39

چرا چنین مطلبی در بی بی سی منتشر شد؟

3 سال قبل

هم رسانی

مطلبی در بی بی سی منتشر شده تحت عنوان "چرا آمریکا کاروان داعش را در راه رمادی بمباران نکرد؟". این مطلب در پی سقوط رمادی توسط داعش، حضور همزمان داعش و نیروهای آمریکایی در منطقه بدون هیچ گونه تنش، و نقض ادعای آمریکا مبنی بر مقابله با داعش منتشر شده است.
بی بی سی پرشن گزارش می دهد:
رمادی سقوط کرد و داعش کاروان خود را به رمادی برد. این خبر رنگ و بوی دیگری به خود می گیرد زمانی که بدانیم در این اثنا، نیروهای آمریکایی تنها نظاره گر سقوط رمادی بوده و ورود کاروان داعش را بصورت هوایی تصویر برداری کرده اند. نیروهای آمریکا بدون این که حتی کمترین واکنشی نشان دهند و ممناعتی داشته باشند در زمان وقوع این اتفاقات در چند کیلومتری محل وقوع حادثه حضور داشته و هیچ عکس العملی از خود بروز نداده اند جز عکس برداری از ورود کاروان داعش به رمادی.

شهر رمادی، مرکز استان الانبار، بزرگترین استان عراق است.

سایت بی بی سی فارسی انگلیس، در مطلبی تحت عنوان "چرا آمریکا کاروان داعش را در راه رمادی بمباران نکرد؟" سوالی طرح می کند در مورد مواضع آمریکا در مقابل داعش و حول آن به تشکیک می پردازد. ظاهرا این موضوع برای بی بی سی از این منظر جای شک داشته که تا کنون در رسانه ها (حتی همین بی بی سی فارسی) همواره اخباری منتشر شده در مورد برخورد نیروهای آمریکایی و داعش؛ اما این مرتبه چنین اتفاقی رخ نداد.

ذیل مطلب یاد شده در بی بی سی به جلماتی بر می خوریم از قبیل: "...این امر با سیاست جدید آمریکا مبنی بر بمباران هوایی مواضع داعش در سوریه و عراق که از مرداد ماه سال گذشته به اجرا در آمد، در تناقض بود... عکس های کاروان داعش، شامل نفربرها و ادوات جنگی که در صفی طولانی در حال ورود به رمادی بودند به سرعت در فضای مجازی منتشر شد. آنچه که بیشتر مایه شگفتی شد، گزارش ۲۸ ماه مه (۷خرداد ۱۳۹۴) نشریه آمریکایی بلومبرگ بود..."

همانطور که در متن مطلب مشاهده می شود، سایت انگلیسی با استفاده از عباراتی مانند "تناقض در رفتار آمریکا" ، "تردید" و "شگفتی" ، سعی دارد به صورت ضمنی به مخاطب اینگونه القا کند که آمریکا پیش از این چنین موضعی نداشته!، با داعش مخالف بوده!، و اکنون جهان از رفتار آمریکا تعجب کرده اند!؛ در صورتی که در واقع هیچ جای شکی نیست در مورد این که داعش دست پرورده ی آمریکاست و آلت دست استعمار است.

موید این مدعا را بی بی سی خود در جایی معترف می شود و به نقل از نشریه آمریکایی بلومبرگ می نویسد: "...از منابع و مقامات اطلاعاتی آمریکا (که خواسته بودند نامشان فاش نشود) نقل شده بود که اطلاعات قابل توجهی از برنامه حمله (گروه) دولت اسلامی به رمادی در اختیار داشتیم..."

این بدان معناست که آمریکا کاملا در جریان برنامه های داعش قرار دارد و بلکه خود طراح عملیات داعش است.

در دهه های اخیر (و واضح تر از همه در حادثه ی ساختگی 11 سپتامبر و برج های دوقلو و ایجاد بهانه برای حمله به افغانستان) تمام دنیا به این مهم پی برده اند که گروه های تروریستی مانند طالبان و القاعده و اکنون داعش همگی دست ساخت های آمریکا در پیگیری اهدافش هستند. اما بی بی سی در این رابطه و اکنون بعد از سال ها می نویسد "تشکیک" وجود دارد و "رفتار آمریکا با گفتارش متناقضانه" است!

در جایی دیگر از این مطلب در مورد آمریکا و همدستانش مربوط به سال 2012 جملاتی نوشته شده که به نوعی مواضع انگلیس توسط رسانه دولتی اش فاش می شود: "...در همین اثناء انتشار مدارکی از طبقه بندی خارج شده مربوط به سال ۲۰۱۲ که نشان می‌داد آمریکا به همراه متحدین غربی اش ، به علاوه ترکیه و کشورهای حوزه خلیج فارس، از شکل گیری یک "قلمرو سلفی" در شرق سوریه (در همسایگی مرز غربی عراق) حمایت می‌کرده اند، به تردید ها نسبت به سیاست آمریکا در مبارزه با داعش دامن زد..."

از یک طرف این جملات حکایت از رویکرد آمریکا دارد در مورد داعش و... که البته جای هیچ شکی باقی نمانده که داعش فرزند نا خلف کیست! اما از طرف دیگر نکته ای که باید در این مطلب مد نظر قرار گیرد دقیقا عبارت "...آمریکا به همراه متحدین غربی اش..." است که کشوری مانند انگلیس را نیز شامل می شود.

همانطور که قبلا هم گفته شد این مطلب در بخش فارسی زبان بی بی سی (رسانه ی دولتی انگلیس) منتشر شده. حال این جا سوالی مطرح می شود؛ این که آیا انگلیس بصورت ناخواسته معترف شده در بوجود آوردن داعش به همراه آمریکا نقش داشته؟ یا اینکه نه فقط این اعتراف ناخواسته نبوده، بلکه دقیقا منظورش علنی ساختن جریانی است که انگلیس ذیل آن به همراه آمریکا دست به تشکیل و تولید گروه های تروریستی مانند داعش می زند؟! یکی از گمانه هایی که می رود این است که ممکن است هم آمریکا و هم انگلیس با خوداظهاری و فاش کردن بخشی از برنامه هایی که در منطقه در حال پیاده سازی هستند، تا کنون اگر به در لفافه ی بازی های رسانه ای پنهان شده بودند، اکنون قصد علنی سازی بخشی از آن ها را دارند. یعنی این نیست که فاش شدن مطالبی مانند مطلب فوق الذکر در رسانه های انگلیس و آمریکا اتفاقی باشد؛ بلکه ممکن است کاملا تعمدی و در راستای اهداف آمریکا و انگلیس باشد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در ادامه واکنش‌های متناقض خود، با هم از تروریستی خواندن انفجار اخیر در چابهار خودداری می‌کند.

5 روز قبل