ایران اینترنشنال
380

بی‌بی‌سی: حکومت ایران سینما گران بالغ را دوست ندارد!

3 سال قبل

هم رسانی

   برنامه صفحه دو آخر هفته

اخیراً بی‌بی‌سی فارسی در برنامه "صفحه دو آخر هفته" به بهانهموفقیت چشم‌گیر سینمای ایران در جشنواره کن با سه تحلیل‌گر، آقایان جمشید اکرمی، مهدی طاهباز و حسن صلح‌جو به گفت‌وگو پرداخته است.
در این گفت‌وگو که بیشتر حول محور سینماگران مستقل می‌چرخد، بی‌بی‌سی می‌کوشد تا بحث را توسط آقای صلح‌جو به‌جایی بکشاند که مدنظر اوست و آن‌هم همان قصه همیشگی است، یعنی سایه شوم دیکتاتوری حاکمیت بر سر سینماگرانی که دوست ندارند بلندگوی حاکمیت باشند.
قبل از شروع گفت‌وگو مجری برنامه می‌کوشد تا از حملات برخی روزنامه‌های داخل ایران به آقای فرهادی سخن بگوید و فضای حکومتی را کاملاً ضد این هنرمند جلوه دهد و با ضمیمه کردن سخنانی در مورد محرومیت و محدودیت و حتی مجازات برخی هنرمندان سیاسی، اصغر فرهادی و آثارش را در همین گروه بگنجاند و با این پیش‌داوری، بحث را با تحلیلگران آغاز می‌کند.
این گفت‌وگو ابتدا با تحسین آقای فرهادی و شهاب حسینی و سابقه جوایزی که دیگر هنرمندان ایرانی در سال‌های گذشته از فستیوال‌های جهانی دریافت کرده‌اند، آغاز می‌شود.
سپس از آقای صلح‌جو -که تنها مهمان حاضر در استودیوی بی‌بی‌سی است-سؤال می‌شود که چرا حاکمیت ایران ازاین‌دست موفقیت‌های هنرمندان خوشحال نمی‌شود؟
این سؤال که همان پیش‌داوری که قبلاً به آن اشاره شد را در خود گنجانده، صلح‌جو را بر آن می‌دارد تا از فیلم‌های سفارشی سخن بگوید و این‌گونه به مخاطب القا کند که حاکمیت ایران طبیعتاً برای تمام هنرمندان و تمام سلیقه‌ها و نظرگاه‌ها، به‌خصوص در بازه زمانی پس از جنگ، ارزش قائل نیست و فقط به هنرمند به چشم یک بلندگو می‌نگرد که باید شعارهای موردنظر حکومت را فریاد بزند، شعارهایی که منافع حاکمیت را در بردارند. برای مثال آقای صلح‌جو از هنرمندانی ازجمله ابراهیم حاتمی کیا، مجید مجیدی و مسعود ده‌نمکی نام می‌برد که بر اساس سلیقه و سفارش حکومت فیلم می‌سازند، درنتیجه موردحمایت و تشویق حاکمیت‌اند، ولی افرادی مانند کیارستمی یا اصغر فرهادی که راه خود را یافته و به تعبیر حسن صلح‌جو به بلوغ رسیده‌اند و راه خود را یافته‌اند و حرف خودشان را می‌زنند، محکوم به‌تنهایی و محرومیت‌اند و چون حاکمیت تصاویری که آنان ترسیم می‌کنند را نمی‌پسندد، این‌گونه هنرمندان مستقل که از بستر جامعه دردمند رشد یافته‌اند، از جانب حکومت محدود می‌شوند.
به نظر می‌رسد در این گفت‌وگو بی‌بی‌سی می‌کوشد تا ضمن قضاوت و پیش‌داوری در مورد مواضع برخی هنرمندان و القای تقابل آن‌ها با حکومت، حاکمیت ایران را دیکتاتوری جلوه دهد و آزادی بیان موجود در سینمای ایران را انکار کند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

28 روز قبل