ایران اینترنشنال
379

کامنت هایی که به مذاق بی‌بی‌سی خوش‌آمد

3 سال قبل

هم رسانی

   بی‌بی‌سی فارسی

اخیراً خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی، روجا اسدی یادداشتی دربارهٔ واکنش‌های مردمی به حضور هنرمندان ایرانی در جشنواره کن نگاشته است.
در این یادداشت کامنت هایی کاملاً گزینش‌شده و هدفمند به مخاطب عرضه می‌شود. کامنت ها و واکنش‌هایی که بن‌مایهٔ آن‌ها به چالش کشیدن حجاب اسلامی، فضای سیاسی ایران و هم‌چنین سیاه نمایی است.
برای مثال در این یادداشت خانم اسدی چند کامنت از مخاطبان را مطرح می‌کند که حجاب ترانهٔ علیدوستی را با طرز لباس پوشیدن گلشیفته در جشنواره مقایسه کرده‌اند و عقیده دارند که ترانه ناچار به حفظ حجاب است وگرنه مانند گلشیفته لباس می‌پوشید. حال‌آنکه این تنها قضاوت بی‌بی‌سی و گروهی از مخاطبانش در مورد عقیدهٔ یک بانوی هنرمند ایرانی است و واقعیت می‌تواند غیرازاین باشد.
اسدی در گزارش کامنت ها نوشته است:" عده‌ای از کاربرها هم با مقایسه لباس ترانه علی دوستی و گلشیفته فراهانی نتیجه گرفته‌اند ترانه هم اگر محدودیت نداشت می‌توانست آزادتر لباس بپوشد. مثل نظر بهاره: "من از لباس ترانه علیدوستی خوشم آمد با توجه به اینکه مجبورِ حجاب رعایت کنه خیلی شیک و زیبا بود." میرهابیل توییت کرده: "تیپ ایرانی اسلامی از این بهتر از آب درمی‌آید؟ خب ترانه قراره بره ایران والا می تونست مثل گلشیفته لباس بپوشه."اما کاربری در فیس‌بوک به نام مهرداد با انتشار عکسی از گلشیفته و ترانه گفته هیچ‌کدام از این دو هنرپیشه حق حضور در فضای عمومی ایران با همین لباس‌های "زیبایی که می‌بینید را ندارد و این یعنی نقض ساده‌ترین حقوق زنان. "
دومین سیاستی که در این یادداشت خانم اسدی دنبال می‌کند سیاسی جلوه دادن موفقیت هنرمندان ایرانی در جشنواره است، او با آوردن این‌گونه کامنت ها سعی دارد که نظرات سیاسی یک‌طرفه را با این ماجرا تلفیق کند:
"رنگین‌کمان سبز یکی از این کاربران است که گفته: "تلویزیون ملی افتخاراتی که متعلق به مردم باشد را دوست ندارد که دلواپسی آور است."هم‌زمانی موفقیت فروشنده با سالگرد انتخاب محمد خاتمی به‌عنوان ریاست جمهوری موضوع صحبت دست ای از کاربران بود. کاربری به نام مش مکس دیوانه توییت کرده: "در دوم خرداد همیشه کسانی که انتخاب می‌شوند عالی هستند." و زویی هم نوشته:‌ "به قول زهرا رهنورد امیدوارم که این سرافرازی‌ها خردادها و خردادها و خردادها ادامه یابد."
سومین هدف بی‌بی‌سی، القای جنگ‌طلب بودن و ترسناک بودن ایران به مخاطب است که در این کامنت های گزینش‌شده به چشم می‌خورد:
"شماری دیگر مثل حسین و پیام از اینکه این بار اسم ایران در اخبار با کلمه"جنگ" پیوند نخورده و با "فرهنگ"‌ آمده است، خوشحال‌اند. ساسان هم گفته:‌ "ممنونیم کن؛ گاهی یاد جهان می‌آوری که این ایران ترسناک، سرزمین فرهنگ هم هست، سرزمینی که از تلاش کردن برای آرزوهایش دست نمی‌کشد."
چهارمین هدف این شبکه طبق معمول سیاه نمایی فضای اجتماعی ایران است که با آوردن این دست کامنت های منفی تلاش می‌کند آن را به تصویر بکشد:
کاربری به نام حسین به آقای فرهادی پاسخ داده: "مردم سرزمینت هم شاد نیستند اما خوشحال‌اند با هر جایزه‌ات از آن‌ها یاد می‌کنی."
حال سؤالی که در ذهن نقش می‌بندد این است:
آیا موفقیت هنرمندان ایرانی در جشنوارهٔ کن میان ایرانیان هیچ بازخورد دیگری نداشت که این رسانهٔ مغرض تنها قادر بود کام نت‌هایی را بیابد که در مورد پوشش آزادتر گلشیفته و نقض حقوق زنان و دوم خرداد و غمگین بودن مردم ایران و ترسناک بودن کشورشان است؟ مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

27 روز قبل