ایران اینترنشنال
398

سالاد فصل سند سازي با سس دروغ!

3 سال قبل

هم رسانی

   03:46

اين هفته بي بي سي فارسي تقريبا نيمي از برنامه شبانگاهي خود را روي يك موضوع قرار داد تا نشان دهد به صندوقچه اسرار دست يافته است!

بي بي سي فارسي تلاش كرد نشان دهد اما خميني در دو مقطع تاريخي به دنبال رابطه با امريكايي ها بوده. دو مقطع بسيار حساس، يكي سال 42 روزهاي بعد از قيام 15 خرداد و سال 57 روزهايي كه در نوفل لوشاتو زندگي مي كرد.

 استفاده از فكت هاي تاريخي براي جريان سازي سياسي روز ، يك شيوه قديمي  در رسانه هاست. داستان هاي تاريخي چون همراه با قصه گويي است، رازآلود است و مي شود در آن شخصيت سازي كرد در جذب مخاطب هميشه موثر بوده اند.

بي بي سي فارسي سابقه اين شگرد رسانه اي را هم دارد.

در سال هاي دورتر زماني كه بهروز افاق مدير بي بي سي فارسي بود، در يك برنامه مشابه برنامه اين هفته با جنجال و هیاهوی فراوان اسنادی دستکاری شده و غیرقابل اعتماد را بنام «اسناد معتبر» معرفی كردند . هدف انتشار سند،  وابستگی میرزا تقی خان امیرکبیر به دولت بریتانیا از سوی لابی متنفذ سیاسی- مالی بهائی غرب بود.

 سال گذشته نيز مستند  "مهمان ناخوانده " را پخش كرد. روايتي از حضور روزولت- چرچيل و استالين در تهران در ماه هاي پاياني جنگ جهاني دوم.

 هدف اين برنامه تاريخي و ظاهرا بر اساس سند ، نشان دادن چهره صلح جو از امريكا و بريتانيا بود كه با همراهي آنها استقلال ايران حفظ شده است.

حالا هم يك مدل ديگر. در اين برنامه چند شگرد رسانه اي با دقت رعايت شده بود

-  پژوهش محوري:  بي بي سي اسرار داشت نشان دهد زمان زيادي صرف كار پژوهشي كرده و تحقيقاتش كاملا علمي است. از ابتداي برنامه تصاوير اسناد در هاله اي نور سياه و سفيد نمايش داده شد كه نشان از تلاش طاقت فرسا و نفوذ اطلاعاتي به اسناد بود.  چندين بار هم تكرار شد كه ما به كتابخانه هاي مختلف امريكا رفته ايم و اسناد را ورق زده ايم.

-  قطره از دريا:  مهمترين شگرد بي بي سي  تاكيد روي اين جمله بود كه  هنوز ابتداي كار است و در روز ها ، ماه ها و سال هاي آينده انبوه سندي ديگر ارائه مي شود كه حرف ما را اثبات مي كند. اين تكنيك قديمي، مخاطباني را كه اقناع نشده اند و يا دودل هستند  راضي ميكند كه با اين قطره بسازند دريا به زودي مي آيد. هم مجري و هم خبرنگار بي بي سي تاكيد داشتند اسناد ديگري هم هست كه با انتشار آنها پشت پرده شخصيت امام را رسوا خواهند كرد و اين تكنيك  قصه آنها را هيجان انگيز تر مي كرد.

-  ابهام در ابهام:  يك شگرد بي بي سي در موضوعات تخصصي آن است كه كارشناساني دعوت ميكند كه ظاهرا به سوالات آنها جواب بگويند. اما كارشناسان هر دوست دارند در اطراف موضوع صحبت ميكنند. بودن آنكه اصل مطلب روشن شود. سوال و ابهام پشت سر هم توليد ميشود كه مخاطب راضي شود. در اين مورد دو كارشناس برنامه آقاي شريعتمداري و منصور فرهنگ، درباره امام خميني تحليل هاي خودشان را ارائه كردند و حرف ها و تهمت هايي را مطرح كردند كه بارها گفته بودند و اساسا هيچ ارتباطي با اسناد جديد بي بي سي نداشت. از دفاع كردن حسن شريعمداري از پدرش گرفته تا محاكمه حزب توده و قدرت ارتش در ايران تا مجنون خواندن امام خميني!

 با وجود همه اين شرايط بايد گفت شبكه بي بي سي در استفاده از تاريخ براي بهره برداري سياسي چندان قدرتمند نيست. در اين زمينه شبكه "من وتو" يد طولايي پيدا كرده است و توانسته مخاطب عام را با قصه هاي مختلف و داستان سرايي هاي تاريخ معاصر  سرگرم كند و به اهداف خود هم نزديك كند.

در پايان اينكه صحبت كردن از درستي يا نادرستي اسناد سيا در مجال ديگري بايد مطرح شود. اما نكته مهم آن بود كه سالاد  بي بي سي كه درونش همه چيز ريخت تا مزه دهان مخاطب شود با دروغ هاي تاريخي اش اصلا قابل خوردن نشد!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

27 روز قبل