ایران اینترنشنال
386

تحلیلی بر سیاست‌های بی‌بی‌سی در قبال آزادسازی فلوجه

3 سال قبل

هم رسانی

   فلوجه

اگر بگوییم که انگلیس تنها استعمار گریست که در بین استعمارگران کشورهای منطقه در یک‌صد سال گذشته حساب ویژه‌ای بر روی ارکان دینی بازکرده است شاید حرف بی‌راهی نگفته باشیم. بسیاری از حرکت‌هایی را که در این سال‌ها به رهبری مرجعیت دینی اتفاق افتاده از انقلاب مشروطه گرفته تا انقلاب اسلامی عراق در سال 1920 و تا این اواخر انقلاب اسلامی ایران، انگلیسی‌ها همیشه سعی کرده‌اند این حرکت‌ها را به‌نوعی مخدوش کرده و آن‌ها را از مسیر اصلی خود منحرف کند تا جایی که در دو مورد اول هم به توفیق رسیدند و در مورد انقلاب اسلامی ایران همچنان در تلاش برای انحراف از مسیر اصلی‌اش می‌باشند.
شبکه بی‌بی‌سی فارسی که وابسته به وزارت خارجه انگلیس هست و با هزینه‌های گزاف در شرایطی که این کشور با مشکلات عدیده اقتصادی روبروست به دنبال پیاده‌سازی اهداف دولت انگلیس در منطقه هست یکی از سیاست‌هایی را که در منطقه دنبال می‌کند نفوذ، تحریف و تفرقه در بین جوامع مذهبی هست.
اخیراً و در جریان حمله نظامی ارتش عراق به کمک نیروهای مردمی این کشور معروف به حشد الشعبی به شهر فلوجه برای بازپس‌گیری این شهر از دست تروریست‌های تکفیری داعش، شبکه بی‌بی‌سی فارسی که در این سال‌ها سیاست‌های متناقضی را در قبال این گروه تروریستی در پیش‌گرفته سعی کرد که بازهم سیاست‌های متفاوتی را در این عملیات پیگیری کند.
1. یکی از آن سیاست‌هایی که بی‌بی‌سی به‌شدت در جریان این عملیات دنبال کرد مذهبی جلوه دادن این عملیات بود ازآنجایی‌که اکثر اهالی شهر فلوجه را اهل سنت تشکیل می‌دهد این شبکه تمام تلاش خود را کرد تا درواقع این عملیات را حمله شیعیان علیه اهل سنت این شهر نشان دهد.
2. دومین سیاستی را که این شبکه در راستای تفرقه‌افکنی در منطقه دنبال کرد پررنگ کردن بیش‌ازحد نقش ایران در این عملیات بود تا بتواند به اختلاف‌های مذهبی و قومیتی دامن بزند.
3. سومین سیاستی را که بی‌بی‌سی در این چند روز در پی گرفت استفاده از جایگاه مرجعیت عالی شیعیان در عراق برای رسیدن به اهداف خود بود این شبکه در یک افتضاح رسانه‌ای و در دروغی آشکار سعی کرد تا تأثیر بر روی جبهه‌های نبرد علیه داعش بگذارد. بی‌بی‌سی فارسی در گزارش خود از عراق مدعی شد که «آیت‌الله سیستانی از شیعیان خواسته بود تا به دلیل «مسائل فرقه‌ای» وارد جنگ فلوجه نشوند!»
این دروغ شبکه بی‌بی‌سی در حالی است که با مراجعه به متن گفتگوی شیخ عبد المهدی الکربلایی نماینده ویژه آیت‌الله سیستانی با پایگاه خبری العهد، دروغ بودن این ادعا مشخص می‌گردد.
بر اساس خبری که پایگاه العهد منتشر کرده است، نماینده آیت‌الله سیستانی در اظهارات خود با تأکید بر اینکه ما بار دیگر به مبارزان تأکید می‌کنیم که به رهنمودهای مرجعیت عالی دینی در جریان عملیات آزادسازی شهر فلوجه پایبند باشند، تصریح کرد: آیت‌الله سیستانی در آغاز توصیه‌های خود بر ضرورت التزام به آداب جهاد تأکید کرده و گفته است که جهاد آداب عمومی دارد که بایستی حتی در مورد غیرمسلمانان رعایت شود.
شیخ عبد المهدی الکربلایی همچنین اظهار داشت که مبارزان بایستی با متجاوزان و قاتلان بر طبق توصیه‌های امیرالمؤمنین (ع) عمل نمایند، همچنان که توصیه سوم آیت‌الله سیستانی این است که اخلاق و آداب در مبارزه با متجاوزان و قاتلان باید رعایت شود.
در پایان به نظر تردید نباید کرد که دنیای استکبار، بیداری مسلمانان و اتّحاد اسلامی و پیشرفت ملت‌ها در میدان‌های مختلف را بزرگ‌ترین مانع سلطه و سیطرهٔ جهانی خود می‌شمارد و با همهٔ توان با آن می‌ستیزد؛ و قطعاً تجربهٔ داعش امروز در همین راستا هست. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

28 روز قبل