ایران اینترنشنال
373

اوباما برای جنایت هیروشیما فلسفه‌بافی کرد؛ بی‌بی‌سی توجیه

3 سال قبل

هم رسانی

   اوباما در ژاپن !

و بی بی سی در پی توجیه جنایت آمریکا برمیاید !

همه‌چیز به دستور هری ترومن، رئیس جمهور وقت آمریکا، علیه امپراتوری ژاپن انجام گرفت. در دو عملیات، دو بمب اتمی به فاصله ۳ روز بر روی شهرهای هیروشیما و ناگازاکی انداخته شد که باعث ویرانی و کشتار گسترده شهروندان این دو شهر گردید. حدود ۲۲۰٬۰۰۰ نفر در اثر این دو بمباران اتمی جان باختند که بیشتر آنان را شهروندان غیرنظامی تشکیل می‌دادند. بیش از ۱۰۰٬۰۰۰ نفر بلافاصله هنگام بمباران کشته شدند و بقیه تا پایان سال ۱۹۴۵ براثر اثرات مخرب تشعشعات رادیواکتیو جان خود را از دست دادند.

حالا درست در هفتاد و یکمین سالروز این حملات از سوی آمریکا باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا که برای شرکت در نشست سران کشورهای گروه ۷ به ژاپن سفرکرده، روز جمعه، ۷ خرداد (۲۷ مه) وارد هیروشیما شد و برای بزرگداشت قربانیان بمباران اتمی این شهر توسط آمریکا در پای ستون یادبود کشته‌شدگان هیروشیما حضور یافت. باراک اوباما اولین رئیس‌جمهوری آمریکاست که از زمان بمباران اتمی هیروشیما در بیش از هفتادسال پیش، به این شهر سفر می‌کند.

 رئیس‌جمهوری آمریکا پیش از نثار حلقه‌گل در پای ستون یادبود بمباران هیروشیما، سخنانی ایراد کرد. او گفت "ما به اینجا آمده‌ایم تا درباره نیروی ویرانگری تأمل و اندیشه کنیم که درگذشته‌ای نه‌چندان دور از بند رها شد و فاجعه و مرگ به همراه آورد." رئیس‌جمهوری آمریکا افزود: "ما به اینجا آمده‌ایم تا برای مردگان، ازجمله بیش از یک‌صد هزار مرد، زن و کودک ژاپنی، هزاران کره‌ای و تعدادی اسیر جنگی آمریکایی که در این شهر زندانی بودند سوگواری کنیم، ارواح آنان ما را مخاطب قرار می‌دهد."

آقای اوباما با یادآوری بمباران هیروشیما، گفت: "هفتادویک سال پیش، از آسمان مرگ فرود آمد و نشان داد که بشریت امکان نابودی خود را یافته است." وی افزود: "ما مصیبت جنگ را تجربه کرده‌ایم، بیایید شهامت آن را هم بیابیم تا باهم، صلح را بگسترانیم و دنیایی عاری از اسلحه اتمی پدیدآوریم" و تأکید کرد که "خاطره هیروشیما نباید به فراموشی سپرده شود."

بی‌بی‌سی فارسی که همیشه به دنبال کمرنگ کردن جنایت‌های آمریکا در جهان است، در گزارشی سراسر احساس مفصلاً به این سفر می‌پردازد و نه‌تنها سعی در کمرنگ کردن این جنایت دارد بلکه تلاش می‌کند حتی بخش‌هایی از این واقعه تاریخی را منحرف کرده و عدم عذرخواهی اوباما بابت این حادثه را این‌گونه توجیه می‌کند: "با توجه به رفتار ژاپن در طول جنگ جهانی دوم و سال‌های قبل از جنگ و دیدگاه بسیاری از آمریکاییان، به‌خصوص نظامیان شرکت‌کننده در جنگ جهانی دوم و بازماندگان آنان نسبت به رژیم نظامیگرای آن کشور در آن زمان، و همچنین دیدگاه بعضی ملت‌های منطقه، پوزش‌خواهی رئیس‌جمهوری آمریکا منطقی به نظر نمی‌رسید. همچنین، گفته می‌شود که مقامات کاخ سفید به منتقدان سفر آقای اوباما اطمینان داده بودند که او در مورد مسئله ضرورت بمباران اتمی هیروشیما اظهارنظری نخواهد کرد."

در پایان به نظر می‌رسد که بی‌بی‌سی حتی اگر واقعیتی چون خورشید بدرخشد لیکن با منافع آن‌ها سازگاری نداشته باشد سعی می‌کند آن را به‌گونه‌ای دیگر به نمایش بگذارد همان‌طور که در این سال‌ها جنگ علیه عراق و افغانستان و کشتار مردم بی‌دفاع آن‌ها را توسط پهبادها و سربازان آمریکایی توجیه کرده است.

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

28 روز قبل