ایران اینترنشنال
397

بی‌بی‌سی و پروژه عبور از هاشمی؟

2 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از سایت بی بی سی فارسی

یکی از سیاست‌های مشهور استعمار استفاده ابزاری از برخی از جریانات و افراد است یعنی تا زمانی که آن فرد یا جریان تأمین‌کننده سیاست‌های آن‌ها است ایشان را بر روی سرخود حلوا حلوا کرده اما از زمانی که دیگر فایده‌ای برای آن‌ها ندارد وی را به حال خود رها کرده و اصطلاحاً پروژه عبور از وی را کلید می‌زنند.
شکی نیست یکی از مصادیق امروز گزاره فوق برای دستگاه تبلیغاتی استعمار کهنه یعنی بی‌بی‌سی فارسی شخص آقای هاشمی رفسنجانی است. امروز هاشمی دیگر برای بی‌بی‌سی، هاشمی سال 88 نیست. دیگر او مرد شماره یک تیترهای بی‌بی‌سی نیست و به معنایی امروز دیگر آبی از هاشمی برای بی‌بی‌سی گرم نمی‌شود و همین مسئله دلیلی شده است تا این پروژه عبور از هاشمی را کلید بزند.
اخیراً بی‌بی‌سی فارسی در یادداشتی با عنوان "چرا نباید هاشمی رفسنجانی را جدی گرفت؟" به قلم "امید منتظری" دور آن هاشمی را تمام‌شده دانست و این‌گونه بیان داشت که دیگر وی در سپهر سیاست ایران جایگاهی ندارد و حتی پا را فراتر گذاشت و این‌گونه نوشت: "هرچند بلااثر بودن امروز هاشمی نافی میراث او نخواهد بود؛ اما معروف است که سیاستمداران زمانی خاطراتشان برجسته می‌شود که روزگار اثرگذاری‌شان گذشته باشد. به همین معنا شاید کتاب‌های پرحجم خاطرات هاشمی رفسنجانی یک‌فصل نانوشته دارد: فصلی درباره "زندگی پس از مرگِ" او، مرگی نمادین که ۱۸ است آغازشده است؛ و مرگی که برخلاف مرگ رهبر ایران احتمالاً هیچ اثری در حیات سیاسی و اجتماعی ایران نداشته باشد." بی‌بی‌سی این سقوط را ناشی از عدم پیروزی هاشمی در اجرای سیاست‌هایی مطرح می‌کند به‌زعم بی‌بی‌سی قرار بوده است در مقابل رهبری اجرایی کند و این‌چنین بیان می‌کند: "افسانه هاشمی امروز تجلی رؤیای تحقق‌نیافته همان قدرتی است که قرار بود در پی اعتراضات سال ۸۸، مجلس خبرگان را رودرروی آیت‌الله خامنه‌ای قرار دهد. هاشمی امروز، در حکم "وانموده"‌ رسانه‌ها، فرا واقعیتی است که غیاب قدرت عینی مردم و امر واقعی را پنهان می‌کند."
اما چرا بی‌بی‌سی به دنبال عبور از آقای هاشمی هست؟
به نظر دو اتفاق اخیر در سیاست و رفتار آقای هاشمی بی‌بی‌سی را به این نتیجه رسانده که پروژه عبور از ایشان را کلید بزند. یک اینکه عدم کاندیداتوری ایشان برای ریاست مجلس خبرگان رهبری و همچنین عدم رأی آوری کاندیدای موردنظر ایشان برای ریاست خبرگان رهبری این مسئله را به بی‌بی‌سی فهماند که دیگر آقای هاشمی از جایگاه سابق خود در بین علما برجسته برخوردار نیست.
دومین دلیلی را که برای این سیاست بی‌بی‌سی باید برشمرد، واکنشی است که اخیراً آقای هاشمی نسبت به رفتار دختر خود در ملاقات با گروهی از بهاییان نشان داد. هاشمی رفسنجانی، در دیداری که با مسیح مهاجری مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی داشت در واکنش به دیدار فائزه هاشمی با عناصر بهایی گفته بود:‌ فائزه اشتباه بدی کرده و باید آن را تصحیح و جبران کند. این واکنش نشان داد که آقای هاشمی همچنان خطوط قرمز پررنگی باسیاست‌های این شبکه دارد و این واکنش آبی بود بر آتشی که بی‌بی‌سی به دنبال افروختن آن بود و درنهایت نشد آن چیزی که این شبکه به دنبال آن بود. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

این روزها با شدت گرفتن جنگ داخلی در لیبی که نتیجه شوم دخالت نظامی غرب در این کشور بعد از بهار عرب بود، بی‌بی‌سی فارسی در حال پوشش نبردهای ویرانگر در لیبی آن هم بدون اشاره به علل واقعی شکل گیری این تراژدی ویرانگر است.

16 روز قبل