ایران اینترنشنال
394

از پروژه تخریب امام خمینی تا پروژه عادی‌سازی روابط با ملل استعمارگر

3 سال قبل

هم رسانی

   استعمارگری و رسانه ها...

آنچه درباره امام خمینی و روسای جمهور آمریکا در آستانه سالگرد رحلت ایشان از سوی تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی منتشر شد شلیکی بود که با دو هدف انجام می‌گرفت. یکی تخریب امام خمینی و دیگری عادی‌سازی روابط با دول استعمارگر

امروزه رسانه‌ها نه در سودای اطلاع‌رسانی که در تلاش برای استفاده از رویدادهای مختلف در جهان به‌منظور اقناع مخاطبان خود برای پذیرفتن ایده‌های خاص هستند و معمولاً به‌جای آنکه اصل ایده مدنظرشان را بیان کنند با پوشش اخباری که مؤید آن ایده است از یک‌سو و با سانسور یا به حاشیه راندن خبرهایی که مخالف آن ایده است، به این کار مبادرت می‌کنند.
آنچه در این میان قابل‌توجه است تفکیک دو پروژه القا ایده است، یکی پروژه بی‌بی‌سی برای تخریب شخصیت امام خمینی است و دیگری پروژه‌ای که به‌منظور بنیادی‌تری انجام می‌شود و آن از بین بردن قبح روابط با دول استعمارگر است.
آنچه در برنامه پرگار در دی‌ماه 1389 رخ داد که در آن اکبر گنجی درباره امام خمینی گفت "هیچ کافری این را نمی‌گوید" تا اختصاص دادن برنامه نوبت شما و صفحه دو به "جک‌های مطرح‌شده درباره آیت‌الله خمینی" در تابستان 1393، ذیل پروژه "تخریب" قابل دسته‌بندی است.
اما برجسته‌سازی اخبار قدم زدن وزیر خارجه ایران با همتای آمریکائی‌اش یا برجسته کردن مکالمه تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما و بعد پرونده‌سازی دیدار آیت‌الله بهشتی با آمریکائی‌ها و حالا سندسازی برای ارتباط آیت‌الله خمینی با روسای جمهور آمریکا ذیل پروژه دوم انجام می‌شود که "عادی‌سازی روابط با دول استعمارگر" است.
آنچه امام خمینی بنیاد کرد ایجاد فرهنگی برای تقبیح ارتباط با بیگانگان در دیدگاه توده‌های مردم بود که نسبت به روابط دولت‌مردان با دول خارجی خصوصاً دول غربی که سابقه بدی در اشغال و غارت ایران داشته‌اند، توده‌ها را حساس می‌ساخت.
این مکانیسم باعث می‌شد تلاش دولت‌های غربی برای نفوذ در سیاستمداران بی‌نتیجه بماند زیرا سیاستمداران می‌دانستند که رابطه با دول استعمارگر غربی باعث بی‌اعتمادی توده‌ها به آن‌ها شده و آن‌ها را در معرض انتقاد قرار می‌دهد؛ بنابراین پرهیز می‌کردند و این‌گونه بود که دول غربی هرگز نتوانستند نفوذ خود را مانند سال‌های قبل از انقلاب احیا کنند.
بنابراین تضعیف و تغییر بسیار تدریجی این فرهنگ جز اهداف استراتژیک و سیاست‌های دائمی رسانه‌های غربی است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

20 روز قبل