ایران اینترنشنال
381

بی‌بی‌سی و تحریک مد سازان مجازی به دور زدن قوانین

3 سال قبل

هم رسانی

   نگاره ای از نشان اینستاگرام

اخیراً خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی، فرن تقی زاده یادداشتی در مورد صنعت مد در فضای مجازی ایران، در این سایت منتشر کرده است.
این خبرنگار در این یادداشت نام کوچک چهار فرد ناشناس را که در فضای مجازی و در قالب صفحات اینستاگرام مشغول مدسازی هستند، مطرح می‌کند. ظاهراً این افراد به فعالیت‌هایی مانند عکاسی مد، طراحی لباس، ساخت زیورآلات و فعالیت‌های دیگری ازاین‌دست مشغول می‌باشند.
بی‌بی‌سی که از این چهار فرد ناشناس نقل‌قول‌هایی پراکنده و ازهم‌گسیخته ذکر می‌کند، از برخی تقابلات قانونی با جرائم اینترنتی مانند جریمه و بستن صفحات اینستاگرام سخن به میان می‌آورد و از پروژهٔ عنکبوت 2 یاد می‌کند و ماجرا را به حکومت ایران ربط می‌دهد و این سؤال را مطرح می‌کند که:" چرا حکومت ایران با اینستاگرام مشکل دارد؟ "
حال‌آنکه بر اساس قوانین برخورد با جرائم اینترنتی، تنها برخی فعالیت‌ها: مانند نشر تصاویر مبتذل و منافی عفت و سوءاستفاده از فضای مجازی منجر به محدودیت فعالیت برخی در اینستاگرام می‌شود، حال‌آنکه بی‌بی‌سی می‌کوشد این امر را یک محدودیت بزرگ حکومتی برای شاغلان عرصهٔ مجازی جلوه دهد.
هم‌چنین در قسمتی از این یادداشت از پس رفت هنرمندان و طراحان لباس سخن به میان می‌آید و اینکه چون فضای آزاد حجاب وجود ندارد، افراد هنرمند در کارشان پیشرفتی حاصل نمی‌شود؛ اما در ادامهٔ سخن یکی از همین طراحان ناشناس که بی‌بی‌سی با آن‌ها مصاحبه کرده است، این جمله ذکر می‌شود که مد سازان اینترنتی اگر بخواهند می‌توانند این قوانین را دور بزنند.
برای مثال در قسمتی از این یادداشت آمده:
"ترانه طراح لباس در مورد موج جدیدی که به‌عنوان عنکبوت ۲ در ایران برای برخورد با مدل‌ها و دست اندکاران صنعت مد به راه افتاده، می‌گوید که این کارها باعث می‌شود او بیشتر در کارش احتیاط کند؛ اما فرزانه اعتقاد دارد این سخت‌گیری‌ها دوره‌ای است و تنها ممکن است سرعت پیشرفت عده‌ای که در این کار هستند کم شود ولی همیشه راه دور زدن محدودیت‌ها وجود دارد."
هدف بی‌بی‌سی قطعاً از آوردن این‌گونه نقل‌قول‌ها این است که فعالان عرصهٔ هنر و مد را در فضای مجازی به‌نوعی بی‌بندوباری و بی‌قانونی تحریک کند و بر این مسئله پای بفشارد که تاجران یا طراحانی که در فضای مجازی فعال‌اند، برای پیشرفت شغلی خود دست به هرگونه تبلیغات نامناسب بزنند و به‌راحتی قوانین را دور بزنند.
برای مثال آرایشگران و گریمورها و یا طراحان لباس و مزون‌ها و یا عکاسی‌ها برای تبلیغ محصولات هنری خود از عکس‌های بی‌حجاب خانم‌ها استفاده کنند و با بروز جذابیت‌های بانوان در عرصهٔ مجازی به‌خصوص در فضای پرطرفدار اینستاگرام، به جذب مشتری و مخاطب بپردازند تا درمجموع بتوانند سود بیشتری به دست آورند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

28 روز قبل