ایران اینترنشنال
376

بی‌طرفی در گزارش‌های جنگی

3 سال قبل

هم رسانی

   جنگ در نگاه بی بی بی سی!

چند وقتی است که در وبگاه بی‌بی‌سی، قسمتی با عنوان "مدرسه روزنامه‌نگاری بی‌بی‌سی"، مطالبی را منتشر می‌کند. "بی‌طرفی در گزارش‌های جنگی" آخرین موضوعی بود که در این قسمت کار شد. این در حالی است که آنچه سیاست‌های ادیتوریال بی‌بی‌سی نامیده می‌شود در عمل چنین ادعایی را نقض می‌کند.

 برای بررسی میزان بی‌طرفی در این رسانه در گزارش‌های جنگی به بررسی برخی از گزارش‌هایش می‌پردازیم.

برای نمونه در مورد جنگ سوریه، بی‌بی‌سی فارسی از هرگونه کمک رسانه‌ای به گروه‌های تکفیری دریغ نکرد تا آنجا که حتی تکفیری‌ها فیلم‌هایی را که از دوربین یک مستندساز ایرانی که در سوریه به شهادت رسیده و به دست آن‌ها افتاده است را به‌راحتی در اختیار این شبکه قرار می‌دهند و آن‌ها (بی‌بی‌سی فارسی) در بخش تحلیلی خود به آن می‌پردازند؛ نتیجه آن‌یک موج منفی علیه حضور ایران در سوریه می‌شود.

یا در مورد دیگری، در زمان شروع مذاکرات "ژنو 3" در سوریه بود که مدعی شد:" مردم محاصره‌شده از سوی ارتش و نیروهای دفاع وطنی سوریه در "مضایا" واقع در "ریف دمشق"، در اثر گرسنگی، 16 نفر جان باختند ". این در حالی بود که شرایط تأسف‌بار ده‌ها هزار نفر از مردمی که توسط تروریست‌ها در"نبل " و"الزهرا " محاصره‌شده بودند، توسط بی‌بی‌سی تشریح نشد.

یا این‌که نیروهای مقاومت اسلامی فلسطین را با الفاظی چون "تروریست‌های حماس" خطاب می‌کنند و به‌جای آن به تروریست‌های تکفیری داعش عنوان "جنگجویان دولت اسلامی" یا "شورشیان مسلح" و ... می‌گویند.

این سبک برخورد با مسائل نشان می‌دهد "بی‌بی‌سی فارسی" رویهٔ بی‌طرفانه‌ای ندارد. رئیس منطقهٔ آسیا آن «بهروز آفاق» در خصوص علاقهٔ عجیب انگلیسی‌ها به اطلاع رسانید به فارسی‌زبانان مدعی می‌شود: «زبان فارسی برای بی‌بی‌سی خیلی اهمیت دارد، چون صد میلیون فارسی‌زبان در دنیاداریم»؛درحالی‌که دو میلیارد نفر چینی‌زبان در دنیاداریم، اما بی‌بی‌سی برای آن‌ها شبکه تلویزیونی تأسیس نکرده. این امر حتی صدای مردم این کشور (انگلیس) را درآورده تا آنجا که روزنامهٔ «دیلی میل» چاپ لندن گزارش می‌دهد که یکی از نمایندگان مجلس انگلیس، راه‌اندازی این تلویزیون را در راستای «امپریالیسم رسانه‌ای بی‌بی‌سی» خوانده است. «فیلیپ دیویس» نیز گفت است: «این خنده‌دار است که بی‌بی‌سی بودجه‌ای به این بزرگی را روی کانال تلویزیون فارسی‌زبان خرج کرده است.» و در ادامه می‌گوید: «تنها دلیلی که بی‌بی‌سی این تلویزیون فارسی را راه انداخته است، اعمال فشار دولت انگلیس است»

این‌گونه رفتارها و الفاظ گوشه کوچکی از برخورد این شبکه با مسائلی از این قبیل است، اما آیا بهتر نیست بی‌بی‌سی به‌جای این‌که به دیگران درس بی‌طرفی بدهد، در ابتدا، خود عامل باشد. 

 


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

20 روز قبل