ایران اینترنشنال
388

بی‌بی‌سی به دنبال انحراف مکتب امام (ره)

3 سال قبل

هم رسانی

کینه‌ها از امام خمینی (ره) تمامی ندارد. او نهضتی را آغاز کرد و به سرانجام رساند که دنیا را تکان داده است، زمین‌لرزه‌ای به وسعت کل جهان، زمین‌لرزه‌ای که همچنان پس‌لرزه‌های آن ادامه دارد. درست به همین خاطر است که این کینه‌ها هم تمامی ندارد و در صدر این کینه‌توزان آمریکای جهان و انگلیس می‌باشند.

اخیراً شبکه بی‌بی‌سی فارسی، رسانه وابسته به حکومت سلطنتی انگلیس در گزارشی سعی کرد تا چهره‌ای تحریف‌شده از امام خمینی (ره) به نمایش بگذارد. این شبکه در دروغی آشکار این‌گونه ادعا کرد که حضرت امام خمینی (ره) در طول دوران نهضت در پشت پرده با دولت آمریکا ارتباطاتی را برگزار کرده و پیام‌هایی را برای آن‌ها فرستاده اما پس از پیروزی انقلاب برخلاف پیام‌های سابق خود عمل کرده است.

بی‌بی‌سی در بخشی از ادعای خود که آن را جزئی از اسناد سیا می‌داند این‌گونه ادعا می‌کند که: " بعد از چند ماه حبس در زندان قصر و حصر در قیطریه تهران در نیمه آبان ۱۳۴۲ بی‌سروصدا به دولت جان افکندی پیام می‌دهد تا حملات لفظی‌اش سوءتعبیر نشود زیرا او از منافع آمریکا در ایران حمایت می‌کند." در اینجا منظور بی‌بی‌سی از شخصی که پیام به دولت آمریکا داده حضرت امام (ره) است.

بی‌بی‌سی تنها برای اثبات ادعای خود به یک سری اسنادی که در سال 2005 از سوی سازمان سیا منتشرشده که در اصل آن‌ها خدشه جدی وارد است تکیه می‌کند؛ و در بخش دیگری از گزارش خود ادعایی دیگر را مطرح می‌کند که اتفاقاً سال گذشته هم آن را در یک گزارش دیگر مطرح کرده بود و آن ادعای پیام امام (ره) به کارتر رئیس‌جمهور آمریکا از نوفل‌لوشاتو و اطمینان به آمریکایی‌ها در خصوص اینکه این انقلاب به آن‌ها ضرری نمی‌رساند و این پیام که به ادعای بی‌بی‌سی توسط ابراهیم یزدی از اعضای نهضت آزادی برای آمریکایی‌ها ارسال‌شده بود. این ادعا بی‌بی‌سی، توسط ایشان در همان مقطع زمانی تکذیب می‌شود و آقای یزدی اصل ماجرا را این‌گونه تشریح می‌کند:"به همین خاطر در نوفل‌لوشاتو یک‌بار دیگر خط‌مشی تعامل بی‌سروصدا با آمریکا را در پیش گرفت؛ البته نه از طریق حاج میرزا خلیل کمره ای بلکه به‌واسطه ابراهیم یزدی؛ از اعضای نهضت آزادی که سال‌ها در تگزاس زندگی کرده بود و زبان آمریکایی‌ها را خوب می‌فهمید." این در حالی است که همان سال گذشته ابراهیم یزدی به این دروغ بی‌بی‌سی پاسخ داده و گفته بود: "این سخن نادرستی است. اولاً آقای خمینی پیام شخصی برای کارتر نفرستاد بلکه این کارتر بود که پیام فرستاد و آقای خمینی به پیام او جواب داد. ثانیاً مبادله این پیام‌ها برای اولین بار توسط گری سیک، عضو شورای امنیت ملی آمریکا در دولت کارتر، در کتابش Sick، Gary; All Fall Down.America's Tragic Encounter With Iran. New York; Random House ۱۹۸۵ منتشر شد. ترجمه مطلب گری سیک درباره مبادله پیام‌ها توسط مرحوم سرهنگ نجاتی در کتابش: «تاریخ بیست‌وپنج‌ساله ایران - از کودتا تا انقلاب»، جلد دوم انتشارات رسا ۱۳۷۱، ص ۲۷۸ به‌طور کامل آمده است. گزارش گری سیک از تماس‌های دیپلماتیک در پاریس و مبادله پیام‌ها ناقص و بعضاً یک‌جانبه با مقاصد خاص بود؛ بنابراین با درخواست شادروان سرهنگ نجاتی، متن کامل پیام‌های کارتر و دولت آمریکا به آقای خمینی و پاسخ‌های ایشان را که به‌طور کامل در دفتر روزانه‌ام در دوران فعالیت در نوفل‌لوشاتو و هم‌زمان با دیدارها و مبادله پیام‌ها نوشته بودم، در اختیار آقای نجاتی گذاشتم که در همین جلد از کتاب ایشان (ص ۲۸۸) آمده است. متن کامل تماس‌های دیپلماتیک در نوفل‌لوشاتو در جلد سوم خاطراتم: «شصت سال صبوری و شکوری- ۱۱۸ روز در نوفل‌لوشاتو» آمده است."

اما در این یادداشت کوتاه بنای آن نیست که این ادعای بی‌بی‌سی را به جهت تاریخی بررسی شود. به نظر بی‌بی‌سی به دنبال اهداف دیگری است این شبکه درست در سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) به دنبال تحریف است، تحریفی که مربوط به امروز و دیروز نیست بلکه این از زمان زنده‌بودن امام (ره) شروع‌شده است تحریفی که دشمن هر بار به بهانه‌ای در پی آن است؛ اما نکته دیگری که در این گزارش وجود دارد آن است که بی‌بی‌سی به دنبال پایین آوردن سطح رهبری امام تا سطح یک رهبر سیاسی صرف است رهبر سیاسی از جنس رهبران سیاسی غرب، رهبری که اهل‌معامله است، رهبری که به مردم خود دروغ می‌گوید و رهبری که پشت پرده آن با جلوی آن باهم تفاوت‌هایی دارد. این در حالی است که سیاست امام با معنویت همراه بود بااخلاق همراه بود و هیچ‌گاه امام این‌ها را از هم تفکیک نکرد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

20 روز قبل