ایران اینترنشنال
382

بی‌بی‌سی و پرداختن به مقوله داعش

3 سال قبل

هم رسانی

   داعش

این روزها گروه داعش، ارتش آزاد سوریه و متحدانش را غافلگیر کرده است. پیش از طلوع روز جمعه، شبه‌نظامیان داعش به شهر مرزی مارع حمله کردند. در همین روز، آن‌ها چند روستا در اطراف شهر اعزاز را از کنترل ارتش آزاد درآوردند. در همین راستا سازمان ملل در گزارشی از گرفتار شدن ده‌ها هزار غیرنظامی سوری بین مرزهای ترکیه و جبهه‌های جنگ خبر داده است.

داعش برخلاف آن چیزی که این روزها تصور می‌شود چندان پدیده‌ای نوظهور نیست درست پس از حمله نظامی آمریکا و انگلیس و سایر متحدانشان در سال 2001 به افغانستان و پس آن در سال 2003 به عراق یکی به بهانه مبارزه با تروریسم و دیگری به بهانه مبارزه با سلاح‌های کشتارجمعی، سال‌های تولد داعش در منطقه را باید جستجو کرد. هرچند در این موجز به دنبال بررسی تاریخ شکل‌گیری و علل و عوامل شکل‌گیری داعش در منطقه نیستیم و صرفاً می‌خواهیم یک خط رسانه‌ای را در چند سال اخیر بررسی کنیم.

امپراتوری رسانه‌ای بی‌بی‌سی در این سال‌های پس از بیداری اسلامی سیاست مشخصی را در منطقه دنبال کرد تا بتواند به‌خوبی تأمین‌کننده اهداف کشورهای غربی به‌ویژه امریکا و انگلیس در منطقه باشد. نکاتی را که پس از بررسی این شبکه در موضوع داعش به نظر می‌رسد به‌صورت اجمال در ادامه به آن می‌پردازیم:

1. یکی از خطوطی که در تحلیل‌های رسانه‌ای بی‌بی‌سی در خصوص داعش پررنگ می‌باشد، استفاده از این گروه تروریستی برای دامن زدن به دعواهای مذهبی می‌باشد. این شبکه همواره تلاش دارد تا این گروه را به‌عنوان شورشیان سنی معرفی کند که برای مقابله با جریان تشیع شکل‌گرفته است.

2. بی‌بی‌سی هیچ‌گاه این گروه را یک گروه تروریستی معرفی نمی‌کند بلکه آن‌ها را یک گروه شورشی و یا انقلابی معرفی می‌کند این شبکه تنها آنجایی که این گروه یک سلسله عملیات تروریستی در اروپا ترتیب داد ماهیت تروریستی این را بررسی می‌کند. دقیقاً مانند کشورهای غربی که تازه پس از حملات اروپا در پی تشکیل ائتلاف به‌ظاهر ضد داعش افتادند.

3. این شبکه در راستای سیاست‌های ضد اسلامی و اسلام هراسی خود، داعش را به‌عنوان یک گروه بنیادگرای اسلامی معرفی می‌کند تا اسلام را به‌عنوان یک جریان طرفدار خشونت معرفی کند. بی‌بی‌سی همیشه از گروه با عنوان شبه‌نظامیان موسم به دولت اسلامی یاد می‌کند.

4. بی‌بی‌سی یک سیاست مشخص در قبال گروه‌های داعش، القاعده و طالبان در پیش نگرفته بلکه همیشه ازآنجایی‌که رگه‌های ضدآمریکایی و ضد انگلیسی گروه طالبان و القاعده پررنگ‌تر از گروه داعش است سعی کرده تا این گروه را باسیاست‌های رسانه‌ای خود در مقابل آن‌ها در منطقه قرار داده و آن‌ها را انزوا ببرد؛ و در پی جایگزینی این گروه در منطقه می‌باشد.

نکات فوق بخشی از سیاست رسانه‌ای بی‌بی‌سی در خصوص موضوع داعش در منطقه می‌باشد که به نظر این سیاست‌ها گسترده‌تر از این می‌باشد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

27 روز قبل