38

تروریست کیست؟

3 سال قبل

هم رسانی

سایت بی بی سی فارسی، در مطلبی منتشر کرد: "آمریکا کوبا را از فهرست حامیان تروریسم خارج کرد". از طرفی میلیون ها کشته بر اثر جنگ های آمریکا در سایر کشورها این سوال را به ذهن مبادرت می دهد که بزرگترین تروریسم و عامل اصلی تمام عملیات تروریستی در کدام فهرست باید قرار گیرد؟!
بی بی سی پرشن گزارش می دهد:

آمریکا پس از 33 سال کوبا را از لیست کشورهای حامی تروریسم خارج کرد. کشوری که 54 سال از اولین روز تحریمش می گذرد زیرا آمریکا بر این عقیده بوده که کوبا از تروریسم حمایت می کند.

طبق تعریف:"تروریسم که در فارسی از آن با عنوان دهشت‌افکنی یا هراس‌افگنی نام برده شده‌است، به هرگونه عملکرد یا تهدید برای ترساندن و یا آسیب رساندن به شهروندان، حکومت و یا گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی گفته می‌شود."

تروریست‌ها معمولاً برای تبلیغ ایدئولوژی خود و یا برای مقابله به مثل کردن با کشور دشمن خود دست به کشتار و ترور مردم غیر سیاسی می‌زنند تا با ایجاد ترس و وحشت در جامعه به خواسته‌های خود برسند.

تمام آن چه در نشانه ها و مشخصات ترور و ترویسم گفته شد در داعش و قبلا در طالبان و... مشاهده می شود.

در ایران و در سال های اخیر هر شخصی که - مانند "عبدالمالک ریگی"- به عنوان تروریست دستگیر شده، در اعترافات خود به حمایت آمریکا اشاره کرده است.

همچنین از شواهد پیداست در حال حاضر داعش با حمایت آمریکا به عملیات تروریستی اقدام می کند، تجهیز می شود و آمریکا که ظاهرا در پی نابودی داعش به منطقه پا گذاشته، هیچ عمل موثری صورت نمی دهد.

در چند ماه گذشته تصاویری از غذا رسانی آمریکا بوسیله هواپیما برای داعش منتشر شده است.

در مورد کوبا مساله حمایت کوبا از تروریسم سال هاست مطرح شده و در هر مرتبه شدیدا توسط کوبا تکذیب گردیده است. هیچگونه سند مستدلی در این زمینه علیه کوبا به اثبات نرسیده. همچنین در چند ماه اخیر و پس از اقدام کوبا در جهت خروج از لیست تروریسم توسط آمریکا، هیچ اتفاقی در این جهت رخ نداده و نتیجتا کوبا از لیست تروریسم خارج شد.

این خبر در سایت بی بی سی فارسی نیز منتشر گردید. بی بی سی در این باره نوشت :"...آمریکا کوبا را متهم می‌کرد که به برخی اعضای گروه جدایی‌طلب باسک، اتا و همچنین چریک‌های فارک کلمبیا پناه داده است و به همین دلیل این کشور را از سال ۱۹۸۲ در فهرست حامیان تروریسم قرار داده بود. کوبا مستمرا اتهام حمایت از تروریسم را رد کرده و خواهان حذف نامش از این فهرست بود..."

همانطور که مشاهده می شود، بی بی سی مبنای تحلیل خود را آمریکا قرار داده؛ زیرا این آمریکا است که ظن بر تروریسم بودن کشورها می برد، آمریکاست که در لیست تروریسم قرار می دهد، و حال از لیستش خارج می کند. در مطلب منتشره در بی بی سی هیچ گوشه ای در رد نظرات آمریکا مشاهده نمی شود که خود نوعی حمایت به حساب می آید.

حمله به کشورهایی مانند عراق، ویتنام، ژاپن (با بمب هسته ای)، افغانستان و ... همگی از دستاوردهای جنگ افروزانه آمریکا در دهه های اخیر به حساب می آیند که ذیل آن میلیون ها نفر اعم از نظامی و غیر نظامی کشته شده اند.
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در ادامه واکنش‌های متناقض خود، با هم از تروریستی خواندن انفجار اخیر در چابهار خودداری می‌کند.

5 روز قبل