ایران اینترنشنال
399

"عروسک بازی" به سبک بی‌بی‌سی!

3 سال قبل

هم رسانی

   عروسک باربی

اخیراً در سایت بی‌بی‌سی فارسی یادداشتی منتشرشده است که در آن به تاریخچهٔ تولید عروسک باربی پرداخته‌شده است.
این یادداشت توسط کاتیا فورمن و با عنوان "راز ادامه محبوبیت باربی، عروسک هزارچهره" نگاشته شده است. در این یادداشت نویسنده از اولین سازندهٔ این عروسک و ایده یابی و ایده پردازی‌اش برای ساخت یک عروسک دختر در قامت یک زن بالغ سخن می‌گوید و علت پیشرفت این عروسک را در سراسر دنیا همین می‌داند.
پس‌ازاین مطلب نویسنده سعی دارد نظرات افراد سرشناس را در مورد عروسک باربی و علت موفقیتش بیان کند و در مورد شخصیت‌های مختلف سیاسی و اجتماعی باربی مثلاً از رئیس‌جمهوری آمریکا تا فضانورد آمریکایی مثال بزند.
در ادامه به تنوع لباس‌ها و اندام این عروسک پرداخته می‌شود و اینکه این عروسک بنا به وقایع مختلف جهانی تغییر چهره داده است و همین تنوع چهره و لباس عامل دیگری برای موفقیتش بوده است.
دراین‌بین به دوست‌پسر باربی نیز پرداخته می‌شود و اینکه باربی باوجود داشتن سروشکلی زنانه برای دختربچه‌ها عروسک مناسبی است و می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند، ضمن اینکه اخیراً نمونهٔ سخنگوی این عروسک وارد بازار شده است و بازتاب رسانه‌ای هم داشته است.
حال آنچه ذهن مخاطب فارسی‌زبان را به خود مشغول می‌دارد این است که چرا عروسکی که به قول خود بی‌بی‌سی دارای جاذبه‌های جنسی است، برای دختربچه‌ها مناسب به نظر می‌رسد و یادداشتی مفصل در تحلیل و تبلیغ این عروسک در سایت بی‌بی‌سی فارسی منتشر می‌شود؟
آیا به‌راستی این عروسک غربی که با معیارهای کاملاً غیراخلاقی و حتی غیربومی طراحی‌شده است مناسب کودکانی است که والدینشان مخاطب این شبکه هستند؟
آیا این عروسک بازی بی‌بی‌سی منافعی برای مخاطب فارسی‌زبان ایرانی و افغان و دختربچه‌هایشان به دنبال دارد؟ و آیا واقعاً سرگذشت عروسک باربی و شهرت لباس و اندام او آن‌قدر برای مخاطبان بی‌بی‌سی در اولویت و پررنگ به نظر می‌رسد؟
برای مثال درجایی از این نوشتهٔ طولانی نقل‌قولی ذکر می‌شود به شرح زیر:
"باربی همیشه عروسکی بوده که کودکان می‌توانند در ظاهر او یک زن مستقل را تجسم کنند. شاید بتوان گفت که باربی فمینیست است. او ازدواج‌نکرده، بچه ندارد و در انتخاب شغل کاملاً آزاد است."
به‌راستی چرا باید کودکان ما با عروسکی فمینیست آشنا شوند و یا انس بگیرند؟ با عروسکی که کاملاً آزاد است و تمایلی به خانواده و خاله‌بازی‌های قدیمی ایرانی ندارد؟ آیا زنی بااندام و لباس جذاب که بچه ندارد و به بچه‌اش شیر نمی‌دهد و بچه‌اش را حمام نمی‌برد و کودکش را روی پایش نمی‌خواباند برای دختربچه‌های ایرانی مفهوم زیبای "مادر" را القا می‌کند؟
آیا جز این است که به دلیل فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی دختربچه‌های ما همیشه تمایل به "مامان بازی" داشته‌اند؟ بازی‌ای برای تمرین نقش مادری، با ظرف و ظروفی برای آشپزی و لالایی‌هایی برای خواباندن عروسک‌ها و شیشه شیرهایی که جزء جدانشدنی وسایل مامان بازی بوده است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

به دنبال سکوت 8 ماه رسانه های غربی چون بی بی سی و تمامی مدعیان دروغین حقوق بشر، دو هزار نفر از دانشجویان و اساتید دانشگاهی ایران با تشکیل کمپین حمایت از مسعود سلیمانی و جمع آوری امضا الکترونیک ، خواهان آزادی این دانشمند مشهورسلول های بنیادی کشور با حمایت وزارت خارجه، علوم و بهداشت کشور شدند.

20 روز قبل