ایران اینترنشنال
375

انگشت اتهام جنگ سوریه به سمت ایران؟!

3 سال قبل

هم رسانی

   جنگ در سوریه

روز گذشته وب‌سایت بی‌بی‌سی در مقاله به مسئله ایران و جنگ سوریه پرداخت و ایران را عامل اصلی طولانی شدن جنگ و کشته و آواره شدن مردم سوریه دانست. در این مقاله به نقش مهم دولت‌های غربی اشاره‌شده و از آن‌ها خواست تا بیشتر در این نوع جنگ‌ها دخالت کنند و شر ناسیونالیسم و اسلام‌گرایی را از سر مردم سوریه کم کنند.

در حالی بی‌بی‌سی فارسی از دول غربی می‌خواهد که در سوریه دخالت کنند که مسلح شدن مخالفان دولت سوریه توسط آن‌ها و دولت‌های همسو با آنان انجام‌شده است.

به‌علاوه دخالت کردن یا حمله کردن آن‌ها به کشورهای مختلف جهان جز ثابت اخبار رسانه‌ها در چند سده اخیر بوده است.

طبق تاریخ از قرن 15 تا 20 میلادی، سایه استعمار اروپا بر تمام جهان گسترده شد. رشد دادوستد اقتصادی و غارت کشورهای مستعمره درنهایت به انقلاب صنعتی انجامید و بنیاد اقتصادی و سیاسی کشورهای استعمارگر را دگرگون ساخت و کار بهره‌کشی از منابع مستعمره‌ها بیش‌ازپیش بالا گرفت و این سرزمین‌ها (مستعمره‌ها) به منابع ماده خام برای صنایع کشورهای صنعتی و بازار فرآورده‌های آن‌ها مبدل شد. کشورهایی که در استعمار مردم دنیا از هم پیشی می‌جستند عبارت بودند از انگلستان، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، فرانسه، هلند و روسیه که ظلم‌های وصف‌ناشدنی در حق مردم جهان انجام دادند.

برای نمونه کشور انگلستان، طی اشغال هند،‌ در دهه 1770 میلادی، بیش از 10 میلیون انسان بی‌گناه تنها در ایالت بنگال، براثر قحطی و گرسنگی، بیماری، بدرفتاری، شکنجه و یا براثر فشار کار اجباری جان خود را از دست دادند و حدود 5 میلیون هندی طی سال‌های 1942 تا 1944 به دلیل گرسنگی مردند. در سال 1919 در عراق، سلاح‌های‌ شیمیایی‌ خود را روی مردم معترض‌ آزمایش‌ کردند. در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم به دستور چرچیل، بیش از 3900 تن بمب و مواد آتش‌زا بر روی شهر "درسدن"رها کردند و 600 هزار نفر زنده‌زنده در آتش سوختند. بین سال‌های 1916 تا 1989 بیش از 20 هزار سرباز هندی در معرض آزمایش‌های سلاح‌های شیمیایی، ازجمله گازهای سمی، همچون گاز اعصاب و گاز خردل، قرار گرفتند. بین سال‌های 1970 و 2000 کارکنان نظامی انگلیس بیش از 300 شهروند، در ایرلند شمالی را به قتل رساندند. در طول جنگ هشت‌ساله ایران و عراق یکی از کشورهایی بودن که به رژیم بعث سلاح شیمیایی فروختند. در زمان جنگ عراق طی سال‌های اخیر، صدها نفر از مردم عراق توسط نظامیان انگلیس در بازداشتگاه‌ها کشته شدند و صدها شکایت از سوی خانواده‌های کشته‌شدگان علیه دولت انگلیس مطرح شد، ولی هیچ‌یک از نظامیان انگلیسی با مجازات و محکومیت جدی قضایی مواجه نشده‌اند. در مسئله سوریه هم روزنامه گاردین می‌نویسد دولت انگلیس از طریق تأمین بودجه عملیات‌ رسانه‌ای برای گروه‌های معارض سوریه، یک جنگ اطلاعاتی آغاز کرده است. وینستون چرچیل نخست‌وزیر انگلیس در مورد استعمار کشورش بر دنیا می‌گوید: "ما مردمانی جوان با پیشینه‌ای پاک و میراثی اندک نیستیم. ما بخش اعظمي از ثروت و تجارت جهان را به چنگ آوردیم. تمام قلمروهایی که خواسته‌ایم را به دست آورده‌ایم. مستعمرات وسيعي كه ما با خشونت و به‌زور به دست آورديم و هرگز تعرضي هم به آن‌ها نشد، در نظر ديگران بيش از خودمان غيرمنطقي و غیرقابل‌توجیه است."

بی‌بی‌سی، در حالی خواستار دخالت مؤثر دولت‌های غربی در سوریه است که این کشورها باسابقه تاریک خود ثابت کرده‌اند جز چپاول و ویرانی برای دیگر کشورها چیزی به ارمغان نمی‌آورند؛ اما از نگاه بی‌بی‌سی این کشورها که امروز داعیه حقوق بشر دارند دوستان مردم سوریه هستند و کشورهایی که از حکومت قانونی سوریه حمایت می‌کنند عاملان ظلم و نابودی به این کشورند.

 

 

 

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

27 روز قبل