ایران اینترنشنال
40

بی بی سی فارسی: دولت ایران خواستار انتخابات 'آزاد و قانونی' است

3 سال قبل

هم رسانی

برای برنامه زنده در تلویزیون بی بی سی فارسی موضوع " دولت ایران خواستار انتخابات آزاد و قانونی شد" انتخاب شده است. هر چند این موضوع به بحث انتخابات مجلس ایران مربوط می شود اما بی بی سی ذیل آن به یادآوری اتفاقات سال 88 می پردازد. دلیل آن چیست؟
بی بی سی پرشین گزارش می دهد:

تلویزیون بی بی سی فارسی برای برنامه زنده نوبت شما موضوع " دولت ایران خواستار انتخابات آزاد و قانونی شد" را برگزید. 

قرار است دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی همزمان با پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان هفتم اسفند ماه سال جاری برگزار شود.

بی بی سی در پی اظهارات رئیس جمهور ایران به این موضوع پرداخته و در مورد اجرایی شدن انتخابات آزاد تشکیک می کند. دکتر روحانی در مورد انتخابات پیش رو گفته است «مبادا در شهرستانی به گوش برسد که یک وقت دولت، سپاه، ارتش، صداوسیما، استاندار، فرماندار و دفتر امام جمعه طرفدار این یا آن هستند که این یعنی سم برای انتخابات».

بی بی سی معتقد است انتخابات آزاد در ایران اجرا نخواهد شد. این مهم در نحوه و طرح سوالات بی بی سی مشهود است: "فکر می کنید دولت حسن روحانی عزم و توانایی لازم را برای جلوگیری از تخلفاتی که نسبت به آن هشدار داده دارد؟"

این طبیعی است که در مورد انتخابات یک ایران، مقام ریاست جمهوری توصیه هایی داشته باشد، اما آیا این اجازه برای شبکه دولتی انگلیس هم وجود دارد که در مورد انتخابات ایران به اظهار نظر بپردازد؟

بسیاری از کارشناسان راه اندازی تلویزیون بی بی سی فارسی را با انتخابات سال 88 و فتنه هم سو دانسته و معتقداند بخش فارسی زبان بی بی سی با هدف جهت دادن به جریان فتنه 88 شروع به کار کرد. تاریخ افتتاح این بخش در بی بی سی که متقارن با اتفاقات سال 88 بود، این گمانه را پر رنگ تر می کند.

رادیو بی بی سی فارسی نیز که طبق تاریخچه اش، دقیقا در راه مقابله با "رادیو برلن" در اوایل جنگ جهانی دوم راه اندازی شد، تمام برنامه های خود را در جهت منافع پادشاهی انگلیس قرار داد (ویکی پدیا). از مهمترین نقاط در تاریخ رادیو بی بی سی فارسی، پخش اسم رمز برای شروع کودتای خونین 28 مرداد 1332 است که نقطه آغاز صدور فرمان حمله علیه مردم ایران بود. در جریان کودتای 28 مرداد 1332 به برنامه ریزی سازمان سیا و انگلیس، و با ابزاری مانند رادیو بی بی سی، صدها ایرانی کشته شدند.

علی رغم این که در رسانه های آمریکایی و سایت هایی مانند ویکی پدیا بارها ذکر شده بی بی سی در خدمت انگلیس است، اما مدیر این شبکه مدعی ست به رغم تامین بودجه ی این شبکه توسط دولت انگلیس، بی بی سی فارسی استقلال دارد.

همچنین در متن مطلب فوق الذکر تحت عنوان " دولت ایران خواستار انتخابات آزاد و قانونی شد" می بینیم بارها بی بی سی در مورد فتنه 88 یادآوری کرده و در مورد آن به هر بهانه ای می نویسد. هرچند این مطلب در پی انتخابات مجلس ایران است (و نه انتخابات ریاست جمهوری!) اما چندین مرتبه اتفاقات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری سال 88 را یادآوری می کند. آیا فتنه 88 اولین و مهم ترین دستاورد تلویزیون بی بی سی فارسی بود و آیا اکنون به دنبال این است که فراموش نشود؟
مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

11 روز قبل