ایران اینترنشنال
387

محکی برای پایبندی بی‌بی‌سی به آزادی بیان

3 سال قبل

هم رسانی

   ماه مبارک رمضان

سیاست فرهنگ مقوله‌ای بسیار پرکاربرد در رسانه است. در این متن به پیش‌بینی رفتار بی‌بی‌سی فارسی در قبال "کمپین انتشار تصاویر نهار در ماه رمضان" پرداخته‌شده است.
تمام آنچه تحت عنوان آزادی یواشکی یا اصرار برخی از زنان برای حضور در ورزشگاه‌ها در ایران یا رانندگی زنان در افغانستان و عربستان تاکنون در بی‌بی‌سی فارسی مطرح‌شده است، مصادیقی است از مقاومت فرهنگی برخی از مردم در برابر فرهنگ اسلامی و یا عرف و قانون‌های یک جامعه به نفع فرهنگ غربی و ارزش‌های آن.
گفتنی است وقتی یک رسانه به برجسته کردن این اقدامات می‌پردازد درواقع دیدگاه‌های استراتژیک خود را آشکار می‌کند که بافرهنگ بومی جامعه هدف خود چه نسبتی دارد، آیا آن را به رسمیت می‌شناسد و به آن احترام می‌گذارد یا آنکه نه، با آن بنای خصومت دارد و در سودای تغییر آن است.
اما اگر از این هم بگذریم، این رفتار لایه عمیق‌تری نیز دارد.
در این قبیل اقدامات اگرچه بخشی از واقعیت که در مین استریم جایی نمی‌یابد توسط اطلاع‌رسانی‌های پارشال مدیا مطرح می‌شود اما این روش در لایه عمیق‌تر، در جهت به اقلیت بردن جامعه دین‌دار و اهل مناسک بکار می‌رود تا از چیزی که هست احساس ناخشنودی و شرمساری کنند.
این همان تحمیل عقاید به دیگران است که زیر نقاب آزادی پنهان‌شده است. تحمیل عقاید توسط رسانه‌های که خود را مدافع آزادی بیان معرفی می‌کنند.
آنچه تحت عنوان کمپین برای "انتشار تصاویر ناهار در ماه رمضان" مطرح‌شده است، مصداقی از این رفتار است. حال باید دید آیا بی‌بی‌سی فارسی به برجسته کردن آن خواهد پرداخت؟ مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال راهزنی دریایی نیروهای ویژه ارتش انگلیس و ربودن نفت کش حامل نفت ایران در دریای مدیترانه به بهانه انتقال نفت به سوریه، بنگاه سخن پراکنی بی بی سی فارسی ضمن پوشش گسترده این اقدام غیرقانونی و دفاع از آن به انتشار برخی خبرهای کذب چون توقف و توقیف یک نفت کش انگلیسی در خلیج فارس دست زد.

10 روز قبل