیستانی در عراق

3 سال قبل

هم رسانی

   آیت الله سیستانی

با شروع عملیات بازپس‌گیری فلوجه دوباره این مرجع تقلید شیعیان را به خویشتن‌داری فراخوانده است.

بهمن سال 93 بود که آیت‌الله سیستانی مرجع پرنفوذ و مقتدر شیعیان در بیانیه‌ای 20 نکته و توصیه را برای مبارزه با داعش به هواداران خود اعلام کرد. گویی پیشاپیش می‌دانست که ممکن است در این دست عملیات سایر گروه‌های ناظر اسلامی چون الا زهر، شیعیان را در مبارزه متهم به زیاده‌روی و تجاوز به اهل سنت کنند و زمینه اختلاف فرقه‌ای را فراهم‌تر کنند. از سویی ممکن است در این دست عملیات برخی گروه‌ها و افراد به برخی از مردم غیرنظامی دست‌درازی کنند که این دست پیام‌ها می‌تواند تاکتیکی برای جلوگیری ازاین‌دست ستمکاری‌ها باشد.


حالا با شروع عملیات بازپس‌گیری فلوجه دوباره این مرجع تقلید شیعیان را به خویشتن‌داری فراخوانده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین کربلایی در این بابیان اینکه ما بار دیگر بر لزوم پایبندی به توصیه‌ها و رهنمودهای مرجعیت عالی دینی از سوی مبارزان حاضر درنبرد فلوجه تأکید می‌کنیم، بیان کرد: حضرت آیت‌الله‌العظمی سیستانی در ابتدای توصیه‌های خود بر لزوم پایبندی به آداب عمومی جهاد تأکید کرده و گفته‌اند که جهاد آدابی دارد که باید حتی در تعامل با غیرمسلمانان نیز مراعات شود. پیامبر (ص) نیز اصحاب خود را پیش از فرستادن به نبرد به چنین آدابی سفارش می‌کردند.

وی به نقل از آیت‌الله‌العظمی سیستانی افزود: از امام صادق (ع) روایت‌شده است که فرمودند: رسول خدا (ص) هنگامی‌که می‌خواستند سریه ای به یاران عازم به جنگ خود بفرستند، یارانش را روبروی خویش می‌نشاندند و سپس خطاب به آن‌ها می‌گفتند: به نام خدا و درراه خدا بروید و بجنگید  و بر شما ملت رسول‌الله (ص) است که تجاوز نکنید،  شکنجه ندهید، خیانت نکنید و پیران، کودکان وزنان را نکشید، درختان را قطع نکنید مگر اینکه ناچار شوید.»

وی  بابیان اینکه مبارزان باید با نافرمانان و قاتلان بر اساس وصیت امیرالمؤمنین علی (ع) رفتار کنند، به سومین توصیه آیت‌الله سیستانی اشاره کرد و گفت:  جنگ با نافرمانان و محاربان مسلمان نیز  اخلاق و آدابی دارد که از امام علی (ع) در چنین مواقعی روایت‌شده است که در خطبه‌ها و کلام ایشان آمده است که مورد اجماع امت نیز هست و آن سخنان را حجت بین خود و پروردگار خود قرار داده‌اند. برشم است که به آن تأسی کنید و از سیره امیرالمؤمنین تبعیت کنید. امام دریکی از سخنانش فرموده‌اند: از پیامبر (ص) در حدیث ثقلین و غدیر و دیگر احادیث روایت‌شده است که فرمودند: به اهل‌بیت پیامبرتان نگاه کنید و از آن‌ها اطاعت و پیروی کنید  که هرگز شمارا از هدایت خارج نخواهد کرد و به راه گمراهی بازنمی‌گردانند. پس هرگاه توقف کردند، توقف کنید و هرگاه قیام و حرکت کردند، شمار نیز قیام و حرکت کنید از آنان سبقت نگیرید که گمراه می‌شوید و از آنان عقب نمانید که هلاک می‌گردید.

آیت‌الله سیستانی که در این چند سال ثابت کرده‌اند با اتخاذ مواضع دقیق، به‌موقع و ورود به هنگام به فضای سیاسی عراق از غلتیدن این کشور به ورطه فرقه‌گرایی و جنگ داخلی خونین جلوگیری کرده‌اند مسئله‌ای این روزها به دلیل موضع اخیر ایشان که در بالا به آن اشاره شد چندان خوش‌آیند بی‌بی‌سی نبوده است.

بی‌بی‌سی فارسی اخیراً در تحلیلی در خصوص مواضع سیاسی آیت‌الله سیستانی، هرچند در بخش‌هایی از این تحلیل سعی می‌کند این مواضع را مثبت معرفی کند لیکن این مواضع را برخلاف عرف رایج حوزه نجف معرفی می‌کند و این‌گونه بیان می‌کند که این مواضع در حالی از سوی آیت‌الله سیستانی مطرح می‌شود که ایشان اعتقادی به نظریه ولایت‌فقیه ندارد و این‌چنین می‌نگارد: "نقش آیت‌الله سیستانی در عراق پس از ۲۰۰۳ همواره بحث‌برانگیز بوده است. وی بزرگ‌ترین مرجع شیعی عراق به شمار می‌رود که بیشتر قریب به‌اتفاق شیعیان این کشور از او پیروی می‌کنند. نظام دموکراسی در عراق پس از ۲۰۰۳ به‌طور طبیعی نقش اکثریت شیعی کشور را در نقشه سیاسی کشور به‌طور بی‌سابقه‌ای تقویت کرد و درنتیجه فرصت گسترده‌ای به همراه تقاضای اجتماعی وسیع برای ایفای نقش سیاسی رهبران دینی شیعه در عراق پدید آمد. این در حالی بود که سیستانی به ایده ولایت‌فقیه باور نداشته و رغبتی به ایفای نقش مستقیم سیاسی در عراق جدید نداشت. این موقعیت دشوار از یک‌سو سبب شد که وی مواضع سیاسی خود را بسیار محتاطانه اتخاذ کند و از سوی دیگر واکنش‌های متفاوتی نسبت به عملکرد وی در بین گروه‌های شیعی و غیر شیعی پدید آید." و یا در بخشی دیگری این‌گونه بیان می‌کند: "جریان عمومی حوزه نجف در مخالف با دخالت مستقیم روحانیون در امور دولتی بوده است. سابقه این جریان را می‌توان در تاریخ کهن این نهاد دینی شیعی جستجو کرد و به نمونه‌های مشابهی از شیوه برخورد با حاکمان سنی عثمانی، سلطنت شیعی ایران و رژیم‌های سکولار مدرن در عراق و حتی در دوره پس از ۲۰۰۳ یافت. در همه این دوره‌ها، جریان عمومی مرجعیت نجف از دخالت مستقیم در امور حکومت پرهیزکرده و درعین‌حال از تعامل با نظام سیاسی در راستای منافع کلی طایفه شیعی و گاه در نگاهی وسیع‌تر عموم ملت خودداری نکرده است."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

28 روز قبل