ایران اینترنشنال
396

بی‌بی‌سی نگران سفره‌های افطار در سوریه!

3 سال قبل

هم رسانی

   سوریه

اخیراً بی‌بی‌سی فارسی گزارشی در مورد گران شدن ارزاق در دمشق و اعتراضات مردم در فضای مجازی، در سایت خود منتشر کرده است.
در این گزارش که با عنوان " ساکنان دمشق، رمضان امسال مهمان نمی‌خواهند " منتشرشده است، این رسانه به یک سری صفحات مردمی در فیس‌بوک اشاره می‌کند و اعتراضات مردم دمشق را مطرح می‌کند و تنها به نظرات یک‌جانبه پرداخته است. در این گزارش پرواضح است که بی‌بی‌سی فارسی تلاش می‌کند که چهرهٔ دولت بشار اسد را تخریب کند و مردم را از مقاومت مأیوس کند و فضای متلاطم داخلی را غیرقابل‌تحمل‌تر کند. مثلاً درجایی آورده است:
"سوری‌ها همچنین دولت را به دلیل عدم تعیین سقف برای افزایش قیمت‌ها در بازار مقصر می‌دانند. یک کاربر شبکه‌های اجتماعی نوشته است: "عملکرد دولت سوریه در قبال این امر واقعاً شرم‌آور است، ارزش یک دلار تقریباً به ۱۰۰۰ لیره سوری رسیده است و هزینه‌ها سر به فلک گذاشته‌اند، درحالی‌که درآمد مردم تغییری نکرده ... دولتی که به فکر مردمش نیست فاسد است و باید کنار برود."
در قسمتی دیگر بی‌بی‌سی فارسی بحث را به سفره‌های افطار مسلمانان در ماه مبارک رمضان می‌کشاند و این‌گونه با زیرکی و پیش‌گویی خنده‌آور خود، به مسلمانان سوری القا می‌کند که این سنت حسنه افطاری دادن، قرار است به دلیل گرانی کمرنگ شود. برای مثال بی‌بی‌سی می‌نویسد:
"با نزدیک شدن به ماه رمضان، افزایش قیمت مواد غذایی باعث نگرانی مردم دمشق شده است. در ماه رمضان، اکثر مسلمانان در طول روز روزه می‌گیرند و اولین وعده غذایی خود را پس از غروب خورشید صرف می‌کنند. همراه با این مناسبت مذهبی، مسلمانان برای افطار به دیدوبازدید یکدیگر می‌روند و سفره‌های مفصلی را برای پذیرایی از یکدیگر مهیا می‌کنند. در این میان بی‌بی‌سی از منابع مردمی در دمشق شنیده است که هزینه‌های نجومی زندگی باعث شده مردم مهمانی‌ها را به حالت تعلیق درآورند."
حال چند سؤال اصلی مطرح می‌شود:
سؤال اول اینکه آیا واقعاً در محدودهٔ وظایف این شبکه، مسئلهٔ گرانی ارزاق در دمشق اولویت دارد که یک رسانهٔ فارسی‌زبان که نام "بی‌بی‌سی فارسی " را یدک می‌کشد به گرانی در یک کشور عربی بپردازد و از آن ابراز نگرانی کند؟
و آیا اساساً اگر بناست به مشکلات مردم سوریه پرداخته شود اولویت گرانی مواد غذایی و عدم برپایی افطاری‌ها هست یا ترورها و خشونت‌های روزافزونی که به این مردم تحمیل می‌شود؟
امروز شاید دیگر خانواده‌ای در دمشق نباشد که از این جنگ خانمان‌سوز صدمه‌ای نخورده باشد. چه خوب بود که بی‌بی‌سی به میان این خانواده‌ها می‌رفت و گزارشی از مشکلات آن‌ها به مخاطب خود ارائه می‌داد.
و سؤال مهم‌تر اینکه آیا داعش را حکومت سوریه به راه انداخته و باعث هرج‌ومرج و گرانی و فشار اقتصادی شده است یا کشورهای غربی امثال انگلیس و عمالشان امثال بی‌بی‌سی فارسی که به‌طور غیرمستقیم حمایتش می‌کنند و به آشوب‌ها و فشارها دامن می‌زنند؟ آیا این درست است که مقاومت حکومت سوریه را در مقابل داعش نادیده بگیریم و به چند صفحهٔ معترض فیس‌بوکی در مورد گرانی ارزاق و تقصیر دولت بپردازیم؟ مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

28 روز قبل